kalorifer yardım: ısıtmıyor

goztepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım 1994 2000i vectra aracın kaloriferi ısıtmıyordu.bende bunun üzerine petek i açtirdim temiz cıktı sayılır temizlendi sonra takıldı,tam olmadı bende termostat ı degiştirdim ama şimdi çabuk ısınıyor ama içeriye hala ılık ufluyor biraz zaman gectikten sonra isiniyor,
orta kanal hep ılık veriyor sol ve sag kanal sıcak bir yardım edin kafayı sıyıracagım arkadaslar:help:
fikir öneri ne olursa olsun şimdiden teşekkurler

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
havalandırma ayarını yaptığın kollarda bi ağırlaşma falan varmı;orta kanalın ayar kolunun teli bi yere sıkışmış olabilir,sen açık zannediyorsundur ama büyük ihtimalle kapalıdır yada çok az bi kısmı açıktır;hava kanalı tıkalı olabilir,içine sünger falan girmiş olabilir;orta konsolu söküp bakmak gerekir;orta kanalı sökmek biraz zor yanlız,sökerken kırılma ihtimali de var ama konsol kolay çıkar;torpido gözünü sökerek te tellerin ne durumda olduğunu görebilirsiniz;bide bu kanallar plastik boru şeklinde geçmeli onlarda birleşim yerinden ayrılmış olabilir;torpido gözünü sökünce çok büyük ihtimalle ne olduğu anlaşılacaktır;zaten 4 vidası var...

celaleddin007

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bendede 94 vectra var, geçenlerde arabanın kalorifer peteğini söktüm kendim..halilakel inde söylediği gibi biraz karışık bir işlem..neyse peteği temizledim taktım(çok pislik yoktu), ayar tellerini kontrol ettim ve toparladım ama araç 90C ye geldiği halde ısıtma yetersizdi..
dediğiniz gibi sağ sol sıcak, orta biraz daha az sıcak üflüyor..

bu vectralarda hava dışarıdan emilip (ön camın altındaki ızgaralardan) kalorifer petegine gönderiliyor..motor çok sıcak olsa bile emilen hava soğuk olduğu zaman ısıtma kapasitesi düşüyor..

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benimde 2.0 gls 1995 model vectram var.konyada malum havalar aşırı soğudu.bende aynı sorundan yakınıyordum.termostat,petek,antifiriz ne aklınıza gelirse kontrol ettim.ettirdim.çare bulamadılar.yok içindeki kapaklar açık kalmış,yok petek tıkalıymış dediler.benimde yanlardan sıcak ortadan buz gibi hava veriyordu.en sonunda şiddetle kontrol etmenizi öneririm kiii
Kalorifer peteğini el yardımıyla bulunduğu yerden yukarıya cama doğru kaldırıp indirdiğimde bir boşluk bulunduğunu fark ettim.yukarya kaldırdığımda ortadan bile sıcak,yanlardan ise çok sıcak hava gelmeye başladı.bıraktığımda ise eski haline geliyordu.bir matkap ve tel yardımıyla peteği yukarıya yani cama doğru kaldırıp tel ile 2 vida atarak sabitledim.sorun kalmadı.BENCE sizde peteğin boşluk yapıp yapmadığına bakın.eğer boşluk varsa HATA!! buradadır.buda olmasza ki mutlaka olacaktır yapacak birşey yok sevgili dostlarım.ben 4-5 ay bu konu üzerinde kafa yordum.size önerim dediğimden değilse boşuna masraf yapmayın.sevgiyle kalın
not:bütün otomobillerde soğuk hava dışarıdan emilip kalorifer peteğinin üzerine düşmesi sağlanır.aksi halde hava sirkülasyonu sağlanmaz.ukalılık yaptığımı zannetmeyin.sadece bilgi amaçlıdır

Son düzenleme:

goztepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
osman abi sagol tesekkur edrim. soktum ama o bosluk olayı hiç aklıma gelmedi en kısa zamanda deneyecegim ,bir baska abimizin 95 vectra sı var onda ise hamam gibi yapıyor bir daha servise gideyim de ne olacak bir bakalım

tayfunerbom

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar orta kanaldan zaten ılık hava gelir sıcak hava yanlardaki kanaldan gelir orta kanaldan sıcak hava gelmiyor diye boşa masraf yapmayın

yavuzselim19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Slm arkadaşlar. Aynı problemi yaşamış ve sorunu tamamen çözmüş biri olarak yazayım dedim. Birincisi tayfun arkadaşın dediği gibi orta havalandırma yeri kışın kullanılmaz, çünkü klima içindir ve kaloriferin % 100 performansla çalışmasında bile orta üfler. Isıtmama problemine gelince; tek sebep kalorifer peteğidir. Yani göğsün altında olan opellerde genelde alüminyum olur ve tamiri mümkün değildir. Şimdi ben şöyle tahmin ediyorum, aracınız lpg lidir. Dolayısiyle kalorifer sıcak su hortumundan "T" yaparak giriş, geri dönüş hortumundan da yine "T" yaparak LPG beynine sıcak su vermişlerdir. Bu yanlış bir sistemdir. Birincisi kalorifer peteğine gelen sıcak suyu % 70 gibi azaltıyor.(Tazyik,debi,basınç ne anlarsanız) İkincisi peteğe gelen su % 30 olunca suyun tazyiki düşüyor ve üstelik petek en alt seviyede olduğu için su içindeki tüm tortular peteği tıkıyor.
Çaresi: Öncelikle LPG beynine sıcak su veren sistem değişecek. Her nekadar bazıları bunu kabul etmesede biz gerekli test ve deneyleri yaptık. Motordan çıkan sıcak su direkt olarak önce kalorifer peteğine gelecek. Geri dönüş hortumu da LPG beynine, beyinden çıkan da tekrar motora gelecek. Önce LPG beyni diyenler var ancak beyinde soğuyan suyu kalorifere vermek mantıklı değil. Zaten beyne 60-70 derece gibi bir sıcaklık yetiyor ve geri dönüş ondan fazlasını sağlıyor. Eğer önce beyne su verilirse peteğe gelecek sıcaklık 55 derece gibi oluyor. (Rolantide değil yüksek gazda çalışırken baktık) Bu işi yapan radyatörcü usta hortumları ayarladıktan sonra ilaçlı temizleme ile de peteği açacak ve kaloriferin ısıtacak. Benim araç 95 GT. Hemen hemen hiç ısıtmıyordu bu işlemi yaptım şimdi canavar gibi.
Birde şu var, niye mantıksız sistemi kuruyorlar? Çoğu araçta yaz ayı gelince havalandırma ayarı soğuk tarafa alınıyor ve sıcak suyun dolaşımını kesiyor. Opellerde öyle bir sorun yok. Sıcak - soğuk ayara alınca sadece hava kanallarını kapatır. Yazın soğuk ayarda dahi kalorifer peteğinde su dolaşımı devam eder.
Bilgilerinize sunulur. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Görüşlerimi ve yazdığım bilgimi ustalarımın görüş ve tensiplerine sunarım. Saygılar....

fbolmez

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu konuda biraz kötümser olursam..başımdan geçti benimde kalorifer ısıtmıyordu.gaza basınca ılık üflüyordu.ustaya gösterdim, conta yakmış ordan sızan yağ aracın soğutma sıvısına sızmış ve o yağlı sıvıda devirdayım yapınca radyatörü tıkamış dedi.ve dedği gibide çıktı.contayı değiştrdik.devirdayım mekanizmasını temizledik şimdi isıtıyor.bu dedğim olay 2 hafta önce oldu..

YUSUF GÜLSÜN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba
1994 vectra benimde aynı sorun vardı..
az önce yaptırdım...
motor çok sesli çalışıyor ve az üflüyordu....
motorun burçları değişti...bakımları yapıldı ses olayı kesildi...
az üflemeyi ise kalörifer motorunun üstünde plastik bir kapak var...
o kapak tam oturmamış ve bazı yerleri kırılmış..o nedenle az üflüyormuş...
kapağı düzgün takıp kırık yerler idareten yapıştırılınca şimdi ateş gibi üflüyor...
50 tl ye maloldu...