honda civikmi peh :-)

erincaydin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başlangıç fiyatları astra J ve civic için aynı sayılır şu anda.ikisi de 40.00lira gibi bir fiyattalar.İkisi de C segmenti.İkisini de deneme şansım oldu.malzeme kalitesi arasında resmen dağlar kadar fark var.ancak büyüklük genişlik yanı sayılır.Honda nın yayları biraz sert geldi.Görüş açıları astraya göre daha iyi özellikle de park ederken...ancak 70km hızdan sonra hissettiğim o hızı ben kendi corsamda abartısız 100de hissetmeye başlıyorum.Far aydınlatması çok başarısız.astra ile yanyana durduğunda astra civic in önünü aydınlatyordu(ikisi de merceksiz halojen) başlarda civic astraya göre daha sessiz gibi dursa da gaza basınca açık hava filtresi varmışçasına bağırması,0dan 140a ancak 2.5dakikada bağırara bağıra çıkması gibi etkenleri göz önünde bulundurursak kesinlikle Opel derim.Düşük devirlerde gaz tepkisi opele göre daha iyi.Opel 3000e kadar bekleyip 3000de canlılık gösterip 4000-6500arası bir anda kudururken,honda motorları 8subabtan 16subaba geçişi daha dengeli daha kararlı yapıyor...Ama sonra tıkanıp kalıyor....
Herşeyi geçtim , Honda motorları için performanslı diyen tokatlamadığımız 3.20kalmadı diyen bir çok arkadaş nasıl oluyorsa 1.2lik açık hava filtreli B segmenti corsayla aşağı yukarı aynı seviyede kalıyor.100den sonra corsa açığı kapatıp yetişiyor ve hatta bazen el sallayabiliyor(motor soğukken)
Kaldı ki honda nın katil lakaplı meşhur C SEGMENTİ Type r ını isterseniz Opelin kendi halindeki 1.6 motorlu B SEGMENTI corsa opc si ile bir karşılaştıralım....

erincaydin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

http://www.opelim.net/forums/l
Genel Bakış
Model
Civic 2.0 Type-R
Corsa 1.6 OPC

Kasa Tipi
Hatchback/33 Kapı
Hatchback/33 Kapı

Yakıt Tüketimi (Şehiriçi / Şehirdışı)
12,7 lt / 7 lt
9,8 lt / 5,9 lt

Motor Gücü (hp)
201 hp
210 hp

Şanzıman
Manuel 6 VitesÖnden Çekiş
Manuel 6 VitesÖnden Çekiş

0-100 Hızlanma (KM)
6,6 sn
7,2 sn

Teknik Özellikler
Araç Tipi
Binek Araç C Segmenti
Binek Araç B Segmenti

Aracın Torku
193 Nm
230 Nm

Koltuk Sayısı
5 Koltuk
5 Koltuk

Motor
Motor Hacmi
1998 cc
1598 cc

Motor Gücü (kw)
148 kw
141 kw

Maksimum Güç
7800 rpm
5850 rpm

Maksimum Tork
5600 rpm
1980 rpm

Yakıt Türü
Benzinli
Benzinli

Katalizör
Katalizörlü
Katalizörlü

Net Ağırlık
1170 kg
1273 kg

Taşıma Kapasitesi
380 kg
437 kg

Silindir Sayısı
4
4

Ölçüler
Uzunluk
4276 mm
4040 mm

Genişlik
1785 mm
1713 mm

Yükseklik
1445 mm
1488 mm

Yakıt Kapasitesi
Yakıt Tankı Hacmi
50 lt
45 lt

Oktan
95
95

Yakıt Tüketimi
Ortalama Yakıt Tüketim
9,1 lt / 100km
7,3 lt / 100km

Son düzenleme:

erincaydin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.6 litrelik opc motoru 40NM fazla tork ve 9 beygir fazla güç üretip daha erken devirde maximum güce ulaşmaktadır...maximum torku 1980RPM devirde bir anda alıp kesintisiz hissetmek var bir de 6000devirde almak var :) hızlanmalara gelince civic 0.6 saniye daha hızlı ancak corsanın 100kg daha ağır olduğunu düşünürsek bu hız farkı çok normal.kaldı ki civic 2.0 motor yani bu farkı 3saniye kadar açmasını beklerdim bu kadar kötü olduğunu tahmin etmemiştim :)

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama sen kilo farkını makina farkını sayarsan bende turbo yu sayarım :)

turbo işin içine girince mertlik bozulur :)

erincaydin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne yalan söyleyeyim,atmosferikte atarlı arabayı daha çok severim :)

ben de atmosferik motoru turbo dizele göre daha çok severim.hele de açık hava filtresi varsa :) ancak hem turbo hem benzin varsa işler o zaman değişir :) alt devirde kesintisiz bir anda aldığın güç son devirlere kadar yığılma yapmadan gidebiliyor :) astra j 1.4 turboda aldığım güç ve hissettiğim keyfi hondanın c veya d segmenti hiçbir arabasında göremedim 2.0 accord ta bile prelude da bile.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlız şöyle birşey var...accord zaten keyif alınacak bir araba değil aman uçayım kaçayım arabası hiç değil...156 hp ama 2 ton araba a/t şanzıman...prelude da otomatiktir...

ona bakarsan bende ara ara polo gti kullanıyorum...çılgın bir araba,kendi başını yiyor...
ama astra j 1.4 t ye binmedim ama 1.6 t 180hp ye bindim açıkcası keyif alamadım :)...

ama bir vti ile bir s2k bir type r ın ruhunu taşıyamaz kolay kolay bir araba...
hiç yürümese diyeceğim egsozu çevirdiği devir yeter....

bu arada diğerlerini kötülemiyorum,ama eğlenceli gelmedi bana astra...

erincaydin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeşim bahsettiğin Accord 2.0 motora sahip executive serisi.155 beygir ama 2 ton değil malesef 1380KG.....
Eşleniği insignia da 2.0benzinli motora sahip ancak 220 byegir ve 1580Kg.Baktığın zaman o da uçan kaçan yapıştıran bir araç değilmiş gibi duruyo.Fakat gel gelelim 0-100 hızlanması o kiloyla 7.5 saniye :) keyif almayan yine almaz.çünkü hızı hissettirmiyor.Hızlı bir kalkış yaptım Tapa gaz giderken bıkkın bıkkın sağıma soluma bakıyordum ki 10saniye sonra ibreyi gördüğümde 140ı geçmek üzereydim.Bana sorsalar 70 falan derim.Ama honda öyle değil.Uçuyo kaçıyo hissi veriyo.ibreye bakıyosun direk geç 80i zor devircek ama yola bakıyosun baş döndürüren bir hız var.Hele bir de egzoz falan varsa ohooooo direk +75 beygir :) neyse şaka bir yana yıl olmuş 2013,opelle hondayı kıyaslamayalım artık :) honda çok güzel motorsiklet üretiyo.BMW motorlarının olmadığı her yerde 2. olarak saygı duyarım ürettikleri yarış motorlarına.Ancak araba işi ciddi bir iştir öyle şakaya hondaya falan gelmez.(2012 izmir bostanlı 90km hız honda civic ağaca yandan çarptı araç 2parça-2012 izmir güzel yalı 70km hız civic elektrik direğine yandan çarptı araç iki parça-2011 izmir narlıdere accord c 180le kafa kafaya çarpıştı accord sürücüsü olay yerinde can verdi kemer olmasına rağmen.c 180i çalıştırıp kenara çektiler radyötör bile patlamamıştı)aman diyim kardeşim aracın corsa sanırım.Şükret o arabaya.bir çok markanın c hatta d segmentinden bile daha sağlam bir araba.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben honda yı arabada seçerim...oda avrupa montajda..,motosiklette imajı sıyırdı 954 den sonra..

Karoseri konusunda sonunda kadar katılırım sana,ama derseniz opel yürüyor tamameturbo hikmeti,opeller 200 250 binde su koyverirken honda opelin ömrünün 2 katı km ye bin e kadarr yürüyecek motora sahiptir.hatta daha fazla..Hondacı değilim ama gerçek bu....roadster belki hızlıdır s2 den ama kimse gidip para saymaz o arabayaya..piyasada mümkün değil bırak yeri isim bile olmaz :)