Klima Kompresörü Hırıltısı

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Klima Kompresörü Hırıltısı

Tamamen işin uzmanı ve teknikeri olmama rağmen benim bildiğim ve araştırmalarım sonucu elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak isterim
Keşke servislerdeki sorumlu ve siteye üye mastertech'lerimiz bu konuya aydınlık getirseler. Ben bildiğim ve araştırdığım kadarıyla bilgi paylaşacağım

Öncelikle Klima Kondanseri ve Klima Kompresörü birbirinden farklı parçalar.

Klima Kompresor, Yoğuşturucu(Kondanser),Genleşme vanası(Expansion valf), Buharlaştırıcı(evaporator), olarak dört parçadan oluşur. Kompresor, Yoğuşturucu(Kondanser) Dış üniteyi oluşturur, Genleşme vanası(Expansion valf), Buharlaştırıcı(evaporator)İç üniteyi oluşturur.İç ünite üzerinden geçen hava üzerindeki ısıyı buharlaştıcıdan geçen gaza bırakır ve bu şekilde havanın nemi ve ısısı düşürülmüş olur
Kondanser Nedir :
Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın gaz olarak girip soğuyup yoğunlaşarak sıvı olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda dış ünitelerdedir.
Kompresör Nedir:
Soğutucu akışkanı evaparatörden kondensöre pompalayan klimanın önemli bir parçasıdır.

Şimdi gelelim önemli kısıma. Klima Kondanseri aslında bizim bildiğimiz ve radyatördediğimiz parça yanılmıyorsam tabiki
ama bazı sitelerde radyatör ve kondaser aynı olarak geçiyor çünkü ben de radyatör değişti faturada radyatör yerine kondansatör yazıyor.
Kondansatör'e örnek bir resim
7917833.jpg

Kompresörün resmi ise bu şekilde
4834541.jpg

Şimdi esas ses yapan parçanın Klima Kompresörü olduğunu düşünüyorum. Klima kondanseri'nin fiyatı ise 863 tl.
Bu sesin çözümü klima kompresörü diye tahmin ediyorum. Klima kompresör de epey pahalı bir parça ve değişim gerekiyorsa
klima gazı da yenilenmesi gerekiyor sanırım.

Superior

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benimde 2013 astra sport 1.4 araca sahibiyim camlar kapalı ses yokken bir vinlama sesi var dun servise götürdüm bunun normal oldugunu söylediler ama beni rahatsız ediyor 2010 corolla var babamda 1 ve 2 kademede hissetmiyorsunuz bile çalıştığını ama astrada bir cinlama sesi gibi birsey var normal mı acaba?

Ozan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynı ses bende de mevcut aracım 43800 km de şuan.Sanayide tanıdığım bir ustaya götürdüm direk klima kompresörü dedi.Bende durum daha da vahim klima açıkken gazladığım zaman sanki arabada 2 tane daha turbo birbirlerinden bağımsız olarak çalışıyormuş gibi ses geliyor.Çalışan parça sanki içindeki havayı dışarı atamıyor gibi bir ses.Yeni aldığım zamanlarda Karşıyaka Arkas'a götürmüştüm bana sizin turbonuz by-pass yapamıyor demişlerdi.Fakat klimayı kapayınca bu ses ortadan kalkıyor.Ayrıca artık klima açık olduğu tüm süre boyunca, klimayı ilk açtığımızda gelen sonra kaybolan tısss sesi artık kaybolmuyor.Sürekli geliyor.4 yıllık araçta yavaş yavaş parçalar sinyal vermeye başlıyor.Zaten arabanın her yerinden gıcırdama , kıtırdama sesleri geliyor.Opel den inanılmaz derecede soğudum.

labz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende de içerden duyulmayan ama dışardan duyulan çok iğrenç bir ses var video sunu çekmiştim yüklemeye çalışayım sizce nedir komprosörmu

labz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

işte video da ki ses

labz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

! Private video bu da video su

labz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

pardon bi beceremedim yüklemeyi sanırım oldu
Sess

copcu06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arabayi satin alirken bu sesi duyup aldim ve tamirciye götürdüm ve komposörden geldigini söyledi.arabanin motorundan gelmedigini anlayainca arabayi aldim.hatta tamirci arkadas klima borusunu elimle tutmami söyledi.daha iyi ses his ediliyor,bende garanti olmadigi icin ilerde yaptirmayi düsünüyorum arkadas tamir olayinin da oldugunu söylemisti pek üstelemedim konuyu arabayi böyle aldim.aldigim kisi bir sene önce almis ayni ses ozaman da oldugunu kontrol ettirdigini ama sorun yok dediklerini söyledi.klimanin sogutmasinda sorun yok ama ses yapiyor.

labz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Servise klima kompresör inden geldiğini soyluyecegim cumartesi 30 bin bakimina girecek zaten.teşekkürler

[sc]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynı ses benim araçtanda geliyor. Ustama gösterdim klima kompresörü rulmanından geldiğini söyledi. Rulman değişecekmiş.
Astra j lerde kronik sorunlardan bir tanesi imiş. 200-250 tl gibi bir masrafı olacağını söylemişti.