Klima Çalışırken Motor Gücü Neden Düşer?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima 5 beygir gücünü alır arabanın ve yakıt 0,5 ve üzeri kullanmaya şehir içi şehir dışı fark atar bu opele değil tüm arabalrda aynıdır ufak motor ufak PS araçlarda bu çekiş gücü daha belirgin olur

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu klima açıkken performans düşme olayını hiç yaşamadım motor hacmi ve güç/tork ile alakalı bir durum olsa gerek

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu klima açıkken performans düşme olayını hiç yaşamadım motor hacmi ve güç/tork ile alakalı bir durum olsa gerek

Klima gazında eksiklik varsa performans düşüklüğü az oluyor. Ben klima gazını tam doldurttuğumda farkedilir derecede etkiliyor performansı.

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende bu gun klımaya gaz bastırmaya gıttım ancak kompresor seslı calısıyordu denemek amaclı hava bastık klıma fanı devreye gırdı ama klıma kompresoru sısteme gırmedı :( fıkrı olan varmı aceba ?

pehepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam eşim antalyalı, ben izmirliyim, yazlık didimde :D
kısacası ortalamamız 40-45 c yazın...
Toroslardan antalyaya indik çıktık, 400-500 km yol yaptık geçen yaz sıkıntı çıkarmadı... 1 ya da 2 kez kapattım rampada önüme kamyon çıktı takıldık kaldık yol yapımı vardı o yüzden... birazda sürüşle alakalı, klima açık, yüklü, 60 la tırmanmaya başlanırsa %10 eğimli rampaya araç bayılır kalır... ama 100-110'la girince her türlü gider araç...

Anladım. Arkadaşlarında dediği gibi o zaman hem araçtaki yük hem sürüş hemde yol etkiliyorr.. Bakalım umarım sorunsuz bir tatil geçiririz.. :)

ozgur_dezen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanirim kucuk hacimli motorlar icin gecerli bu durum, ben bu arabamda hic boyle birseyle karsilasmadim

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Normal şekilde çalışan motora ekstradan komprösör yapışıyor ve oda dönmeye başlıyor komprösöründe büyüklüğüne aynı zamanda sizin motor hacminiz motor gücünüze orantılı bir şekilde tabiki düşecek yada ACS yapıcaksın aç camı serinle :)

Ghent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima motoru triger kayısı ile motora bağlıdır,aktif hale geldiğinde motorun gücünden yararlanarak dönmeye baslar, bu sebeple devir yükselir ve haliyle çekiş düşer. Araç motor hacmi ne kadar küçükse o kadar fazla hissedilir. Opel ile alakalı bir durum değil bütün araçlar için geçerlidir. Bazı araçlarda motordan bağımsız klima motoru mevcut.

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima gazında eksiklik varsa performans düşüklüğü az oluyor. Ben klima gazını tam doldurttuğumda farkedilir derecede etkiliyor performansı.

klima gazını her yaz başlangıcı kontrol ettiririm herhangi bi eksilme söz konusu değil ama ilginç geldi doğrusu klima gazı eksik olunca kompresör devreye mi girmiyo ?:confused: