Kış lastiği takma zorunluluğu ?

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
akdeniz bölgesine 40 yılda 1 kar yağar. geceleri bile 0 derecenin altına nadiren düşer. oradakiler ne yapacak?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kış lastiği kullanmak her şeyden evvel bir zorunluluk değil güvenliktir. İnsanların can güvenliği için yasa çıkarmaya ne gerek var ki? Ben yetkili olsam, gerekli tedbirleri almadığı için kaza yapan, yolun trafiğe kapanmasına neden olan sürücülere ekstra ceza uygulardım, kimse kimsenin can ve malına zarar verme hakkına sahip değildir. Ayrıca kış lastikleri sadece kar yağdığı zaman kullanılmaz öyle olsaydı bu lastiklere kış lastiği değil kar lastiği denirdi ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Siz Sakarya dasınız birde İzmir Antalya illerimizde olan arkadaşlar var. Onlar ne yapacak? Ben onu düşünüyorum :D

İzmir'deyim, her sene aralık-ocak aylarında kış lastiği kullanıyorum çünkü yollarda zaman zaman özellikle de geceleri gizli buzlanmalar oluyor veya olmadık zamanlarda şehir dışına çıkıyorum ;)

İBRAHİM29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu tur uygulamalari dogru ve yerinde buluyorum...kimse ustune alinmasin ama kar lastigi degil bu kis lastigi sadece karda kullanilmiyor...ama bizim insanimiz kar yagdimi takar sadece...kis lastiginin belli calisma derecesi sicakligi vardir...yaz yani normal lastiginde ve belli sicaklik altinda normal calisma deresi altinda calismaz......o yuzden kis lsstigi kullanmak gerekiyor...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Savaş abi yani bu konuda ne söylenir? inan bende bilmiyorum. Bugün işte market için dışarı çıktım yollarda kar yok ama buzlanma var. Özellikle rampalarda eriyen karlar ana yollara buz olarak geri dönmüş. Yanılmıyor isem dün Ankara ya yağan karın bilançosu 275 adet trafik kazası artık bunun Salı gününden sonrasını hiç düşünemiyorum.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonuç olarak hepimize kış lastiği şart yani. Zaten ben taktım kış lastiklerimi sıkıntı yok, ama yanlış bilinen doğrular ortaya çıksın istedim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Devlet hiç bir sürücüye neden kış lastiği almadın, aracında neden kış lastiği yok diye ceza kesemez, ama kış lastiği olmadan trafikte yakalarsa o zaman gereğini yapar o nedenle araçlarını kışın kullanmayan arkadaşların panik yapmasına gerek yok.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim 4 tane kış lastiğim var ama sadece haftada 1 aracımı çıkardığım için taktırmaya üşeniyorum. Kar yağarsa çıkarmam (zaten gezmek dışında lazım olmuyor). Bir de buraya pek kar yağmıyor(muş). Kararsızım...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kış aynı çok severim ama arkadaş bazen insan canından beziyor :) araç sürmek bir dert yolda yürümek başka bir dert.