LPG hesaplama yöntemi hakkında ?

__PraMiT___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar.
yol bilgisayarında 100 km de 9 lt tüketim yazıyor diyelim. bu değer ile gaz eş değermidir? yani 100 km de 9 lt tüketim demek 100 km de 9 bar gaz mı demektir?
bu şekilde değil ise nasıl hesaplanır.

Rainbowx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende aracımı yeni aldım, test etmeye çalışıyorum bu dediğinizi :)

Ben ilk olarak şunu yaptım, farklı yerlerden aldım 2 şer 3 er kere sürekli olsun diye.. mesela 20 litre aldım bilgisayarı sıfırlayıp ölçtüm vs..

Ancak bana arkadaşlarımdan bazıları şu şekilde önerdi :

LPG deposunu fulle, daha sonra 90 - 100 km sonra tekrar aynı istasyondan ve aynı pompa'dan gidip fullle.. Üzerine ne kadar alıyorsa ona göre hesaplarsın..
Ben yaptım ; lpg tam bittiğinde gittim 78 liralık aldım ( 35 litre ) sonrasında 102 km gezdim ve aynı istasyona gidip aynı pompa'dan tekrar fullettim 20 liralık, 10 lt lpg aldı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

__PraMiT___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yol bilgisayarında tüketim değeri olarak 100 km de kaç tl yazıyordu 102 km gittikten sonra?

ykcoskun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg herzaman % 20 fazla yakar benzinden lt hesabında arkadaşlar.yani 10 lt benzin 12 lt lpg yakmısındır.

imprezacan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence şöyle bir hesapda mantıklı olabilir;10 litre benzin yakan bir araç km de yaklaşık 385 kuruş yakar,10 lt gazda ise 225kuruş yakar.yani aradaki tasarruf oranı %35-%40 civarı yaparki buda normal ve sağlıklı bir değerdir.
Sonuç olarak yol bilgisayarındaki gördüğün yakış değeri lpg dede benzindede hemen hemen doğrudur.

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence şöyle bir hesapda mantıklı olabilir;10 litre benzin yakan bir araç km de yaklaşık 385 kuruş yakar,10 lt gazda ise 225kuruş yakar.yani aradaki tasarruf oranı %35-%40 civarı yaparki buda normal ve sağlıklı bir değerdir.
Sonuç olarak yol bilgisayarındaki gördüğün yakış değeri lpg dede benzindede hemen hemen doğrudur.

yanlış hesap 10 lt benzin tüketilen yolda ortalama 12 lt lpg gider lpg nin o 40-45 tasarrufları eskide kaldı 25-30 arası tasarruf yapıyor artık