manuel el freni tutmama sorunu

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracımın mart ayında 1. yıl bakımını yaptırdıktan sonra oluştu bu.. Bulunduğum şehirde dik bir yokuşta el frenini çekerek park ettim aracı  araç durmadı stop etmiştim!! büyük bir kaza atlattım metrelerce gitti araç kapıyı açıp araçtan inmek üzere idim fren pedalından ayağımı çekmemle hareketlendi araç allahtan önüm uçurum vs değildi ve boştu... çalıştırdım hemen aracı ve durdurdum.. Sonra birkaç kere test ettim olay şu son dişin bir altına kadar diyelim yani cart diye çektiğinizde geldiği yere kadar çekiyoruz ve vitese takıyoruz araç birkaç metre gidiyor bir sürtünme sesi geliyor o arada.. ve sonra duruyor. ևok canım sıkıldı. yarına randevu aldık bakalım hayırlısı. Varsa bu sorunu edition modelinde yaşayan bilgilendirirse sevinirim.. Servis yarın ne yapacak bilmiyorum düzlükte tutuyor araç! e kalkış yapayım desen zorluyor tutuyor yani ! dik yokuşta tutmuyor BU DERDİMİ SERVİSևE DİLİNE ! ևEVİREREK NASIL İZAH EDERİM ?  yapılacak doğru şeyi bulmaları için ve bunlarda böyle olur vs. saçma sapan diyaloglara maruz kalmamak için?

gogoank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: manuel el freni tutmama sorunu

ben aracı aldığım hafta bir kaza geçirdim o şekilde. resimlerini paylaşmıştım. elektronik el frenini çekmeyi unutmuşum. fakat araç çarptığı yerde el freni ibaresi ekranda mevcuttu. serviste aracınıza baktıkları zaman firen disklerinin ne zaman kilitlenip kilitlenmediği görünüyor. manuellerde böyle bir şey var mı bilmiyorum ama muhakkak anlarlar. neticesinde sorun sizin bile olsa aracınız garanti kapsamında onarılır.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ilginç bir sorun forumda ilk kez görüyorum

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Muhtemelen El freni telini ayarlatirsaniz duzelir.

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BÜLENT link' Alıntı:
Muhtemelen El freni telini ayarlatirsaniz duzelir.

şu milenyum çağında hala el freni ve gaz pedallarının telli olduğu araçlar var hatta debriyajların bile hidroliğe geçtiği dönemde..... Peki aracı viteste bırakmanıza rağmen mi hareket etti? Ben manuel araçlarımda yokuş yukarı bırakıyorsam 1 e , yokuş aşağı bırakıyorsam hep geri vites e takardım alışkanlık olmuştu...

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

MuratS link' Alıntı:
şu milenyum çağında hala el freni ve gaz pedallarının telli olduğu araçlar var hatta debriyajların bile hidroliğe geçtiği dönemde..... Peki aracı viteste bırakmanıza rağmen mi hareket etti? Ben manuel araçlarımda yokuş yukarı bırakıyorsam 1 e , yokuş aşağı bırakıyorsam hep geri vites e takardım alışkanlık olmuştu...
Mekanikte olsa otomatikte olsa elfreninde tel vardir. Birinde elle cekersiniz digerinde otomatik olarak motor ceker. 
Gaz pedali ise 2004 yilindan sonra bircok aracta elektroniktir.

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

B֜LENT link' Alıntı:
Mekanikte olsa otomatikte olsa elfreninde tel vardir. Birinde elle cekersiniz digerinde otomatik olarak motor ceker. 
Gaz pedali ise 2004 yilindan sonra bircok aracta elektroniktir.

Tel yerine hidrolik sistemleri de kullanabilirler maliyetli olur diye yapmıyorlar sanırım.. Günümüzde BMW araçları bile sadece dur kalk yaparken hillholder ı hidrolik kullanıyor onun dışında yine el freni telli  walll

Bizim araçlarda sanırım yokuş kalkışı hidrolik kullanıyor ama park halindeyken park frenini çektiğindeki mekanik ses sanırım tel in çekilme sesi...

Gaz pedalı teli ayrı bi olay zaten sanırım G serisinde opel elektroniğe geçti.. H kasalarda tel diye hatırlıyorum..

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar servise gittim usta el freni telini gerdirdi sanırım sonra lifte aldı aracı kontrol falan yaptı bak kontrol et dedi yani el freni çok sertoldu . şimdi ilk dişte tutuyor resmen araba gitmiyor el freni çekik gaz verince sanırım bayağı iyi oldu ama bu kadar sert olması beni tekrar endişelendirdi ustaya dedim bir zararı olur mu biye ben kontrol ettim sürtmüyor falan dedi ama. Psikolojik mi nedir sanki daha zor akıyor araç yolda  madd belki de psikolojik ...bu kadar  sert olmasının sakıncası var mı arkadaşlar?

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

wave61 link' Alıntı:
arkadaşlar servise gittim usta el freni telini gerdirdi sanırım sonra lifte aldı aracı kontrol falan yaptı bak kontrol et dedi yani el freni çok sertoldu . şimdi ilk dişte tutuyor resmen araba gitmiyor el freni çekik gaz verince sanırım bayağı iyi oldu ama bu kadar sert olması beni tekrar endişelendirdi ustaya dedim bir zararı olur mu biye ben kontrol ettim sürtmüyor falan dedi ama. Psikolojik mi nedir sanki daha zor akıyor araç yolda  madd belki de psikolojik ...bu kadar  sert olmasının sakıncası var mı arkadaşlar?

evet arkadaşlar bugünde aracın gazdan ayak çekince daha hızlı yavaşladığını hissettim her zamanki gittiğim güzergahta var mıdır bir önerisi olan? gidip biraz daha gevşet şunu mu diyeyim  madd