Hız Göstergeleri Arasındaki Farklılık

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanın dijital hız göstergesiyle normal hız göstergesi arasında herhangi bir farklılık yok aynı hızı gösteriyor. ancak navigasyonun hız göstergesiyle arabanın hız göstergesi arasında farklılık var. fark araç hızı arttıkça fazlalaşıyor. 80-90 km hıza kadar aradaki fark yaklaşık 5 km/sa, 90 km.den sonra fark 6 km/sa, 110dan sonra fark 7km/sa kadar çıkıyor. bu değerleri uzun süreli cc ile sürüşlerde ölçtüm. bu fark lastik ölçülerinden mi kaynaklanıyor yoksa başka bir nedeni mi var?

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Hız Göstergeleri Arasındaki Farklılık

Aracın ölçtüğü hız, bir takım sensörlerden gelen bilgilerle bir takım sabitlerin çarpılması ile elde ediliyor.
Forumlarda hatırladığıma göre farklı ebadta lastik takınca kilometre sayacının yeniden kalibre edilmesi gerekiyor diyordu.
Büyük olasılıkla artan hız ile lastik yarıçapında down force sebebi ile farklılık oluyor.
Ayrıca güvenli bölgede kalmak için araç hız göstergeleri biraz daha yüksek değer gösterecek şekilde ayarlanır.

GPS in ölçtüğü hızın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

genelde araçların kadranı yanlış ölçüm yapar hızla doğru orantılı olarak da artar bu bozukluk tüm araçlarda böyledir bazı çok üst düzey trilyonluk araçlar hariç zaten 200 son hızı olan aracın 250 yapması buna bağlıdır aşırı bir zorlamayla bu araçlar en fazla 220 görmesi lazım gps verisi daha doğrudur yüksek hızlarda fark nerdeyse 20 km/h kadar olur

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arabaya sonradan farklı ebatta bir lastik takılmadı. üzerindeki fabrika çıkışı orjinal lastikler. ben de gps hızının doğru olduğunu düşünüyorum. çünkü bazı yollarda hız ölçmek için koyulan elektronik tabelalar gps in ölçtüğü hızı doğruluyor. ama arada 7 km/sa lik fark olması fazla gibi geldi bana

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Navigasyonlar hızı 5-10 km /hz olarak biraz daha az ölçüyor bende de durum aynı
100 ile giderken gps navigasyon göstergesinde 90-93 gösteriyor.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu hız ölçümünü, bizim cd500 ler de yapıyor mu? Yapıyorsa nereden kontrol ediyoruz?

goxb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bütün araçlarda kadran yaklaşık %10 eksik gösterir. Bu astraya özgü bir durum değil. Dikkat ederseniz radarlar bile %10 hata payı diye geçer. Sebebi kadranın eksik göstermesi.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

goxb link' Alıntı:
Bütün araçlarda kadran yaklaşık %10 eksik gösterir. Bu astraya özgü bir durum değil. Dikkat ederseniz radarlar bile %10 hata payı diye geçer. Sebebi kadranın eksik göstermesi.

Kadran her zaman fazla gösterir.Mesela 90 la gidiyorsunuz, kadran 100 gösterir, sürücü de hızım yüksek, daha fazla basmayayım der.Radarlarda konulan %10 cihazın ölçüm toleransından geliyor.

erkancelep

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hem 1.3 Dizel sport hemde 1.4 Turbo Astra aracım var ikisindede hız farklılığı problemini bende yaşıyorum. Arkadaşların dedikleri gibi yaklaşık 7-10  gibi fazla gösteriyor hızı navigasyona göre. Ben bunu doğru bulmuyorum, gerçek hızımız ne ise onu görmeliyiz, ayrıca bu hız farkı aracın toplam km'sinin daha hızlı ilerlemesine sebep olur!!

Passat a bindiğimde navigasyonu açtım ve kadran ile navigasyon hızının tamamen aynı olduğunu gördüm. Sanırım bizim Astralarda bu hız farkını biraz abartmışlar..

gkhn6

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

goxb link' Alıntı:
+1