Kedi gözlerine led kendi uygulamam masraf sadece 5 tl :)

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Kedi gözlerine led kendi uygulamam masraf sadece 5 tl :)

kedi gözleri uygulaması çok hoş olmuş gerçekten.ledli stoplar da araca farklı bir hava katacaktır.

birkaç uygulama var sizin için araştırdım bunlara bakın derim

http://forum.donanimhaber.com/m_45986098/tm.htm

ülkemin insanı her tür uygulama yapıyor :).

Ledlere direnc secerken direnc cetvelinden yardım alın.üzerindeki renkler direncin ne kadar büyük oldugunu gosterir.

Avometre kullanmak işinizi kolaylaştırır.Avometreniz varsa direnclerin boyutunu daha kolay ölçersiniz.Avometreyi kullanırken 20k 2000 200 diye yazan yere getirip anot ve katot ucları direncin uclarına degdirin degeri ekranda yazacaktır (direncte + - sozkonusu degildir rastgele degirip olcebilirsiniz). Ayrıca currenti (akım) de bu şekilde ölçebilirsiniz.

bu adam işi abartıp comlex devre kurmuş.bu denli devreyi elektronik mühendisi olmadan kurmanız çok zor sadece size fikir olsun diye göstermek istedim.

Ledlerin düzenli olarak durmasını istiyorsanız delikli bakır pertinaks kullabilirsiniz.lehim yapması kolay ledleri baglamak kolay.

Piyasada yeni teknoloji ledler var.3 çipli falan diyorlar.(Çip sayısı fazla olunca verdiği ışık da fazla oluyor).Led teknolojisi çok gelişti ama Türkiyemde güzel ledleri bulması biraz zor..Led seçerken ışık şiddeti cılız olan ledlerden seçmeyin fazla verim alamazsiniz.

İnternette araca led stop yapan birçok uygulama var.Bunları araştırabilirsiniz.birkaç yerden buldugum uygulamalar var

[img=800x600]http://j1311.hizliresim.com/1h/y/v0q4b.jpg[/img]

1 Adet LM350T
2 Adet 2A Diyot ( 1N4000 serisi olabilir )
1 Adet 100 Nf kapasitör.
2 Adet 0.5W direnç ( Değerleri senin LED lerine göre değişiklik gösterir )
1 Adet 12V Röle.

malzeme listesi bunlar.LM350T entegre demektir.Bu çok bacaklı olanlardan diye basitleştirebilirim.
Kapasitor kondansatör demektir.
Direncleri siz ölcerek de secebilirsiniz.ledlerin ışık şiddetine etkisi olur

Daha önce araca hiç stop ledi uygulamam olmadı.Bu nedenle deneyimim yok sadece size yardımcı olmasını ümit ediyorum :)

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Atomu parçalayacaz az kaldı  005hihih

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

çok başarılı elinize sağlık. difizörü çok merak ettim doğrusu gündüz çekilmiş fotolarını bekliyoruz bende rieger düşünüyordum

labz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sallierim kardeşim Teşekkürler yardımlarınız için ama bu bizim L seklinde yananlr sadece park fren ayri ben bi astra da gördüm sadece parklara yani L şeklinde olan yerlere yapmış çokta güzel olmuş frenler tek onlara yapmamis bende öyle yapmak istiyorum ama tek parklar icin bu kadar devreye gerek varmı sizce ben daha parlak gösteren led bulayim onla bi deneme yapacağım eğer sadece parklar içinde bukadar devreye gerek varsa sizin bolca bana yardım etmeniz gerekecek cunku pek anlamam  devre islerinden :) bu arada gündüz resim de ceker eklerim dufizor yorumlarınız iiçin

araba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Re: Kedi gözlerine led kendi uygulamam masraf sadece 5 tl :)

Emeginize saglik.Guzel olmus.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

labz link' Alıntı:
Sallierim kardeşim Teşekkürler yardımlarınız için ama bu bizim L seklinde yananlr sadece park fren ayri ben bi astra da gördüm sadece parklara yani L şeklinde olan yerlere yapmış çokta güzel olmuş frenler tek onlara yapmamis bende öyle yapmak istiyorum ama tek parklar icin bu kadar devreye gerek varmı sizce ben daha parlak gösteren led bulayim onla bi deneme yapacağım eğer sadece parklar içinde bukadar devreye gerek varsa sizin bolca bana yardım etmeniz gerekecek cunku pek anlamam  devre islerinden :) bu arada gündüz resim de ceker eklerim dufizor yorumlarınız iiçin
rica ederim :) .aslında bu kadar devre profesyonel bir iş için oluyor.basit bir devreyle de olur bu iş.Mesela ledleri L şeklinde basit şekilde bağlayarak da bu yapılır.

Mesela audi ve porshenin led farları muazzam güzel duruyor.Onlar led farlara transistor ve kondansator baglıyorlar.Mesela ani fren anında ledleri yanıp sonuyor :).Ya da porshede hız 250 yi geçince arka stoplar otomatikmen yanip sonuyor.Elektronikte yeterli bilgi ve uğraşla çok güzel şeyler ortaya çıkabiliyor.

Elektronik gerçekten çok zevklidir.Hatta bence dünyada bir meslek yapılacaksa sıkılmadan saatlerce uğraştıracak tek meslektir :).Yeter ki merakınız olsun gerisi kolay.Gördüğüm kadarıyla sizin de merakınız var ve bu işin üstesinden gelebilirsiniz  greatt