Led ampulün arıza lambası yakmaması için

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geri vites ışıklarına led ampul taktım süper oldu da canbus destekli değil canbus destekliler çok pahalı.üstelik photon marka pahalı park ampullerinin bile arada sıra da hata yaktırdığına şahit oldum o da var.
Şimdi arıza lambası yanmasın diye küçük gösterge ampullerinden birer tane paralel olarak bu ledlere bağlasam ve izole etsem( kısa devreyi engellemek için)arka farın soketinin yanına yanmaz diye düşünüyorum sizce işe yararmı?
veya bunun haricinde canbus ı nasıl aldatabiliriz (aynı zamanda ledler patlarsa aracın yine uyarmasını istiyorum tabi)yukardaki uygulamak istediğim yöntemde bu mümkün olmayacak o yüzden daha orjinal bir fikir verecek olan varmı
Son olarak paralel değilde seri bağlasak yine olmaz diye düşünüyorum sizce?
826229b74416dc16907a16758a7c5f31.jpg

Resiimde pek belli değil ama sağdaki led ve daha güzel duruyor daha aydınlık vs.

Sony Z5 ile gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geri vites ışıklarına led ampul taktım süper oldu da canbus destekli değil canbus destekliler çok pahalı.üstelik photon marka pahalı park ampullerinin bile arada sıra da hata yaktırdığına şahit oldum o da var.
Şimdi arıza lambası yanmasın diye küçük gösterge ampullerinden birer tane paralel olarak bu ledlere bağlasam ve izole etsem( kısa devreyi engellemek için)arka farın soketinin yanına yanmaz diye düşünüyorum sizce işe yararmı?
veya bunun haricinde canbus ı nasıl aldatabiliriz (aynı zamanda ledler patlarsa aracın yine uyarmasını istiyorum tabi)yukardaki uygulamak istediğim yöntemde bu mümkün olmayacak o yüzden daha orjinal bir fikir verecek olan varmı
Son olarak paralel değilde seri bağlasak yine olmaz diye düşünüyorum sizce?
826229b74416dc16907a16758a7c5f31.jpg

Resiimde pek belli değil ama sağdaki led ve daha güzel duruyor daha aydınlık vs.

Sony Z5 ile gönderildi

http://www.bcae1.com/ohmslaw.htm

burdan gerekli direnç hesaplanabilir. eğer ledin çektiği wattı biliyosanız 21 w a dirençle tamamlayabilirsiniz diye düşünüyorum. bilen biri kesin bişi söler muhtemelen

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Meetrock 2 adet büyük promosyon cob p21w led 1156 ba15s 12SMD araba işık beyaz motosiklet oto kuyruk otopark gösterge lambası ampul 12 V
http://s.aliexpress.com/AFjyANvI
(from AliExpress Android)

Ürün bu 21 watt sanırım

Sony Z5 ile gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Meetrock 2 adet büyük promosyon cob p21w led 1156 ba15s 12SMD araba işık beyaz motosiklet oto kuyruk otopark gösterge lambası ampul 12 V
http://s.aliexpress.com/AFjyANvI
(from AliExpress Android)

Ürün bu 21 watt sanırım

Sony Z5 ile gönderildi

ölçmeden çektiği akımdan emin olunmaz bunların. yazdıkları hep yalan :D

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sana basit bir devre cizdim ,

transistörün anahtar olarak kullanılması.png

Bu transistör 60v 15A lik
Daha kücüklerini de secebilirsin

Led patlaıgı an arıza ısıgın yanar

Son düzenleme:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi teşekkürler.pek elektronik elemanlardan anlamıyorum aslında bu devre peki arıza lambasını yakmayı durduracakmı yoksa sadece hata sistemi çalışsın diyemi
bir de bu devreyi led e giden voltaja paralel mi seri mi bağlamalıyım

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ampullere kendi watına uygun LED Decoder denilen direnç modüllerinden paralel bağlarsanız hiçbir problem kalmaz. Astra J Cosmo aracımın ön sinyal, arka sinyal, yan sinyal, arka park, arka fren, geri vites, arka sis, plaka, iç tavandaki tüm ve torpido ampullerim led. Hepsinde bunlardan var. Bir defa olsun arıza verdirmedi. Sinyaller ise asla hızlı yanma olayını yapmadı. Çünkü düz led ampulde sinyaller mutlaka hızlı yanar.

Mesela bir ürün şu:
http://urun.gittigidiyor.com/otomob...t-canbus-hata-giderici-2-adet-s1837-266090119

Ben daha ucuzlarından almıştım. Üzerinde direkt duy ve soketleri olanlar da var.
LED decoder:
attachment.php

Ön LED sinyal. Işığı halojenlerden çok daha fazla:
attachment.php

Plaka LED:
attachment.php

Arka stop grubu. 2 park, 1 sinyal, 1 fren:
attachment.php

attachment.php

Ekli dosyalar

• DSC0246.jpg
    DSC0246.jpg
    56 KB · Görüntüleme: 265
  • DSC0248.jpg
    DSC0248.jpg
    62.6 KB · Görüntüleme: 266
  • DSC0251.jpg
    DSC0251.jpg
    61.9 KB · Görüntüleme: 266
  • DSC0295.jpg
    DSC0295.jpg
    42.7 KB · Görüntüleme: 266
  • DSC0296.jpg
    DSC0296.jpg
    70.2 KB · Görüntüleme: 265

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki bu decoder i bağladığımızda far kapalıyken ritmik olarak flaş gibi patlaması durumu da önlenmiş oluyormu ?

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
peki bu decoder i bağladığımızda far kapalıyken ritmik olarak flaş gibi patlaması durumu da önlenmiş oluyormu ?

Normal halojenler nasıl çalışıyorsa aynen öyle çalışıyor. Ne o dediğiniz ne de kısık yanma olayı olmuyor. Sadece arka park lambalarında sorun çıktı. Bizim araçlarda arkada 6 tane park lambası var. Uzun süre çalışınca ampuller ısındı ve üzerlerindeki bir iki led söndü. O yüzden 2 kere ampul değiştirdim.
Ama diğer hiçbir ampulde sorun çıkmadı. Çünkü park gibi sürekli yanmıyorlar.

Bir de aldığım ampullerdehep duy kısmına bakan yerlerinde de ledler var. Böylece far tasına da direkt ışık verilerekçok daha kuvvetli aydınlatıyorlar. Gündüz öğlen güneşi altında hepsi gayet net.

Ampul kablolarını sıyırıp dekoderinkileri bağlıcanız okadar. Isınacakları için kaportaya sabitlemek gerek.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi teşekkürler.pek elektronik elemanlardan anlamıyorum aslında bu devre peki arıza lambasını yakmayı durduracakmı yoksa sadece hata sistemi çalışsın diyemi
bir de bu devreyi led e giden voltaja paralel mi seri mi bağlamalıyım

Devrede esas yük direnctir..(Ampül) odur
Direncin yük olması için anahtarlama Led tir.
Ledin üzerinden akım gecerse direnc (ampül) yanar
Led i cıkarttıgın an anahtarlama kesilir kopuk devre olur..(Ampül patlamış)
olur arıza ısıgın yanar..
Devre göründüğü gibi led + ucu direkt alıyor - ucu transistörden alıyor..
Led yanmadıgı sürece transistör direnc üzerinden akım gecirmez led transistörün anahtarlamısıdır.. arıza devam eder..

Calısma sistemi ve dejavantajı!!

Dezavantajı yada karşılasılacak sorun düşük bir ihtimal olsada her yanmayan yani patlayan smd led kopuk devre degildir bazen kısa devredir yanmaz patlamış deriz biz ona..
O durumda anahtarlama devam edecek direnc yük altında olacak arıza ısıgı yanmayacak led kısa devre oldugundan transistörü bozacak..:(:(
Transistörler PNP ve NPN olurlar burda kullanacagın PNP Ayrıca Emiter --Beyz--Collectör uclarını ezbere bilmiyorsan uygun ölcü aleti ile bakman gerek

Diğer yöntemlerle sadece direnc paralel bağlanırsa led patladıgında arıza ısıgı asla yanmayacak..Ve hazır sistemlerdeki direnc degeri 20w lık direc ler ısınır yangın riski bile dogurur:(:( direnc wat ı yüksek secilecek ki ısınmayacak 30-50 W sececekksin hatta sigortalı direncler kullanıp maksimum güvenlik alacaksın..

Bir ara elim boşlugunda böle basit bir devre değilde %100 hatasız bir devreye akıl asındırıyım..
Ben bizim aracın stop u yeni nesil araclar gibi cizgi neon led stop un sekline uygun olmadıgı için ugrasmadım acıkcası , uygun olsaydı arka kapagı kople kesip duyları komle iptal edip neon serit led ile yapacaktım.. Aksi takdirde ısık az fazla olmus az düşük olmus benim için önemli bir unsur degil..Emegime degmesi lazım..
Osramın aynı gücte yüksek ısık veren ampülleri var sonucta..

Son düzenleme: