İlaçlı yıkama zararlımı

• Konuyu başlatan esadsari
  • Başlangıç tarihi
E

esadsari

Bilgi Girilmemiş
sizce ilaçlı yıkama yada fırçasız (köpük+taziklisu) yöntemi araçlarımızın boyalarına, plastik kısımlara zararlı mıdır ?

jant temizleyici spreyi kullandıktan sonra jantı tazikle yıkamak gerekir mi?

bu konularda bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum..

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: İlaçlı yıkama zararlımı

Köpüğün aracın üzerindeki kirleri çıkarabilmesi için muhteviyatında yoğun kimyasallar kullanılıyor. Zamanla boyanın üzerindeki verniğin matlaşmasına neden oluyor. Yoğun kirli araçlarında durulama sonrası üzerinde kalan kirlerle silinmesi neticesinde çizilmeside cabası. Size tavsiyem kendi şampuanınızı, yıkama süngeri yada fiber yıkama eldiveninizi yıkamacıya vererek aracınızı yıkatmanızdır.

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn.thejazz'a aynen  katılıyorum. fırsat bulamadığım için aldığımdan beri aracı hep dışarıda yıkattım. cumartesi sabahı havayı güzel görüp işe biraz geç gitmeyi göze alıp aracı kendim yıkayayım dedim. arabam kılcal, dairesel, hareli her türlü çiziğe haiz olmuş.. en iyi olanı kişinin kendi yıkaması.
aracı yıkarken arkettiğim başka birşey de, aracın arka tampon altındaki siyah parça, emanet gibi duruyor. çok zayıf tutturulmuş gibi katır kutur çok fazla esniyor..

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn Thejazz çok güzel açıklamış.

Köpüklü yıkama ilk çıktığında ideal çözücü / parlatıcı içeren İtalyan ya da Amerikan menşeili ürünler kullanılıyordu ve zararlarına göre avantajları daha çoktu.

Piyasa genişleyince muadil ekonomik kimyasal ürünler çoğaldı ve yüksek aşındırıcılı ucuz madde içeriği araçların vernik, yumuşak plastik ve kauçuk yüzeylerinin sertleşip matlaşmasına neden olmaya başladı, bu yetmezmiş gibi bir de köpüğe ilaveten fırça kullanıldığında daha ilk yıkamada vernik tabakasında kılcal çizikleri görmek mümkün.

Benim de tavsiyem köpüklü yıkama ve benzin istasyonlarındaki otomatik yıkama makinalarını tercih etmemeniz, şu an birçok köpüklü yıkamacı yerli ve ucuz malzemelerle köpük elde ediyor.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kullanılan köpük ve ilaç önemli eğer ucuz ve kalitesiz kimysallar kullanılıyorsa
boya da zamanla matlaşmaya neden oluyor

E

esadsari

Bilgi Girilmemiş

teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

arada bir sonaxta yada malzeme kalitesi iyi olan bir yerde cilalı yıkatmak gerekecek anladığım kadarıyla eğer evimin civarında yakınlarda müsait yer olsa aracımı yıkamaktan zevk alırım ama maalesef öyle bir imkanımda yok mecburen yıkamacılara emanet edicem aracımı.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bursa da bir benzin istasyonunda görmüştüm..Tıpkı almanyadaki gibi, size saat ücreti karşılığında, arabanızı yıkama imkanı tanıyor..Malzeme sizden..Keşke öyle birşey istanbulda da olsa..Zevkle araçlarımızı yıkardık..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet kesinlikle sonuçta ayıracağımız vakit 1 saat civarı
büyük şehirlerde eğer müstakil evin ya da garajın yoksa kendin aracı yıkamak imkansız hal aldı
önceden benzinliklerin arkasında aracları kendimiz yıkayabileceğimiz yerler olurdu

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İki gün önce eşimin Fiat Panda sını yıkadım her zamanki benzincimde..

Yeni makinalar getirmişlerdi 1lira atıyorsunuz basınçlı su makinası çalışıyor gene 1 liraya cilalı köpük püskürten cihaz var, firma sahibi de tanıdık ve dürüstlüğüne güvendiğim birisi.

Araba gıcır gıcır oldu ama Astra mı o şekilde yıkamam gene de.