metalde tuz korozyonuna karşı çözüm ???

teoman2580

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kar-kış malum tüm yollar buzlanmaya karşı tuzlanıyor.fakat bu tuzun aracımızın metal aksanları vede kabortasına yönelik çok fazla zararının olduğu vede paslanmalara sebebiyet verdiği biliniyor.bu zararların önüne geçebilmek için kendimiz aracımızda ne gibi basit önlemler alabiliriz?yada alınabilecek en köklü vede kalıcı çözüm nedir? vede aracımızın en çok neresi bu tuzdan maksimum derecede etkilenmektedir?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Tam anlamı ile koruma mümkün değil. İmkansız bana göre fazla yapılacak bir şey yok. Adam gibi bir yıkamacı bulup kış bitiminde aracın altını yıkattırmak gerek.

Aracı kaldırıp yıkacak yıkamacı da bulmak bir mesele ayırca..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aracım Ankara'da iken kışın sık sık tuza maruz kalırdı. Oturduğum yer ana cadde ve kısmen yokuş olduğu için en ufak bir karda tuzlanırdı. Ben tedbir olarak güneşli havalarda aracın çamurluklarını ve altını bol su ile yıkar, gerekirse yağmurlu havalarda su birikintilerinden faydalanırdım :D. Burada asıl dikkat etmemiz gereken şey, aracın altındaki koruma malzemesi sağlam olacak, çizilen, dökülen malzeme en kısa sürede onarılarak kaportanın paslanması önlenmelidir. Çamurluk içlerindeki davlumbazlar hasar görmüşse yenilenmelidir.

sany2240.jpg

Ankara'daki eski evimiz zemin kattaydı, duvardaki çeşmenin ucunda her zaman hortum hazır vaziyette beklerdi :).

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kisa hazirlik icin kaportayi güzel cilalamak tuza karsi boyayi korur, lastik aksamlarini silikonlu lastik koruyuculari satilir bunlarla sürer korursun yapismasina donmasina karsi talk mesela...mekez kiliti olmayanlar anahtarligin icine grafit yag donmaya karsi...arac kapi alti icin ziftler satilir paslanmaya karsi korumak icin arti balmumu waxlar olur bosluklara sikilir yeni arac aldiginizda yapiskan olan sari sivi Türkcesini bilmiyorum iste bunlar en güzel kis hazirliklaridir ama sonbaharda yapilmasi gerekir idi

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Paslanma aracın kaportasından ziyade altında oluyor. Bunun içinde kullanım kitapçıkları defalarca üstüne basarak aynı şeyi tekrarlıyor aracınızın altını yıkatın.. Ayda bir yada en azından kış bitiminde aracın altınıda yıkatmak iyi olur ama açıkçası ben hiç bir aracımın altını 1 kere bile yıkatmadım :D