Hız sabitleyici ( cruse) nasıl çalışıyor ?

gkozcan

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Merhaba dostlarım ;
Bazı arabalarda mevcut bulunan hız sabitleyici sistemi nasıl çalışıyor ? Benim öğrenmek istediğim diyelim ben arabayı 100 km hızla giderken Cruse sistemi devreye sokuyorum , arabanın gaz pedalından ayağımı çekiyorum bu şekilde araba sabit bir hızda 100Km gitmeye devam ediyor. Diyelim düz yolda giderken bayır geldi , arabanın hızında değişiklik oluyormu , hız düşüyormu , yoksa bu sistem 100 km sabit hız için kendi ayarlıyormu ? Aynı durum bayır aşağı giderken nasıl değişiklik gösteriyor ? Bu konuda bilgilendirme yapabilirseniz memnun olurum .
Saygılarımla

Matrak...

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Örneğin Aracı 100km hız sabitliyeciye sokarsan yokuş yukarı aşağı fark etmez sabit hızla gider gaza basarsan arabanın hızı artar çekersen tekrar 100km de kalır.herhangi bir durumda fren veya debriyaja basarsan devreden çıkar.bizim arabada öle :D

Ghent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yokuş aşağı inerken gaz kesiliyor,araç hızlanmıyor,hızlanırsa da max 5-6 km hızlanıyor sonrasında motor freni yapılmaya başlanıyor , yokuş geldiğinde de belli bir oranda gaz veriliyor otomatik,hız sürekli sabit.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hız sabıtleyıcının en ıyısı otomatık vıteslerde olur yukusa geldıgı zaman vıtes dusuruyor

Ghent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hız sabıtleyıcının en ıyısı otomatık vıteslerde olur yukusa geldıgı zaman vıtes dusuruyor

Valla benim araçta hiç problem yaşamadı çekişte :) Fark etmedim yani ama zaten çekmeyeceği bir yere gelirken de cruise i kapatırsınız,ki şehirler arasında her türlü çeker...Sokak arasında kullanıyorsanız tabiki ayrı :D

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla benim araçta hiç problem yaşamadı çekişte :) Fark etmedim yani ama zaten çekmeyeceği bir yere gelirken de cruise i kapatırsınız,ki şehirler arasında her türlü çeker...Sokak arasında kullanıyorsanız tabiki ayrı :D
bızım buralarda yollar hep ınıslı cıkıslı;)

gkozcan

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Dostlarım ;
Konuyu okadar güzel yorumlamışsınız ,gayet güzel anladım ben hız sabitleyiciyi hiç kullanmadım , ama bundan sonra kısmet olursa kullanacağım. Güzel bir sistem gibi duruyor. Açıklama yapan tüm dostlarıma teşekkür ederim. Herkese kazasız mutlu günler dileğiyle.
Saygılarımla