Kaputtan gelen duman nedir?

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar eklediğim resimde kırmızı daire içindeki parçadan duman ve yanık kokusu geliyor, bunun sebebi nedir? Birde bu bölümün/parçanın adı nedir?

yağ kaçağının yanması mı?

Araç Astra HB H kasa 1.6 motor.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    44.7 KB · Görüntüleme: 88

ergunp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag filitresinden sızıntı yapıp oraya süzülüyor olabilir, ve orasıda sıcak oldugundan yag yanıp dumN cıkıyordur. Çünkü sanırım orası egZostan önce katalizörün basladıgı yer( hatam varsa duzeltsin arkadaslar). Benzer durum basıma geldi, yag filitresi ddğişiminde usta contayı degiştirmemiş ve zamanla incelen conta nedeniyle çok inceden yağ sızıp oraya damlıyor ve orda yanıp duman ve koku cıkıyordu.

Ekleme: bu durumu 2 usta farkadememişti ve yağ filitre haznesinde catlak var diyip değişme yoluna gideceklerdi ki farklı bir ustaya götürdüm ve filitre ve contayı değişti sorun halloldu.
En ucuz deneme filitre ve contasını değiştirmekten geciyor.filitre olmasada contayı degiştirin inşallah sorununuz düzelir.

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag filitresinden sızıntı yapıp oraya süzülüyor olabilir, ve orasıda sıcak oldugundan yag yanıp dumN cıkıyordur. Çünkü sanırım orası egZostan önce katalizörün basladıgı yer( hatam varsa duzeltsin arkadaslar). Benzer durum basıma geldi, yag filitresi ddğişiminde usta contayı degiştirmemiş ve zamanla incelen conta nedeniyle çok inceden yağ sızıp oraya damlıyor ve orda yanıp duman ve koku cıkıyordu.

Ekleme: bu durumu 2 usta farkadememişti ve yağ filitre haznesinde catlak var diyip değişme yoluna gideceklerdi ki farklı bir ustaya götürdüm ve filitre ve contayı değişti sorun halloldu.
En ucuz deneme filitre ve contasını değiştirmekten geciyor.filitre olmasada contayı degiştirin inşallah sorununuz düzelir.

Özel serviste yağ filtresi 1-2 mm. uzun yani orjinal takılmamış bu yüzden hafif bir yağ kaçağı var demişlerdi. ben serviste filtreyi değiştirtsem sanırım yeterli olacaktır. Bakalım yarın servise götürüp göstereceğim. Muhtemelen filtreden sızan yağdan kaynaklı sizinde dediğiniz gibi. Ama ben yağ filtresinin burada olduğunu bilmiyordum.

Yardım için çok teşekkür ederim.

ergunp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag filitresi gösterdiğiniz yerin yukarısında ama sızıp asagı damlıyor.
Filitreyi ve contayı degiştirirseniz sorun kalmaz. Başıma geldi biliyorum o yüzden rahat olun:)
2000km lik yoldan sonra olunca baya korkmuştum ve büyük bi sorun var diye gunlerce kafaya takmıştım:)

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag filitresi gösterdiğiniz yerin yukarısında ama sızıp asagı damlıyor.
Filitreyi ve contayı degiştirirseniz sorun kalmaz. Başıma geldi biliyorum o yüzden rahat olun:)
2000km lik yoldan sonra olunca baya korkmuştum ve büyük bi sorun var diye gunlerce kafaya takmıştım:)

Bende 1-2 gündür kafaya takıyordum bu gün biraz duman artınca tedirgin oldum.
:bir:

bir de sol aks körüğü yırtılmış yarın filtreyle birlikte değiştirteceğiz artık. :)

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hadi bakalım inşallah filitredir sizinki de.

Bugün baktırdım servise :confused:
Yağ eşanjöründe sıkıntı varmış sadece filtreden değilmiş durum. o bölümdeki parçalar değiştirilecekmiş. parçalar buradaki opel serviste yok sipariş verdiler getirecekler. 500 civarı parçalar tutar 200 civarı da işçilik alınır dediler. üç aşağı beş yukarı 700 civarı tutacak... bilmiyorum yağ eşanjörü bu kadar pahalımı ama opel servisi olunca güvenli oluyor sanırım. Sizin fikirleriniz nedir?

Benzinli araçta yağ eşanjörü bulunur mu? (forumda bir yerde var yok mevzusu var) kafam karıştı.

Son düzenleme: