Kalkışlarda çok zorlanıyorum. Lütfen yardım edin ustalar !!!

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar.
araba kalkışlarda zorlanıyor. gaza hafif basıyorum kalkarken hafiftende debriyajdan çekiyorum ayağımı devir saati 1 i gösterirken birden 0 a doğru düşüyor. biraz daha gaz veriyorum bende normal olarak devir saati yine 1 e geliyor. debriyajdan birazcık daha çekiyorum yine devir 0 a yaklaşıyor.
yani arabayı kaldırırken cambazlık yapıyorum resmen.
Benim arabayı ilk defa kullanan kişi mutlaka titreterek kaldırıyor arabayı çünkü devir ayarlaması çok güç oluyor. devamlı gaza basarak ayağı debriyajdan çekmek gerekiyor yada arabayı kaldırırken gözünüz devir saatinde olmalı.
debriyaj ortada kavrıyor. yani yukarda kavramıyor. ama devir yüzünden kalkarken titreme olabiliyor.

acaba bu sorunu çözmek için carbon clean, boğaz kelebeği temizliği, egr temizliği, rolanti motoru temizliği, manifolt temizliği yaptığımda bir faydası olurmu yoksa sebep baskı balatadamıdır acaba.

aracım 88.000 km de ve ikinci sahibiyim. yalnız araç temiz kullanılmış.

Son düzenleme:

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aydında trafik sorunu olmadığı halde 120,130 bin km de balata bitiyo,ortalama tabi.seninde balatan bitmiştir ama kalkerken neden devir saatini bin devirde sabitliyon anlamadım bence birazdaha gazver.ayağını korkak alıştırma

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aydında trafik sorunu olmadığı halde 120,130 bin km de balata bitiyo,ortalama tabi.seninde balatan bitmiştir ama kalkerken neden devir saatini bin devirde sabitliyon anlamadım bence birazdaha gazver.ayağını korkak alıştırma

öncelikle cevabın için teşekkürler.
zaten mecburen iyi gaz vererek kalkıyorumda problemi anlatabilmek için o 1000 devir örneğini verdim. 2000 devire sabitlersem eğer buseferde kalkarken hem bağırıyor hemde yine az bişey debriyajdan ayağımı çekince devir hızla düşmeye başlıyor. yani bunun sebebi baskı balatamıdır yoksa kurum bağlaması denilen ve carbon clean yapılarak temizlenebilen hadisedemidir. manifolt temizliği, gaz kelebeği temizli, egr temizliği yapılarak çözülebilecek bir sorunmudur yani bu yoksa mutlaka baskı balatamı.

HySofT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun benim arabamda da var 10 gündür.
kalkarken ( her zaman değil ama %80 oranında ) devir düşüveriyor...
normalde hiç gaz vermeden bile kalkılabiliyordu 10 gün önce.

bide mesela ışıklara yaklaştın, yavaşladın... debriyaja bastıgında devir zınk diye düşüyor ve bazen stop ediyor.

bazende park halinde motor çalışırken devir bi 300'e düşüyor bi 1500'e çıkıyor... böyle 3-4kere ine çıka arayı bulup 900'e geliyor..

ayrıca seyir halindeyken sabit hızda arabada bi atlama oluyor. anlık bi güç kaybı olup tekrar alıyor...

tamire götürecem ama forumda bu konulara baya rastladım, kafam karıştı.. iyice okumadan götürmüyüm diyorum...

HAKAN YALÇINER

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi o zaman seninle haberleşelim. baskı balatan ne alemde ve aracın kac km de. kötü yakıt aldınmı acaba son zamanlar ve hiç bogaz kelebegi vs. temizliği yaptıdın mı??

aynı sorun benim arabamda da var 10 gündür.
kalkarken ( her zaman değil ama %80 oranında ) devir düşüveriyor...
normalde hiç gaz vermeden bile kalkılabiliyordu 10 gün önce.

bide mesela ışıklara yaklaştın, yavaşladın... debriyaja bastıgında devir zınk diye düşüyor ve bazen stop ediyor.

bazende park halinde motor çalışırken devir bi 300'e düşüyor bi 1500'e çıkıyor... böyle 3-4kere ine çıka arayı bulup 900'e geliyor..

ayrıca seyir halindeyken sabit hızda arabada bi atlama oluyor. anlık bi güç kaybı olup tekrar alıyor...

tamire götürecem ama forumda bu konulara baya rastladım, kafam karıştı.. iyice okumadan götürmüyüm diyorum...

HAKAN YALÇINER

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ozaman komple bi temizlik yapılmalı kelebek.manifolt,enjektör,yakıt filitresi değişimi..bide beyin programı atılmalı

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
inşallah temizlik yeterli olur. yoksa uğraş işin yoksa arıza nerde diye

ozaman komple bi temizlik yapılmalı kelebek.manifolt,enjektör,yakıt filitresi değişimi..bide beyin programı atılmalı

HySofT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ogretmen82 arkadaşım (bu nasıl hitap şekliyse :) )

walla ben aracı alalı 2,5 ay oldu. arac 122.000 deydi aldıgımda, şimdi 127.500 oldu... satan arkadaş 120bin bakımını yaptırdım triger deişti full bakım oldu falan demişti... ben aldıktan sonra speedy'de check-up yaptırdım sonrada hava filtresi, polen filtresi, motor yağı ve aks keçesi değişimi yaptım.

balataların durumunu açıkçası bilmiyorum... kelebek vs hiç biyerine bakmadık. bende forumda geçen gün okudum balatadan da olabilir diye, onun üzerine balatayıda bi gostermek istiyorum. ama henüz fırsatım olmadı.

bu arada yakıt konusuna gelince ; devamlı SHELL'den alıyorum, ama bi keresinde forumda adı geçtiği için MİLANGAZ aldım, ve bu sorum tamda o depoyu aldığım günde başladı (tesadüfmüdür nedir bilemiyorum) sonra depo bitsin diye uğraştım durdum... neticede iyice bitirdim depoyu. sonra gene SHELL aldım ama düzelmedi :( yakıtla ilgilimiydi değilmiydi bilmiyorum...

ayrıca şuan çok yakmaya başladı araba bu olayla birlikte... 340 km giderken şehir içinde 275 km. de bitti wallahi...

hangimiz önce yaptırırsa bi haber etsin :)

Son düzenleme:

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

walla ben aracı alalı 2,5 ay oldu. arac 122.000 deydi aldıgımda, şimdi 127.500 oldu... satan arkadaş 120bin bakımını yaptırdım triger deişti full bakım oldu falan demişti... ben aldıktan sonra speedy'de check-up yaptırdım sonrada hava filtresi, polen filtresi, motor yağı ve aks keçesi değişimi yaptım.

balataların durumunu açıkçası bilmiyorum... kelebek vs hiç biyerine bakmadık. bende forumda geçen gün okudum balatadan da olabilir diye, onun üzerine balatayıda bi gostermek istiyorum. ama henüz fırsatım olmadı.

bu arada yakıt konusuna gelince ; devamlı SHELL'den alıyorum, ama bi keresinde forumda adı geçtiği için MİLANGAZ aldım, ve bu sorum tamda o depoyu aldığım günde başladı (tesadüfmüdür nedir bilemiyorum) sonra depo bitsin diye uğraştım durdum... neticede iyice bitirdim depoyu. sonra gene SHELL aldım ama düzelmedi :( yakıtla ilgilimiydi değilmiydi bilmiyorum...

ayrıca şuan çok yakmaya başladı araba bu olayla birlikte... 340 km giderken şehir içinde 275 km. de bitti wallahi...

tamam kardeş. inşallah baskı balatadan kaynaklanmıyordur. yoksa işimiz var. 500 ytl yi gözden çıkarmak gerekiyor rulmanla birlikte. hayır tam olarak baskı balatamı yoksa boğaz kelebeği vs. temizliğindenmi onu bi bilsem içim rahatlayacak ya hayırlısı artık.

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Adapazarında ben sürekli milangaz alıyorum hakanpetroldan carfur (gima) yeni yapılan alt geçidin yanından sorun olmuyor.Sanırım senin arabanın bakıma ihtiyaçı var.