Klima ve hava üfleme

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com
Ynt: Klima ve hava üfleme

normal bende de on dk ya yakın sürüyo ama klimayı açarsan 5 dk ya indirebilirsiniz.

tumer1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Beyler bi sorum olacakta ,normalde yazın klimayı actıgım zmn yanı soguk ufledıgı zamnlarda arabam ınanılmaz kasılıyordu yani aracı satacak pozisyona bile getirmişti bu sorun yalnız, şu anda bır kac haftadır klimayı aynı şekilde açtığımda yani sıcak üflediğinde ilginç bir şekilde arabada hiç ama hiç kasılma yok bunu anlamadım normal bir şey mi sizde de aynı olay mevcut mu, hatta şöyle diyim araç hemen ısınsın diye yazın getirdiğim soğuk iklim butonuna basıyorum mantıken şimdide aynı kasmayı yapması lazım ama hiç alakası yok bunun nedeni nedir acaba.... 

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bildiğim kadarı ile soğutma için ayrıca kompresör çalışıyor, fakat ısıtma için kompresörün çalışmasına gerek yok.Motorun sıcaklığı ile ısıtıyor.

drcoach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben bu aracin klimasini hic anlayamadim zaten, sanki kafasina gore calisiyor ne zaman acik ne zaman kapali belli degil.
Mesela ayarlardan araci calistirmada kapali olmasini seciyorum ama kontagi cevirdigimde oyle az biraz degil tam gaz calisiyor, dugmelere bakiyorum hicbirinin isigi yanmiyor.cozemedim..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drcoach link' Alıntı:
Ben bu aracin klimasini hic anlayamadim zaten, sanki kafasina gore calisiyor ne zaman acik ne zaman kapali belli degil.
Mesela ayarlardan araci calistirmada kapali olmasini seciyorum ama kontagi cevirdigimde oyle az biraz degil tam gaz calisiyor, dugmelere bakiyorum hicbirinin isigi yanmiyor.cozemedim..
otomatikte ise ya da bugu çözme devreye girmiş ise kademe ışıkları yanmıyor
manuel olarak kademe düğmesinden azaltıp kapatmanız gerekiyor ve tam olarak hava sirkülasyonunu kapatmak içinse
iç hava sirkülasyonu düğmesine basmanız gerekiyor.

Swift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tumer1903 link' Alıntı:
Beyler bi sorum olacakta ,normalde yazın klimayı actıgım zmn yanı soguk ufledıgı zamnlarda arabam ınanılmaz kasılıyordu yani aracı satacak pozisyona bile getirmişti bu sorun yalnız, şu anda bır kac haftadır klimayı aynı şekilde açtığımda yani sıcak üflediğinde ilginç bir şekilde arabada hiç ama hiç kasılma yok bunu anlamadım normal bir şey mi sizde de aynı olay mevcut mu, hatta şöyle diyim araç hemen ısınsın diye yazın getirdiğim soğuk iklim butonuna basıyorum mantıken şimdide aynı kasmayı yapması lazım ama hiç alakası yok bunun nedeni nedir acaba.... 

http://delphi.com/manufacturers/cv/heatcool/compressors/cvc/

Aracımızın klima kompresörü biraz inverter klima benzeri mantık ile çalışıyor. Yük durumuna göre kompresör hacmi 6 cm3E kadar düşüp 150-200 cm3Öª kadar çıkabiliyor. Yazın araç çok sıcak ise  maksimum kapasite çalışıyor, motora çok yükleniyor. Ortam soğuduğunda ya da kış aylarında ise minimum kapasite çalışıyor. Hissetmemeniz normal yani.

Araç havası bir kere soğuduktan sonra motora binen yük azaldığı için yakıta etkisi de o derece azalıyor.  40-50 km/s hızların üzerinde cam açık gezmektense klima açmak daha tasarrufludur (çok zaman).

Bildiğim kadarı ile soğutma için ayrıca kompresör çalışıyor, fakat ısıtma için kompresörün çalışmasına gerek yok.Motorun sıcaklığı ile ısıtıyor.

Teorik olarak ısı pompası şeklinde çalışıp ortamı ısıtabilir. Ama hali hazırda soğutma suyu varken değmez diye konmuyor sanırım. Belki özel ya da lüks araçlarda vardır.

tumer1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

walla allah razı olsun en azından kafamdaki soru işaretleri bi nebze gitti..donanım haberde bu şekilde yazıyorum kimse cewaplandırmıyor kafayı aracın bayilerdeki fiyaları ile bozmuşlar araç hakkında çok az bilgi paylaşıyorlar bir laç kişi hariç bundan öncede keşke bu forumda yer alsaymışım :(