Lpg tercihi yağlamalı mı? normal mi?

zeybek0664

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2013 1.6 atmosferik astra j aracım var.15000 km de atiker marka lpg takılmış.Şu an 43 000 km de.ben 3000 km dir kullanıyorum.aldığım araç sahibide bır sorun yaşamamış ancak bir söylenti var.Ne kadar doğrudur öğrenmek istedim.Yağlamalı sistem lpg lerde subapların korunduğu,erimesini engellediği söyleniyor.benim aracım yağlamalı sistem değil.Bunun ne gibi sıkıntıları olabilir?
Yağlamalı sistemde yağın azalma durumu var.Yağ bir yerlere basılıyor.Bir faydası olmasa neden bu sistem yapılsın?

Son düzenleme:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
sübapları çelikle değiştirip devam edersiniz

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2013 1.6 atmosferik astra j aracım var.15000 km de atiker marka lpg takılmış.Şu an 43 000 km de.ben 3000 km dir kullanıyorum.aldığım araç sahibide bır sorun yaşamamış ancak bir söylenti var.Ne kadar doğrudur öğrenmek istedim.Yağlamalı sistem lpg lerde subapların korunduğu,erimesini engellediği söyleniyor.benim aracım yağlamalı sistem değil.Bunun ne gibi sıkıntıları olabilir?
Yağlamalı sistemde yağın azalma durumu var.Yağ bir yerlere basılıyor.Bir faydası olmasa neden bu sistem yapılsın?
Hepsinde var mıdır bilmiyorum da, bazı lpg sistemleri belli aralıklarla 1-2 dakika kadar benzine geçiyor ve supaplarin benzinle yağlanması ve soğutulmasi sağlanıyor

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezogelin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg'nin her koşulda subapları erittiği, yağlamalı sistemlerin sadece eritme zamanını daha yüksek kmlere çektiği bilgisi var.Yağlamalı da olsa o subap eninde sonunda eriyecek bundan kaçış yok. Sizin yerinizde olsam halihazırda olan lpg sistemini iptal edip yağlamalı lpg taktıracağıma Subaplar eridiğinde çelik subap taktırıp subapları ömürlük yapmak. 1500tlye çelik subap takıyorlar piyasada.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
lpg'nin her koşulda subapları erittiği, yağlamalı sistemlerin sadece eritme zamanını daha yüksek kmlere çektiği bilgisi var.Yağlamalı da olsa o subap eninde sonunda eriyecek bundan kaçış yok. Sizin yerinizde olsam halihazırda olan lpg sistemini iptal edip yağlamalı lpg taktıracağıma Subaplar eridiğinde çelik subap taktırıp subapları ömürlük yapmak. 1500tlye çelik subap takıyorlar piyasada.
Subap [emoji777]
Supap [emoji818]

Supaplarin zaten her halükarda bir ömrü vardır. Dediğiniz gibi bu ömür Lpg'de kısalır. Çeliğin türüne ve üretim şekline göre dayanımı değişir.

Sürekli kısmi benzin enjeksiyonu ya da süreksiz (arada bir) enjeksiyon ile supap ömrü uzatılabilir.

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hepsinde var mıdır bilmiyorum da, bazı lpg sistemleri belli aralıklarla 1-2 dakika kadar benzine geçiyor ve supaplarin benzinle yağlanması ve soğutulmasi sağlanıyor

Sanırım o olay biraz farklı.. Fakir karışım harareti yükselterek süpab erimesine yol açtığı için önlem olarak yani fakir karışımın önüne geçmek için benzin yakıtı takviyesi yapıyor..

zeybek0664

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorumlarınıza teşekkürler arkadaşlar.Sonuç itibariyle supap değişiminden kaçış yok.Lpg den de vazgeçemiyoruz.cezası 1500 TL yi göze alacağız.Tabi 1500 TL ile yırtabilirsek.İnşallah yolda belde sıkıntıda bırakmaz.

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

Şu anda subap probleminiz yoktur heralde, 28 binde subap erimesine pek şahit olmadım.

mertcan.jpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şuanki lpg sisteminizde araç önce benzinde çalışır, motor ısındıktan sonra lpg ye geçer. supaplarda aşınmayı daha erken km lerde yaşarsınız ama çelik supap takıp aracınızı kullanmaya devam edersiniz. fakat yağlanmalı lpg sistemine geçerseniz aracınızı %80 lpg %20 benzin olarak sürekli kullanır, supapları korur motoru da daha dinç tutarsınız. maddi imkanınız varsa yağlanmalı prince marka lpg sistemine geçmenizi tavsiye ederim. performansta da çok fark görürsünüz. ama üzerindeki lpg de sizi mutsuz etmez ;)

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
supap en erken lpg de 80 bin km yi net görür. ben böyle biliyorum.