lastik yanaktan yarıldı

DarthUtku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her kese iyi alsamlar dün evimin nispeten dar olan otoparkına girerken lastiğmi yandaki sivri duvar çıkıntısına ön sol sürttüm araçtan indiğim de tıss diye ses geldiğini duydum baktım lastik yanağın lastiğin yere basan kısmına yakın yerden 2 cm kadar kesilmiş. Stepneyi taktım lastikçime gittim yama olabileceğini söyledi ve yamalayarak ön ve arka sol lastikleri değiştirerek taktı lastiklerimi. Şimdi benim sormak istediğim
1. bu bölgeden yaralanan lastiği yamalı kullanmak ne kadar güvenli
2. tek taraflı ön arka lastik değişimi doğrumu ( sağ ön arka da yapılmalı mı)
3. eğer patlak lastiğin yerine 1 adet lastik alırsam bu aldım lastik sıfır olacak arkada mı kullanmalıyım arkaları öne alıp yoksa nerde kullandığımın farkı yok mu (lastiklerimle 16500 km yaptım)

simdiden cevaplarınız için teşekkürler.

O

oakyol

Bilgi Girilmemiş
Ynt: lastik yanaktan yarıldı

Bundan önceki aracım park halindeyken şerefsizin teki yanagına şiş sokmuştu. Maslakta girmediğim lastikçi kalmadı hepside istiyorsan fitil veya yama yapabiliriz ama birşey olursa sakın gelip bana kızma dedi hepsi. Yanak lastikteki en sakat yer.

@ftertezzek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba;

öncelikle geçmiş olsun

1. yanaktan darbe almış lastiği kesinlikle kullanmayın belirtmiş olduğunuz bölgede kord bezleri zarar gördüğünden  lastiğin direnci tamamen bozulacak ani patlama riski ile karşı karşıya kalacaksınız. (not size tamir öneren lastikçinizden uzak durmanız tavsiye olunur.)

2. tek taraflı ön arka lastik değişimi önerilmez ön arka lastik aşınma oranı aynı olmayacağından araçta sağa sola çekme  ve ani frenlemelerde kontrol kaybı yaşayabilirsiniz. simetrik lastikler ön arka asimetrik lastikler çapraz olarak değiştirilmelidir.

3 daima yeni lastikler arkaya takılmalıdır. aracınız önden çekiş olmasına rağmen yeni lastiğin öne takılmasını tavsiye edenler olacaktır ama düşünce yanlıştır.

önden çekişli araçlarda understeer (önden kayma) oversteer (arkadan kayma)e göre daha kolay toparlanabileceğinden çekiş olmayan lastiklerin yol tutma direncinin daha iyi olması için yeni lastiklerin çekiş olmayan aks üzerinde bulunması tavsiye edilir.

iyi forumlar.

edit: bu forumdaki ilk mesajım değildir forum database'i silindiğinden doğal olarak mesajlarım uçmuştur :)

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

@ftertezzek link' Alıntı:
Merhaba;

öncelikle geçmiş olsun

1. yanaktan darbe almış lastiği kesinlikle kullanmayın belirtmiş olduğunuz bölgede kord bezleri zarar gördüğünden  lastiğin direnci tamamen bozulacak ani patlama riski ile karşı karşıya kalacaksınız. (not size tamir öneren lastikçinizden uzak durmanız tavsiye olunur.)

2. tek taraflı ön arka lastik değişimi önerilmez ön arka lastik aşınma oranı aynı olmayacağından araçta sağa sola çekme  ve ani frenlemelerde kontrol kaybı yaşayabilirsiniz. simetrik lastikler ön arka asimetrik lastikler çapraz olarak değiştirilmelidir.

3 daima yeni lastikler arkaya takılmalıdır. aracınız önden çekiş olmasına rağmen yeni lastiğin öne takılmasını tavsiye edenler olacaktır ama düşünce yanlıştır.

önden çekişli araçlarda understeer (önden kayma) oversteer (arkadan kayma)e göre daha kolay toparlanabileceğinden çekiş olmayan lastiklerin yol tutma direncinin daha iyi olması için yeni lastiklerin çekiş olmayan aks üzerinde bulunması tavsiye edilir.

iyi forumlar.

edit: bu forumdaki ilk mesajım değildir forum database'i silindiğinden doğal olarak mesajlarım uçmuştur :)

ևok yararlı bilgiler olmuş.  thnxx

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kesinlikle yama yaptırıp kullanmayın aracı, yüksek hızlarda tekrar patladığını düşünsenize çok büyük risk
2 adet sağ sol  lastik alıp takmak en mantıklısı, sonuçta hayatımız 4 lastiğe bağlı ne olur olmaz.
Geçmiş olsun...

DarthUtku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bigi için teşekkürler bendeki lastikler bridgestone turanza asimetrik desenli. ancak ben attığım lastiğin yerine bir lastik mi almalıyım bir lastik alırsam ne yapmalıyım 2 yeni lastik alırsam ne yapmalıyım

DarthUtku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

biraz kafam karıştı kusura bakmayın

batu1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

lastik yanaktan tamir olmaz.. lastikçiler yapar ama hiç güvenli değil.. eğer arkada ise tek alabilirsin.. ama öne ise kesinlikle çift almalısın.. bırakın desen farkını ,diş farkı bile olsa araç zor yol tutuyor.. sağa ,sola çekiyor..