LPG vs DİZEL?

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar,
Arkadaşlar uzun vadeli kullanımda LPG kitli bir araç mı yoksa DİZEL bir araç mı daha mantıklı ekonomi ve diğer yönlerden? Örneğin 1.6 motor bir araca LPG taksak veya muadili bir Dizel alsak hangisi daha ekonomik olur? ( bakımı vs herşeyi dahil ve en önemlisi yakıtı)
Teşekkürler. Yorumlarınızı bekliyorum.:D

Güzel bir konu açılmış..;) Bence araçlar için,sadece araçlar için değil biraz daha evrensel düşünerek dünyamız için lpg kullanılmasını uygun görüyorum..Ülkemizdeki akar ykaıtların fiyatlarını da göz önünde bulunduracak olursak bu bnce mühim bir konu...KOnuyu amcamın aracı ile kendi aracımı kıyaslayarak örneklemek isterim..Amcamda 2001 model 2.0 dizel 136 hpli full bir 406 var..aracının ortalma yakıt tüketimi;6.8 lt(klimalı)..Benim aracım2004 model 1.6 c kasa LPG li elegance verctra 109 hp ve tüketimi 7.6 lt(klimalı)..Şimdi km de motorin ve gazın fiyatlarını da göz önünde bulundururak ne kadar yaktıklarına bakalım:(406-6.8 x 3.2=217,6 kuruş,vectra-1.9 x 7.6=144 krş yakmakta)Belk, bu oranlar ilk bakışta ilgnç görülebilir ama durum bu..Yıllık vergilerini karşılaştırmayı geçiyorum..Dizel araçların genel olarak ömürleri ve performansları da 150 bin km den sonra gözle görülür şekilde düşüyor..Ancak gazlı olan araçlar istikrarını sürdürüyor..Sonuç olarak bence gazlı bizim için daha iyisi :D

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birde bu sene izmire giderken dikkat ettim lpg fiyatları bil hassa uzun yolda çok düşüyor istanbulda sanırım 1.80 idi yada 1.90 lpg tam hatırlamıyroum uzun yolda bir çok benzinlikde adamlar pankart açmış lpg 1550 lpg 1500 diye..

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel bir konu açılmış..;) Bence araçlar için,sadece araçlar için değil biraz daha evrensel düşünerek dünyamız için lpg kullanılmasını uygun görüyorum..Ülkemizdeki akar ykaıtların fiyatlarını da göz önünde bulunduracak olursak bu bnce mühim bir konu...KOnuyu amcamın aracı ile kendi aracımı kıyaslayarak örneklemek isterim..Amcamda 2001 model 2.0 dizel 136 hpli full bir 406 var..aracının ortalma yakıt tüketimi;6.8 lt(klimalı)..Benim aracım2004 model 1.6 c kasa LPG li elegance verctra 109 hp ve tüketimi 7.6 lt(klimalı)..Şimdi km de motorin ve gazın fiyatlarını da göz önünde bulundururak ne kadar yaktıklarına bakalım:(406-6.8 x 3.2=217,6 kuruş,vectra-1.9 x 7.6=144 krş yakmakta)Belk, bu oranlar ilk bakışta ilgnç görülebilir ama durum bu..Yıllık vergilerini karşılaştırmayı geçiyorum..Dizel araçların genel olarak ömürleri ve performansları da 150 bin km den sonra gözle görülür şekilde düşüyor..Ancak gazlı olan araçlar istikrarını sürdürüyor..Sonuç olarak bence gazlı bizim için daha iyisi :D

serdar bu arada senin kit nedir memnunmusun

kibritçi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dızleın bakımı ve fıyatı benzınlıye gore daha malıyetlı kaıdesıne uygun kullanıldıgında lpg daha avantajlı bence

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bakımda 30tl 40 tl oynuyor onuda Benzinlide buji ile farkı kapatıyor ;)

multicdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni nesil araçlarda artık dizeller çok şaşırtıcı performans ve yakıt tasarrufu sağlıyor bence litre fiyatına göre lpg ye geçmenizi tavsiye etmem dizel alınca blow off takıyosunuz ve çufffff ayrıca yokuşlarda siz 3 e düşerken turbo dizel nerdeyse 4 ten 5 e atıyor :)

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
130 küsür beygir her zaman emrime amade, motor sesi yok ve uzun yolda 140 kuruş yakıyorsam dizele gerek yok.Ayrıca babamda Transporter t5 var 2.5 130hp, hiçte tutumlu değil :D

palamut

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.erzincantuningsofrasi.net
130 küsür beygir her zaman emrime amade, motor sesi yok ve uzun yolda 140 kuruş yakıyorsam dizele gerek yok.Ayrıca babamda Transporter t5 var 2.5 130hp, hiçte tutumlu değil :D

transporterın tutumsuz olması normal 2 tondan fazla kasa ağırlığı var ve 2.5

ufak dizeller iyidir tasarrufta yeni teknoloji hafif kasa 6 ileri kısa şanzuman...

Favorite

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar tabiki en mantıklısı lpg buda sorumu yahu dizel kullanacağıma benzinli araç kullan ondan daha iyi geçen arkadaş dublo'nun sadece enjektörlerine 1.750 tl para verdi dizel motora verdiğiniz parayı benzine verin nerdeyse kafa kafaya gelir ben belediyede çalışıyorum dizel araçların biri gidiyor diğeri geliyor motor bakımından.

Son düzenleme: