lastik amblemi

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com
arkadaşlar lastiklerin üzerinde kışlık, mevsimlik, yazlık olduğunu belirten harfler varmış. Bunların hangisl hangi harfi ifade ediyo? Benimkinde K var mesala.
Teşekkür ederim.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: lastik amblemi

reading-a-tyre_tcm1293-81551.gif

ayrıntılar şurada;
http://www.goodyear.eu/tr_tr/tire-advice/tire-information/how-to-read-a-tire.jsp
burada;
http://www.lastix.com/haberler.asp?nws=13
orada;
http://tr.wikipedia.org/wiki/Otomobil_lastikleri

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

daha güzellerini buldum :)
Fulda%20Kristall%20Montero%203_tcm232-4748.JPG

Bir lastiğin üzerinde sıkça görülebilecek işaretlemeler örneklendirilmiştir:

1. Lastiğin mm olarak en kesidi
2. En kesidiyle boy kesidinin yüzdesel ilişkisi
3. Lastik yapısı (R=Radial)
4. İnç olarak jant çapı
5. Maksimum yük kapasitesi (yük endeksi)
6. Hız sembolü
7. İև LASTİKSİZ lastik
8. ECE türü onay işareti ve numarası
9. Aşınma göstergesinin yeri
10. Kar ve ևamur Kış özellikleri
11. 'şiddetli Kar Kullanımı' için test edilip onaylanmış.
12. ֜retim tarihi (hafta, yıl: onyıl 1990-1999)
13. Nakliyat Departmanının uygunluk sembolü
14. D.O.T. imalatçı kodu.
15. İmalat ülkesi
16. Desen ismi
17. Lastik imalat detayları (D.O.T.)
18. Yük ve basınç işaretlemesi (D.O.T.)
19. Lastik tipi (Radial)
20. A.B.D. Tüketici bilgilendirme yönetmelikleri tarafından gerekli görülen damga (Kalite Notu)
21. Kış aşınma göstergesinin yeri

Lastik işaretlemelerinin açıklaması:
Konum 1: Lastik kesit genişliği, şişmiş bir lastiğin, etiket (işaretlemeler), dekorasyon, koruma bantları ya da jantlar yüzünden oluşan kabarıklıkları hariç tuttuğunuzda, yanakların dış yüzeyleri arasındaki  doğrusal mesafenin milimetrik ifadesidir.

Konum 2: Lastik kesit çapı, tüm çapın ve rakamsal jant çapının arasındaki farkın yarısıdır. Lastiğin tarihi gelişiminde, lastiğin şekli, neredeyse yuvarlak bir şekilden daha düz ve daha geniş bir hale geldi. Böylece, lastiğin çapı ve kesit genişliği arasındaki ilişki ya da oran % 100'den, %70'e , % 60'a, % 50'ye ve hatta daha da aza indi.

Konum 3: Radyal bir lastiğin yapısı yanaktaki ebat işaretinin yanında  'R' harfiyle gösterilmiştir.

Konum 4: Son on yılda jant çapı büyüdü. 16 inç jantlar bundan 10 yıl önce nadir bulunurdu, bugünse 16 inç jantlar çok sık görülüyor.

Konum 5: Lastiğin yük derecesi bir lastiğin belli bir hızda ve belli bir hava basıncında taşıyabileceği asgari yükün rakamsal ifadesidir. Bununla beraber, tüm yük dereceleri, lastik hız sembolü olmadığı takdirde, maksimum saatte 210 km'dir (130 mph). Bu hızdan sonra azami yük derecesi azaltılmalıdır.

Bazı lastikler, özellikle ZR işaretliler, hizmet açıklaması taşımaz. Bu durumda azami uygulanabilir yükü belirlemek için bir lastik imalatçısına danışmanız önerilir.

Konum 6: Lastiğin hız sembolü yük endeksinin bir bölümünü oluşturur ve lastiğin yük endeksinde belirtilen (210 km/s'in üzerindeki hızlar dışında) yükü taşıyabileceği maksimum hızı gösteren bir harftir.

Yük endeksleri ve hız sembolleri lastiğin her iki yanağında da gösterilir. İlk rakam lastiğin TEK uygulamadaki yük taşıma kapasitesini gösterirken, ikinci rakam ևİFT uygulama kapasitesini gösterir.

Araçtan daha düşük hız işaretlemeli M&S (kış) lastikleri takılabilir. Bazı ülkelerde sürücünün görüş alanında azami hızı gösteren bir etiketin yapıştırılması zorunludur. Bu hız bu lastikler takılıyken aşılamayabilir.

Konum 7: "TUBELESS" kelimesi lastiğin iç lastiksiz olarak kullanılacağını gösterir.

Konum 8: ECE tipi onay işareti ve rakamı, lastiğin R30 ECE düzenlemesine uygunluğunu onaylar.

Konum 9: Lastiğin başlıca kanallarında sırt aşınması göstergelerinin yerini gösterir (1.6 mm yüksekliğinde). Eğer sırt aşınması göstergeleri, yanal sırt dişleriyle aynı seviyede olacak şekilde yıpranmışsa bu lastiğin sadece 1.6 mm diş derinliği kaldığı anlamına gelir. 1.6 mm yasal olarak izin verilen minimum diş derinliği olduğundan acilen lastiklerinizi değiştirmelisiniz.

Konum 10: "M&S" harfleri lastiğin kış lastiği olduğunu ya da kar ve buzda kullanışlı olduğunu gösterir.

Konum 11: Lastikler ISO prosedürleriyle uygunluk içinde "şiddetli kar kullanımı" için test edilmiştir ve kabul edilir bulunup, onaylanmıştır.

Konum 12: 2000 yılından önce, üretim tarihi, seri numarasının sonunda 3 basamakla gösteriliyordu, ilk ikisi üretim haftası, üçüncüsü üretim yılı olmak üzere. 1990-1999 on yılı ◄ Ile gösterilir. ֜çüncü ve dördüncü üretim tarihi olmak üzere 2000 yılından itibaren 4 basamak kullanılmaktadır.

Konum 13: "DOT" sembolü A.B.D. lastik yönetmeliklerine uygunluğu gösterir.

Konum 14: "DOT" imalatçı kodu lastiğin yapısının ve tanımının için A.B.D. yönetmeliklerine uygun olarak, kodlu bir değerdir.

Konum 15: İmalat ülkesi lastiğin üretim kaynağını gösterir.

Konum 16: Lastiğin desen ismi (aile ismi ve desen adı da buna dahildir, örneğin; 'Carat Exelero', 'Carat Attiro', 'Diadem Linero' vb.)

Konum 17: A.B.D.'nin Nakliyat Departmanı'na (D.O.T.) gereken lastiğin yapım detayları

Konum 18: A.B.D., KANADA ve AVUSTRALYA yönetmeliklerine uygun azami yük kapasitesi ve hava basıncı

Konum 19: Lastik "RADYAL" bir yapıya sahiptir.

Konum 20: A.B.D. Düzgün Lastik Kalite Değerlendirmesi (U.T.Q.G) için Tüketici yönetmeliği tarafından istenen işaretleme

Konum 21: Lastiğin sırtında bulunan başlıca kanallardaki kış sırt aşınması göstergelerinin yerini gösterir. Eğer lastik sırt aşınması göstergeleri yanal sırt dişleriyle aynı yükseklikte olacak şekilde yıpranmışsa, lastiğin sadece 4mm diş derinliği kalmıştır. Kış koşullarında en yüksek güvenliği sağlamak için, 4mm'den az diş derinliği kalan kış lastiklerinin değiştirilmesi önerilir.

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

çok yardımcı oldun teşekkürler  :)

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

bu gün bi arkadaşım kafamı karıştırdı lastik yazlıksa soğukta 7 derece va altında yani arabanın üstünde kalması zararlıymış?

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

omergokbulak link' Alıntı:
bu gün bi arkadaşım kafamı karıştırdı lastik yazlıksa soğukta 7 derece va altında yani arabanın üste kalması zararlıymış?
ahanda onu bilmiyorum ama kaç kişi kar lastiği kullanıyor ki? ben kullanıyorum gerçi :D

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

bende şaşırdım arabanın üstündeki mevsimlik mi yazlık mı bilmiyorum şimdi sizin gönderdiklerinizdende çözemedim olmazsa lastikçiye gidecem artık...