Lastik ebatlarının araç üzerindeki etkileri

halcon_negro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.iremsilver.com
benim bildiğim kadarıyla opel o dönem basic modellerinde 185/65/15 daha donanımlı modellerinde de 195/60/15 ölçülü lastikleri kullanmış.benim de ilk lastiklerim 185/60/15 idi yenileri 195/60/15 aldım,gayet de memmunum.

otto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yol bozuk demişsiniz yanağı kalın lastik almak istiyorum demişsiniz, 185/65/15
lastiğm var 215/50/16 ebatlarında lastik almak istiyorum demişsiniz
burada bir yalnışlık var. 215/50/16 nın yanakları 185/65/15 in yanaklarından incedir yani bozuk yolda mevcut lastiklerin takmak istediklerinize göre daha iyidir. 215 taban genişliğidir 50 yanakların oranııdr
umarım yardımcı olabilmişimdir

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
yardımcı oldunuz elbette, hepinize teşekkürler. Ben arabamdaki orjinal yanak ölçüsünü koruyamayacağımı biliyorum (jantı büyüttüğüm taktirde) İstediğim araca zarar vermesin taktığım jant. Bu nedenle 16" almak istedim ama satıcı 17" dedi ve kafamı karıştırdı :confused: Amacım yanağı olabildiğince kalın tutabilmek. 4 yeni lastik almışken de jant kapağından kurtulup alaşım takmak istiyorum. Sanırım 215/50/16 alacağım. 1,3cm yanaktan kayıp vererek. En uygunu bu olur heralde.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınızın üzerindeki lastik ebadı orjinal ölçüsünden daha fazla yanak yüksekliğine sahip (185 65 15 =62.15 cm - 195 60 15 = 61.5 cm çapa sahip) bahsi geçen janttaki lastik ölçüsü 215 40 17 =60.38 cm çapa sahip
şu an üzerindeki lastikle kıyaslanırsa 215 40 17 lastiğin yanak yüksekliği 8.6 cm. 185 65 15 in 12.025 cm dir bu ölçü jantın yere uzaklığıdır aynı zamanda
yani jantın altındaki lastik yastığının yüksekliği.ne kadar yüksek olursa yoldaki bozukluk araca o kadar az iletilir.
:good:benim arac da 215/40/17 var ve maalesef 2 ayda arac döküldü bu yollarda, sakın ince yanak alma derim cok pişman olursun hem konfordan kaybettırıyor,hem de aracı perısan edıyor

otto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yardımcı oldunuz elbette, hepinize teşekkürler. Ben arabamdaki orjinal yanak ölçüsünü koruyamayacağımı biliyorum (jantı büyüttüğüm taktirde) İstediğim araca zarar vermesin taktığım jant. Bu nedenle 16" almak istedim ama satıcı 17" dedi ve kafamı karıştırdı :confused: Amacım yanağı olabildiğince kalın tutabilmek. 4 yeni lastik almışken de jant kapağından kurtulup alaşım takmak istiyorum. Sanırım 215/50/16 alacağım. 1,3cm yanaktan kayıp vererek. En uygunu bu olur heralde.

bence orjinal boyuta sabit kalmanın en sağlıklı yolu 205/55/16 dır konfordanda fazla taviz vermemiş olursunuz 215/50/16 tabanı geniş olduğu için arabanızı yorar azda olsa fazla yakıt tüketimine yol açar.205 idealdir.

besim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğer almadıysan birdefa daha düşün derim.bence hiç orjinalini değiştirme aracın motor gücü 1.4 olarak bellirtmişin zaten kasa birkere ağır o motora göre birde jantı büyütürsen arabana yazık etmiş olursun.saygılar...

çesil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.4 motora 17 jant çok ağır gelecektir.artı aracı bozuk yollarda kullanıyorum demişsiniz.eğer 17 jant takarsanız lastik ebatıda 205 40 17 olacaktır.bu lastikleri takınca aracın yerden yükseleceği için yol tutuşunda azalacaktır. araca yay'da almak zorunda kalacaksın ki yaylarıda takınca aracın bozuk yollarda bütün darbeyi lastik yanakları inceldiğinden dolayı çok aşırı şekilde hissedeceksin.yayları takınca kasislerden felan geçince aracın amortisörleri uzun olduğundan dolayı araçta zıplama olacaktır.17 jant ve 205 40 17 lastiğin aracına zararları= ön takıma çok baskı uygulayacaktır (amortisör takozlarına, z rotlara,direksiyon kutusuna vb.).aracın şasinine daha fazla yük binecektir.(bunları nasıl giderebilirsiniz yay+spor amortisör+amortisör kule gergisiyle ama bu konforunuzu eskisi kadar yapmayacaktır sadece yol tutuşunuzu çok çok iyileştirecektir.)ayrıca aracının motoru 1.4 motor olduğu için aracın kalkışlarda ve hızlanmalarda güç kaybına uğrayacaktır vede yakıtta fazla yakacaktır.eğer bunları göz önüne alabiliyorsanız 17 jant lastik takabilirsiniz.astra lastik ebatları 195 60 15 tir.jantları büyütmek istersen 16 jant ve 195 50 16 lastik alabilirsiniz.

hakannss82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamun aleykum benim araçta(2005 astra h) da 17 jant ve doğal olarak da ince yanak lastik var.fakat lastiklerin ölçülerini bilemiyorum.böyle jant ve lastik kullanıcısı olarak sana tavsiyem şudur;eğer sadece görüntü istiyosan taktır derrim,ama konfor birazcık da olsa senin için önemliyse sakın taktırma,çünkü laka ve kasislerde çok ses veriyo ve insanın içi gidiyo,eğer lakalara biraz hızlı girdiysen sanki arabanın alt takımını orda bırakmışsın gibi geliyo.dediğim gibi sadece görüntü içinse çok güzel.şimdiden hayırlı olsun