Korna modifiyesi

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım Enjoy plus 2012

Bu aracımın orijinal kornası
https://soundcloud.com/nvral/astra-j-tekli-korna

Bu da modifiyeli hali
https://soundcloud.com/nvral/astra-j-ciftli-korna

Nasıl yaptığımı en kısa zamanda anlatacağım.

Şimdilik şunu söyleyeyim : Maliyet 20 TL + Kargo 5TL - İşçilik (Benden)

Gelelim nasıl yaptığıma :

Aslında aracı aldığımdan beri kornasına gıcıktım.

GNSPower nickli forum üyemizin kornasını değiştirdiği ile ilgili konuyu görünce çok beğendim. Kendisine bana fikir verdiği için teşekkür ederim.

Önce kısa bir araştırma yaptım ve edition ve enjoy larda tek, sport ve cosmo larda çift korna olduğunu öğrendim.

Aslında korna olarak bir çok araçta tek ve çift korna olduğunu biliyordum.

Sport-Cosmo orijinal kornanın 120 tl civarında fiyatını gördüğümde değmez dedim.

Sonra aklıma astradan 2 önceki aracım geldi. Doğan SLX. Kornası başarılı idi ve çiftti.

Dedim doğan kornası takayım. İnternetten alabileceğim yer ararken şu anki kornayı buldum hepsi burada da. Seger marka 60B01200 modeli.

Sesini ve tek ve çift farkını buradan dinleyebilirsiniz.

http://en.seger.com/product/60b/

Sipariş verdim ve geldi.

Sonra kornayı değiştirmek için tamponu sökmem gerektiğini araştırma sonucunda buldum.

Tam sökmeye karar verdiğimde bir fikir aklıma geldi. Tek olan kornalar 400 Hz oluyor genelde. Çift olanlar ise biri 400 biri 500. İkisinin birlikte çıkardığı ses güzel oluyor.

Dedim ki zaten bizim 400 Hz orijinal kornamız var. Ben sadece 500 Hz olanı yanına taksam nasıl olur. Deneme amaçlı bağladım ve şu anki sesi elde ettim. Beğendim.

Tamponu sökmesem farın arkasına bir yere taksam dedim ve taktım. Sigorta kutusundan - korna sigortasının çıkışından da elektrik aldım. Oldu bitti.

[img=448x600]http://img.tapatalk.com/d/14/05/11/uje7a2u6.jpg[/img]

epyhyjyj.jpg

y3y9udy4.jpg

iki kablo olduğuna bakmayın. Elimde kalın siyah kablo yoktu. Bende iki inceyi kullandım. Korna şaseyi kaportadan alıyor.

Şimdi yağmur yağıyor. Kesilince fotoğraf çeker eklerim. Monte ettiğim yeri görmüş olursunuz. Saygılar.

Bu arada diğer 400 hz korna da elimde boşta kaldı. :) ama bir işime yaramıyor. Arabanın orijinal 400 lük bozulursa takarım onun yerine.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ynt: Korna modifiyesi

Bence de mecburi olan bir modifiye. Bende Bosch marka çift korna taktırdım. Artık düt değil dat diyorum. (:)

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Bence de mecburi olan bir modifiye. Bende Bosch marka çift korna taktırdım. Artık düt değil dat diyorum. (:)
Bundanmiydi senin korna doğan.  011zaa

http://youtu.be/QcnQ8PimBZ4

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

H kasa aracıma Seger marka çiftli korna takmıştım. Tofaş kornası diye de bilinir :)

Yüksek bir sesi vardı, öyle böyle değil. ևok memnundum çünkü:  tabir caiz olarak çoğu kasap olan dolmuş şoförlerini bile zıplatıyordu. Hele o uyanıklık yapıp aynaya bile bakmadan direkt sol şeride kafalarını soktukları an korna sesi ile korktuklarını görmek var ya.. İşte tam o anı yakalamak için çok kere gaza bile bastım Allah şahit  005hihih

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:

Zaten sizin konudan sonra bende yapacam dedim ama araya epey zaman girdi ancak yapabildim. Fikir sizdendi yani. Teşekkürler.

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
H kasa aracıma Seger marka çiftli korna takmıştım. Tofaş kornası diye de bilinir :)

Yüksek bir sesi vardı, öyle böyle değil. ևok memnundum çünkü:  tabir caiz olarak çoğu kasap olan dolmuş şoförlerini bile zıplatıyordu. Hele o uyanıklık yapıp aynaya bile bakmadan direkt sol şeride kafalarını soktukları an korna sesi ile korktuklarını görmek var ya.. İşte tam o anı yakalamak için çok kere gaza bile bastım Allah şahit  005hihih

Benimki de seger marka oldu. Ama yarım :) Bir tanesini kullandım. Diğeri orijinal. İkisi beraber oldu.

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İlk mesajıma yapımı ile ilgili bilgileri ekledim arkadaşlar.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

nvral link' Alıntı:
Zaten sizin konudan sonra bende yapacam dedim ama araya epey zaman girdi ancak yapabildim. Fikir sizdendi yani. Teşekkürler.

Bu konuda işe yaramış olmaktan çok memnunum. O nasıl kornadır yahu, düt. Koca arabaya hiç yakışmıyordu. :)