Merıvada ESP Varmı?

BL@DE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP NEDİR, HANGİ KISIMLARDAN OLUŞUR?
İngilizce “Electronic Stability Program” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ESP. Türkçe’ye “Elektronik Stabilite Programı” olarak çevirebiliriz. Stabilite ise sağlamlık, denge, kararlılık manalarında kullanılabilir.
ESP’yi aslında tek başına bir sistem gibi düşünmemek lazımdır. ABS (Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi) ve TCS (veya ASR) (Patinaj önleme sistemi) ikisi birlikte ESP sistemine destek verirler. Yani ABS ve TCS olmadan bir araçta ESP’nin varlığından söz edilemez.
ALINTIDIR
üstteki bulduğum açıklamaya göre merıvamda ABS ve ASR var olduğu için ESP de %100 var anlamına geliyor:good:

saygılar...

Son düzenleme:

adnanguclu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabayı sağa sola biraz yanlat zorla hafif...konsolda kırmızı bişe yanıp sönerse her yanlattıgında esp var demektır.

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

üstteki bulduğum açıklamaya göre merıvamda ABS ve ASR var olduğu için ESP de %100 var anlamına geliyor:good:
Niye? nasıl..
Ön "uç" örnek, vectra b'lerde asr+abs var, nasıl olacak şimdi?

emp:)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP NEDİR, HANGİ KISIMLARDAN OLUŞUR?
İngilizce “Electronic Stability Program” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ESP. Türkçe’ye “Elektronik Stabilite Programı” olarak çevirebiliriz. Stabilite ise sağlamlık, denge, kararlılık manalarında kullanılabilir.
ESP’yi aslında tek başına bir sistem gibi düşünmemek lazımdır. ABS (Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi) ve TCS (veya ASR) (Patinaj önleme sistemi) ikisi birlikte ESP sistemine destek verirler. Yani ABS ve TCS olmadan bir araçta ESP’nin varlığından söz edilemez.
ALINTIDIR

saygılar...
Ona bakarsan 2000 model astra sportivelerde abs+tc var ESP neden yok? Kendi kendine durumlar türetme bence her abs+tc olan arabada ESP olmaz ama her ESP olan arabada ABS ve TC olur;)

adnanguclu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP olması için o özelliklerin olması gerek doğru ama o özelliklerin olması ESP'yi zorunlu kılmaz hiçbir zaman.Arabanı azcık sağa sola yatır boş bi yerde hafif ıslatırsan senin için daha kolay olur yanlasın hafif araba.Konsolda kırmızı ESP lambası yanıp sönerse devreye giriyor demektır...Ayrıca benım bildiğim ESP olan arabada ESP off tuşu olur herzaman..

MaX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP olsa ve ESP'de sorun olsa ESP ışığı yanar, hiç sönmez.

Arkadaş ile bunun konuşmasıda geçmişti aramızda manuel vites Meriva Enjoylarda ESP yok! Easytronic şanzımanla birlikte geliyor ESP.

Bu salak! satış temsilcileri okumakdan aciz adamlar EPS ibaresini görüp müşteriye ESP var diyor!Dikkati baksa EPS ile ESP ayrı şeyler anlayacak. Aracınızda ESP yok, TC de yok.

Astra H Cosmo'da bile opsiyonel ESP varın siz düşünün.

KAtılıyorum. Bende enjoylarda esp olmadığını biliyorum. Sadece easytronic vitesli modellerde var.

BL@DE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP olması için o özelliklerin olması gerek doğru ama o özelliklerin olması ESP'yi zorunlu kılmaz hiçbir zaman.Arabanı azcık sağa sola yatır boş bi yerde hafif ıslatırsan senin için daha kolay olur yanlasın hafif araba.Konsolda kırmızı ESP lambası yanıp sönerse devreye giriyor demektır...Ayrıca benım bildiğim ESP olan arabada ESP off tuşu olur herzaman..
dediğiniz gibi ESP of tuşu olması gerekli ama merıvada ASR var ASR olan çoğu arabada ASR yi kapatma var ama merıvada yok ASR yi kapatma ayrıca dediğiniz gibi arabayı sağa sola yatırıp deneyeceğim çalışırken ESP sembolü çıkmıyor ama ASR var olduğu halde onunda sembolü çıkmıyor bence gerektiği zaman devreye giriyor merıvadaki ASR ve ESP:good: bunu anlamanın en iyi yoluda arabayı sağa sola yatırıp denemek olacak;)

saygılar...

BL@DE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ona bakarsan 2000 model astra sportivelerde abs+tc var ESP neden yok? Kendi kendine durumlar türetme bence her abs+tc olan arabada ESP olmaz ama her ESP olan arabada ABS ve TC olur;)
tamamen saçmalamışsın:D hem;''her abs+tc(ASR) olan arabada ESP olmaz demişsin'' hemde;''her ESP olan arabada ABS ve TC(ASR) olur demişsin bune şimdi:kop: ben merıvadaki ESP yi bulacam kafaya koydum alırken %100 var biliyordum çünkü resminide göstergede çıktığı anda çekip buraya ekleyecem sanada kapak olacak yani geldin bu açtığım topiğede damladın beni kolluyorsun herhalde muhalefet olmak için:) ama merıvamda ESP %100 var çıkacak bunuda bil 2008 lerde opsiyon ama 2004 njoy da var bence;)

saygılar...

emp:)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamamen saçmalamışsın:D hem;''her abs+tc(ASR) olan arabada ESP olmaz demişsin'' hemde;''her ESP olan arabada ABS ve TC(ASR) olur demişsin bune şimdi:kop: ben merıvadaki ESP yi bulacam kafaya koydum alırken %100 var biliyordum çünkü resminide göstergede çıktığı anda çekip buraya ekleyecem sanada kapak olacak yani geldin bu açtığım topiğede damladın beni kolluyorsun herhalde muhalefet olmak için:) ama merıvamda ESP %100 var çıkacak bunuda bil 2008 lerde opsiyon ama 2004 njoy da var bence;)

saygılar...
Senin anlama sorunun varsa bilemem! Saçmaladığım felan yok sen önce okuduğunu anlamaya çalış;)

Tekrarlıyor ABS+TC olan her arabada ESP yoktur sana örnekte verebilirim Vectra B v6, Astra Sportive, Astra GSI bu araçların hepsinde ABS+TC var ama ESP mevcut değil.

Ama ESP'si olan her araçta ABS+TC bunlar birlikte çalışır zaten. Yani Şunu anlatmaya çalışıyorum anlama kapasiten varsa ABS+TC olan her araçta ESP olmaz! Anlayana;);)

Öyle gülme efektleri yapıcağına, saçma saçma güleceğine yazılanları düzgünce oku!