Katsayı farkının kalkmasına Danıştay Freni!

haso6718

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu alınan kararlar tamamemn siyasidir
gerekçeler örümcek ağlarıyla kaplı fikirlerin ürünüdür.
hukuk somut ve tarafsız olmalıdır.

Burada irdelenecek konu danıştayın aldığı kararın doğruluğu, yanlışlığı veya adil olup olmaması değildir, bu karar alınırken nelerin göz önünde bulundurulduğuna hiç birimizin aklı ermez, bunlar o kadar kolay kararlar değil, dolayısı ile kayıtsız şartsız güvenmek durumundayız.

nelerin göz önüne alındığı ortada yok zaten
olmayan bişey üzerinden karar alınıyor.

Son düzenleme:

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Danıştay 8. Dairesi'nin, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini oy birliği ile durdurulmasına ilişkin kararının gerekçesinde, herkese eşit bir katsayı uygulamasıyla, farklı hukuki statüdeki öğrencilerin aynı konumda değerlendirilmesi sonucu anayasal eşitlik kuralı ile çelişkili bir durum yaratıldığı, bu uygulamanın, hukuksal statüsü farklı olanları eşit koşullara tabi kılarak hak kaybı ve ihlaline sebep olacağı belirtildi.

“MESLEK LİSELERİ ARA İNSAN GÜCÜ YETİŞTİRMEK İÇİN”

“YÜKSEKÖĞRETİMİN, ORTAÖĞRETİMDE SEÇİLEN ALANA UYGUN OLMASI GEREKİR”

Yasa maddesinde, yükseköğretimden yararlanma hakkını belirleyen kural ile 28/2. maddesinde yer alan kuralın paralel bir düzenlemeyi içerdiği ifade edilen kararda, şu tespitler yapıldı:

Öğrencilerin eğitimlerinin son basamağını oluşturan yükseköğretimden yararlanma hakkını elde ettiklerinde seçecekleri yükseköğretim kurumunun da sistemin bütünlüğü ve devamlılığını bozmayacak şekilde ortaöğretimde seçtikleri alana uygun olması gerekliliği yasanın öngörüsüdür.

İsabetli bir karar olmuş. Allah'tan hükümetten bağımsız bir kaç kurum kaldı hala.

+1903

Bence de çok doğru bir karar verilmiş.

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu alınan kararlar tamamemn siyasidir
gerekçeler örümcek ağlarıyla kaplı fikirlerin ürünüdür.
hukuk somut ve tarafsız olmalıdır.

Burada irdelenecek konu danıştayın aldığı kararın doğruluğu, yanlışlığı veya adil olup olmaması değildir, bu karar alınırken nelerin göz önünde bulundurulduğuna hiç birimizin aklı ermez, bunlar o kadar kolay kararlar değil, dolayısı ile kayıtsız şartsız güvenmek durumundayız.

Bilakis, siyaset hukuka etki etmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştır. Dolayısı ile alınan karar siyasi değil hukukidir. Olayı tarafsız ve konuya tam olarak hakim bir şekilde yorumladığınıza emin misiniz?

emrastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet aynen öyle demek istedim. İmam hatipte ne için ve ne olmak için okunur? İmam veya hatip olunmayacaksa imam hatip okuluna ne gerek var? Aynı durum melek liseleri için de geçerli. Öğrenciler bu okullarda zorla mı okutuyorlar, ayrılmak isterlerse zorla mı tutuluyorlar. Bu okulların kurulmasındaki amaç nedir, kurulma amacına hizmet etmiyorsa neden hala varlar? Kaldı ki yanlış bir karar olmasaydı danıştaydan dönmezdi değil mi? Devletin hakimlerine, bu ülkenin adalet sistemine güveniniz ve inancınız mı yok yoksa?
sizi alkışlıyorum demokrasiye saygınızdan dolayı
kendi arkadaşlarımdan biliyorum endüstri meslek lisesi bilgisayar bölümünü bitirdi,bilgisayar öğretmeni dışında birşey olamyor mühendis olması için okulda birinci olması ve össde bütün soruları doğru yanıtlamaası gerekiyor senin ne işin var sen bilgilisin işin ehlisin senden öğretmen olur mu diyelim mühendis olması için veya benzer mesleklerde görev olması için o lanet olasıca katsayıyı kaldıralım mı diyelim? bende bunun türkiye üstünden oynanmış bir oyun olduğunu savunuyorum benimde görüşüm bu .Birde türkiyede demokrasi var diye konuşuyorlar...katsayı kaldırılır gitmek isteyen her yere gider.
28 şubat süreci ve komutanların kendi aldırdığı karar sayesinde katsayı problemi çıkmıştır.
YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e hitap eden Çevik Bir imzalı belge, 'gizli' ve 'kişiye özel' olarak emir üslubuyla kaleme alınmış.

Belgede üniversiteye girişte uygulanan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)'nın irticacı çevrelere yaradığı savunuluyor. Bu uygulamanın kaldırılması ya da gerekli kanuni düzenlemenin gecikmesi halinde OBP'nin getirdiği katsayıların minimize edilmesi isteniyor.

Yazıda 2547 sayılı kanunun YÖK'e tanıdığı 'ayarlama yapma' yetkisi hatırlatılıyor. Belgenin tarihi de dikkat çekici. YÖK'e 14 Temmuz 1998'de gönderilmiş. Bu da YÖK'ün ÖSS'de yapacağı yeni düzenlemeyi kararlaştırdığı 30 Temmuz 1998 toplantısının hemen öncesine denk geliyor. Belgede istenenlerin mümkün olmaması nedeniyle YÖK, başarı puanı uygulamasını kaldırmazken bunun yerine 1999'dan itibaren meslek liselileri mağdur eden katsayı uygulamasına geçmiş.

"
Genelkurmay Başkanlığı'na ulaşan bilgilerden, yükseköğrenim kurumlarına öğrenci seçiminde etkili olan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) uygulamasının irticai gruplarca istismar edildiği öğrenilmiştir." şeklinde başlayan yazıda çarpıcı ifadeler kullanılıyor. OBP'nin üniversiteye öğrenci yerleştirmede etkili olduğu hatırlatılan yazıda, mevcut sistemin irticacı çevrelerin işine yaradığı savunuluyor: "Söz konusu sistem, irticai grupların bir okuldaki öğrencilerin çoğunluğunun notlarını düşük tutarken ileride yönetim kademelerine getirmeyi planladıkları öğrencilerin notlarını yüksek tutmak suretiyle OBP'nin de yüksek olmasını sağlamak, üniversiteye kabulde 40-45 puana varan bir avantaj elde etmelerine imkân vermek şeklinde istismar edilmektedir."
yok.jpg

Son düzenleme:

Burak K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.burakkaya.net
Bilakis, siyaset hukuka etki etmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştır. Dolayısı ile alınan karar siyasi değil hukukidir. Olayı tarafsız ve konuya tam olarak hakim bir şekilde yorumladığınıza emin misiniz?

Başkanım,haksızsınız demiyorum. Tamam,imam hatip lisesine giden hatip olsun,meslek lisesine gidende mesleğini yapsın yani bu okullar bunun için var,doğru buna diyecek birşey yok.

Olayı Anadolu Teknik Lisesinde okuyan birisi olarak değilde,tarafsız dışarıdan bakan birisi olarak yorumluyorum;

Normal Anadolu Lisesine giden öğrencide plân yapıyor okuyacağı üniversite ile ilgili,Anadolu Teknik Lisesine giden öğrencide...

Anadolu lisesi öğrencisi için tek sorun,yerleştirme sırası problemi.
Anadolu Teknik Lisesi öğrencisi için sorun; Katsayı.

Atıyorum,öğrenci yanlış tercih yaptı ve Meslek lisesine yerleşti.(Oluyor böyle olaylar,lisede değil ancak üniversitede üniversitenin isminin başında T.C. yazdığı için o üniversiteyi devlet üniversitesi sanıp tercih edenler var,bu gerçek bir olaydır.) Veya öğrenci elinde mesleği olsun hemde başka bir dalda üniversite okumak istiyor,yani bunu istememiz hakkımız değilmi?

Yani,Meslek Liseleri hem çoğaltılsa,Lise Mezunu Vasıflı Elemanlar çoğalsa hemde Meslek Lisesinden sonra üniversite okumak isteyenlere yol açılsa iyi olmazmı sizcede ? Bence bu ülkemiz için çok iyi birşey..

Şöyle düşünün; Öyle bir okul var ki.. Hem üniversiteye giderken önü açık hemde Ülkeye Vasıflı Eleman yetiştiriyor?

...

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
28 şubat süreci ve komutanların kendi aldırdığı karar sayesinde katsayı problemi çıkmıştır.

OBP adaletsiz bir sistemdi...

Anadolu' nun ücra köşelerinde herhangi bir okul, öğrencisinin tüm notlarını yüksek gösterebiliyor ve 40 puan gibi bir avantaj almasını sağlayabiliyordu.

Ben o sistemle girdim üniversiteye, bana da fazladan 10 puan gelseydi daha kaliteli bir eğitim alabilirdim...

OBP' nin kalkması bu adaletsizliği ortadan kaldırdı...

Bu olayın irticai bir yönü var mıdır ?

Tabi ki de vardır. (Bence)

Son düzenleme:

Burak K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.burakkaya.net
Danıştay resmen el freni çekti bize. :D

Mimarlık'tan kaydım Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği'ne.

Umarım bir daha değişiklik olmaz,bizde yaptığımız plânları en iyi şekilde uygulamaya çalışırız.

Yorum yapan herkese teşekkürler. :)

aliabdullaharslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fazla söze gerek yok bence
bu sadece imam hatip liseleri için alınan bi karardır çünkü meslek liseleri arasında üniversiteye en çok öğrenciyi orası verir ayrıca fen lisesinde görülen derslerin tamamı imam hatip de de görülür öyle iki satır sözle harcanacak okul değil.....

the İMAM

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence meslek liselerine yazık oluyor. Ben TEDAŞ da çalışıyorum meslek liselerinden gelmeyen mühendislerin halini görüyoruz. bu işler sadece kitapda okumakla olmuyor. konuyu teorik olarak biliyorlar fakat afedersin mal mal bakıyorlar. uygulamayıda bilmek lazım. Yani Tabiri caizse meslek liselerinde pişeceksin Ünüversitede işin teorigini ögreneceksin.