Mardin - Samsun yolculuğu yakıt tüketim verilerim :) (benzin)

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www.hizliresimyukle.com/V6q
http://www.hizliresimyukle.com/V6s
http://www.hizliresimyukle.com/V6y
http://www.hizliresimyukle.com/V60
Arkadaşlar dün sabah Mardinin Savur ilçesinden hareket ettim. Aracımda çeyrek depo benzin vardı. Bismil üzerinden Diyarbakıra geldim, mesafe 105 km civarıydı ve benzin ibresi bir diş daha indi, Diyarbakırda Shell istasyonunda depoyu doldurdum, pompa attıktan sonra düzledim (246 tlde pompa attı 250 tl de düzleyip bıraktım). Ortalama tüketimi ve sürüş 1 km sayacını sıfırlayıp yola çıktım. Samsunda evin önünde bu fotoğrafları çektim. 843. km de aracın benzin lambası yandı. 858.km de evin önüne gelmiştim.:) Kalan yakıtla gidilecek mesafe ise 81 km gösteriyordu. Yolcuğun başlarında ortalama tüketim değerim 6,9 a kadar çıktı. Yolculuğun ilk 400-450 kmsi bol virajlı ve iniş çıkışlı yollardı. sırasıyla Mardin, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Sivas, Tokat, Amasya, en sonunda Samsuna geldim :) CC mümkün olduğunca kullandım, genelde 100 ila 110 km/s arası hızlarda sabitledim. Sonuçta elde ettiğim değerler şu şekilde;
Ortalama tüketim 5,8 lt/100 km
Yapılan Km : 858 Km
Kalan yakıtla gidilecek mesafe : 81 km
Ortalama Hız : 60 Km( sanırım bu değeri yolculuğun başında sıfırlamayı unuttum )
Bu değerler beni memnun etti açıkçası, toplamda 970 km civarı bir yol yaptım, eğer ki depoyu tam gırtlağına kadar doldurursam bu yolculuğu yakıt ikmalini yolculuğun başında yaparak tek depo ile gidebileceğimi farkettim.
Siz değerli arkadaşlarımla paylaşmak istedim :)

revelation

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Mardin - Samsun yolculuğu yakıt tüketim verilerim :) (benzin)

Çok güzel bir değer. Paylaşım için teşekkürler

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Öncelikle uzun bir yolculuk yapmışsınız geçmiş olsun, değerler çok güzel, aracınızın motoru 1,4T mi acaba?

iurista

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

OGOKTAS link' Alıntı:
Öncelikle uzun bir yolculuk yapmışsınız geçmiş olsun, değerler çok güzel, aracınızın motoru 1,4T mi acaba?
arkadaşın imzasında 1.4 t sport yazıyo..

iurista

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hocam geçmiş olsun.. maşallah yakıt verileriniz çok güzel.. ama aklınızda bulunsun tekrar giderseniz veya dönerseniz malatya merkeze uğramadan, şehir trafiğine girmeden keban üzerinden yaklaşık 30 km daha kısa olarak sivasa varabilirsiniz.  045thumbsup kebandan sonra yol tek gidiş geliş fakat pek kullanılmadığı için rahat gidersiniz.. radar olmadığı için rahat basarsınız..  evil_Daemon  naçizane tavsiyemdir..
dönerken de malatya yazıhanı geçtikten sonra sola "arguvan -  arapgir" yol ayrımı çıkar saparsınız yolu direkt takip ederek kebana ulaşırsınız.. aman diyim arguvana doğru dönmeyin  general_non_non boşuna 30 km yaparsınız  general__p... düz gideceksiniz.. ileride "arapgir - keban" yol ayrımından sağa kebana doğru gideceksiniz... keban da alabalık yiyip yola devam edeceksiniz.. :) zamanınız olursa bu kardeşiniz size harputta yemek ısmarlayacak..   okkk

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt:

Eğer araciniz 1.4t ise inanirim. Sanilanin aksine active select diye fazla fazla yakmiyor, biz cok yakiyor diye espri yapiyoruz dalga geciyoruz falan ama o isin latifesi sadece. Ah bi benzin pahali olmasa.. Ha tabiki gazi hafif basmayip seri kullanirsaniz yakiyor, cayir cayir yakiyor. Ama sakin kullanimda 1.4t hem konfor hem ölçülü.

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yavuzozkan link' Alıntı:
Çok güzel bir değer. Paylaşım için teşekkürler
Ben teşekkür ederim hocam :)

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

OGOKTAS link' Alıntı:
Teşekkür ederim hocam uzun ve yorucu bir yolculuktu :) aracım 1.4 t active select

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

iurista link' Alıntı:
hocam geçmiş olsun.. maşallah yakıt verileriniz çok güzel.. ama aklınızda bulunsun tekrar giderseniz veya dönerseniz malatya merkeze uğramadan, şehir trafiğine girmeden keban üzerinden yaklaşık 30 km daha kısa olarak sivasa varabilirsiniz.  045thumbsup kebandan sonra yol tek gidiş geliş fakat pek kullanılmadığı için rahat gidersiniz.. radar olmadığı için rahat basarsınız..  evil_Daemon  naçizane tavsiyemdir..
dönerken de malatya yazıhanı geçtikten sonra sola "arguvan -  arapgir" yol ayrımı çıkar saparsınız yolu direkt takip ederek kebana ulaşırsınız.. aman diyim arguvana doğru dönmeyin  general_non_non boşuna 30 km yaparsınız  general__p... düz gideceksiniz.. ileride "arapgir - keban" yol ayrımından sağa kebana doğru gideceksiniz... keban da alabalık yiyip yola devam edeceksiniz.. :) zamanınız olursa bu kardeşiniz size harputta yemek ısmarlayacak..  okkk
Hocam çok teşekkür ederim, geçen ramazan bayramında yine izin dönüşü sivas zaradan geçip bahsettiğiniz yollardan ( arapgir üzerinden) malatyaya ulaşmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam aynı yerler :) Ama arapgir civarında çok uzun bir yol çalışması vardı çok zorlanmıştım oralarda :( Nazik davetiniz için de ayrıca çok teşekkür ederim, dönüşüm önümüzdeki pazar nasipse fakat akşam üstüne kalmadan diyarbakırı geçmek istiyorum malum yollar bir nebze sıkıntılı :( Ama ilk fırsatta uğrayıp tanışmak isterim :)

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aydn link' Alıntı:
Eğer araciniz 1.4t ise inanirim. Sanilanin aksine active select diye fazla fazla yakmiyor, biz cok yakiyor diye espri yapiyoruz dalga geciyoruz falan ama o isin latifesi sadece. Ah bi benzin pahali olmasa.. Ha tabiki gazi hafif basmayip seri kullanirsaniz yakiyor, cayir cayir yakiyor. Ama sakin kullanimda 1.4t hem konfor hem ölçülü.
Evet bu değerleri gaza hafif basarak yakaladım, zaten güzergahım üzerinde hıza müsait yerler azınlıkta , bir de radar faktörü var tabii :) Dediğiniz gibi tek sorun yakıtın pahalı olması. Buna rağmen tahmin ettiğimden daha az yakıt tüketti araç. Bugün tekrar aracımın yakıt deposunu aynı şekilde doldurdum 261 tl de pompa attı 265 tl de düzleyip kapattım. Km ise 866 olmuştu. hesapladığımda km başına 30 kuruş gibi bir rakam çıkıyor ki beni gayet memnun etti dediğim gibi tahminimin altında bir değer :)