hangi motor? 1.3 dizel mi 1.4 turbo mu yada 1.6 atmosferik mi 1.6 turbo mu?

hangi motor? 1.3 dizel / 1.4 turbo / 1.6 atmosferik / 1.6 turbo /

• 1.3 dizel

Oy: 33 30.0%
  • 1.4 turbo

Oy: 53 48.2%
  • 1.6 atmosferik

Oy: 10 9.1%
  • 1.6 turbo

Oy: 14 12.7%

• Kullanılan toplam oy
    110
T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş
Ynt: hangi motor? 1.3 dizel mi 1.4 turbo mu yada 1.6 atmosferik mi 1.6 turbo mu?

1,4 turbo kullanıcısı olarak yakıt ortalamam ılk 2 ayda 9 lt nın altına dusememişti ama sımdı sakın kullanımlarda 7.8-ile 8.1 arasında oynuyor bıraz agrasıf kullanımda ısı max 8.7 lt oluyor şehir içi

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: hangi motor? 1.3 dizel mi 1.4 turbo mu yada 1.6 atmosferik mi 1.6 turbo mu?

Öncelikle sevgili cancana da Gülmekten kırıldığınız yorumlar günün birinde umarım ve yürekten dilerim ki sizi veya sevdiklerinizi ağlatmaz. Burada o gülmekten kırıldığınız yorumları yapan arkadaşlar sadece kendi derin hayal güçlerine dayanarak o yorumları yapmıyor. Başınıza en ufak bir terslik geldiğinde aslında en büyük güvenliğin ayağınızın altındaki güç olduğunu çok acı ve net olarak öğreniyorsunuz. Tabi ki bu tecrübe ile alakalı bir durum. Tabi sizler trafikte son derece kurallara uyan, hiç en küçük hatalı sollama bile yapmayan, 30 denilen yerlerde 30 ile 70 denilen yerlerde 70 ile giden arkadaşlarımız olduğunuz için bizlerin söyledikleri saçma ve komik geliyor size. Önemli değil. Ayrıca ben 1.6 t ye birbuçuk ayda 3500km yaptırdım Öyle hafta sonları binen değilim. Hem çok binmekten bahsetmişsiniz, madem tuvalete bile otomobille gitme gibi bir lüks anlayışınız var aradaki üçün beşin hesabını niye yaparsınız Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi?...
Ş.içi tüketime gelince arkadaşlar ş.içi denilen kavramda kıstasları neye göre belirliyorsunuz. Bu veriler birbirleri ile kıyaslanırken iki aracıda aynı şartlarda mı kullanıyorsunuz. Aynı araç bir yerde 10 lt yakarken bir yerde 20 25 litrelere kadar çıkar. Ş.içi denilen ortamda hangi standartlardan bahsedilebilinirki? Evet dizel ekonomi açısından bir nebze daha iyidir. Ama gerçek kullanım şartlarında benzinli ve dizel iki aracın 10bin km.deki tl farkı ne kadardır hesaplayın.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

"Benzinli almak mantıksız" veya "dizel almak mantıksız" gibi çok genel yargılarda bulunmak doğru değil. Herkesin aracı alma amacı, kullanım şekli, kullandığı yer ve maddi olanakları farklı olduğu için tüm bu parametreler göz önünde bulundurularak bir karar verilmesi gerekir. Eminim herkes bu muhasebeyi aracını alırken yapmıştır. Ben de masanın üzerine şöyle matematiksel veriler koymak istiyorum:

- Şu anda gördüğüm kadarıyla dizel aracın liste fiyatı aynı donanıma sahip aracın 1.4T motora ve manuel şanzımana sahip modeline göre yaklaşık 4000 TL daha pahalı.
- Bu hesapları yaparken dizel motorun benzinli motordan kilometrede 15 kuruş daha az yakacağını varsaydım. (Bu kısmı ne kadar doğru emin değilim, belki 17-18 kuruş civarı bir fark da olabilir)
- Göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör de şudur: Dizel araç alırken aradaki farkı peşin olarak veriyorsunuz, benzinli aracın yakıt maliyetinin farkı ise zamanla ortaya çıkıyor. Yani, örneğin dizel araç aradaki 4000 TL'lik farkı 24 ayda çıkarıyor diyebilmek için 4000 TL'nin 24 ayda getireceği aylık bileşik faiz hesabının da yapılması gerekiyor. Bu noktada yıllık faizin sabit 8% oranında olacağını varsaydım.
- Mazot ve benzin arasındaki farkın geçen süre zarfında aşağı yukarı aynı kalacağını varsaydım. (Bu da ne kadar geçerli bir varsayımdır tartışılır)

Elde ettiğim sonuçlar ise şöyle:
Yılda 10.000 km yol yapıyorsanız dizel araç aradaki farkı 37 ayda kapatıyor. Yani dizel aracınızı aldıktan 37 ay sonra kâr yapmaya başlıyorsunuz. Diğer sonuçlar ise şöyle:

10.000 km/yıl => 37 ay
15.000 km/yıl => 23 ay
20.000 km/yıl => 17 ay
25.000 km/yıl => 13 ay

İktisatçı falan değilim, az buçuk bildiğimle hesapladım bunları. Gecenin bu saatinde de dikkatsizlikten kaynaklanan bir hata yapmış olabilirim. Ama çıkan değerler mantıklı gözüküyor sanırım. Son olarak şu noktaların da göz önünde bulundurulması gerekir:

- Dizel araç ve benzinli araç aynı güçte motora sahip değil. Dolayısıyla sürüş zevki ve performansı aynı değil. Yakıt tipi dışında tüm parametreler aynı olsaydı yukarıdaki hesaplama karar vermek için yeterli olabilirdi; ancak iki araç arasındaki bu farkları da göz önüne almak gerekir.
- Dizel araçların bakım masrafı daha fazla olabilir. (Aracım benzinli olduğu için bu ne kadar doğru bilemiyorum, kulaktan dolma bilgidir.)
- Dizel araçlar ikinci elde satılırken de bir miktar yüksek fiyata satılabileceğinden bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Kafa şişirdiysem kusuruma bakmayın, birilerine faydalı olabileceği umuduyla paylaşmak istedim. ;)

cancanada

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

sevgılı eketen 4sene boyunca h kasa cdti kullandım hıc bır makasda senin dediğin oalyı yasamadım nedense. benı rezıl etmedı aracım bu ondan daha da ıyı olduguna gore kesınlıkle etmez o yonden benım sıkıntım olmaz senınde olmasın :D ayrıca ben genel kullananlar ıcın dedım sen yapmıssın ya da yapmamasıssın cokda onemlı degıl benım ıcın ıstısnadır. ayrıca yakıt dıorsunuzda eskı aracımda maksımum zorlamaya ragmen 6,5 un ustune cıkmadı bunda daha ılk depoda 5,9 falan ılersınde 5 ı gecmez. sızın hesaplamanız sehır dısında bıle 10 dan asagı ındıremezsenız tlye carparsanız aradakı fark barızdır.. ısteyen ıstedgını soleyebılır motor kasaya kullanmasını bılen adam olduktan sonra yeterınce yetıyor.. sızın dızel kullanmadıgınızı zaten yazdıklarınızdan anlayabılıorm kulladysanız da on yargılarınızdan dolayı 50 yı gecmemısınızdır zaten kesın :D son olarak bu ne perhiz lahana tursusu demıssınız ama benım bı hesap yaptıgım yok sız kendı yakıt tuketımınızden bahsettınız sanırım saygılar..

CotYorA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
[quote author=astraowner link=topic=2063.msg42757#msg42757 date=1312970703]
aracin guclu olmasi ve sizi guc durumlardan kurtarabilmesi yaptigi tasarruftan kat kat onemlidir benim gozumde
kesinlikle katılıyorum. benim 1.4 turbo seçmemdeki en büyük etken bu. ihtiyacım olduğunda altımdaki arabaya güvenebilmeliyim. gerektiğinde beni zor durumdan çekip çıkartabilmeli. bu benim için ekonomiden daha önemli. bunun yanında şehir içinde yada dışında sürüş keyfini yaşatmalı.
[/quote]

aynı şeyi düşünüp 1.4T aldım

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cancanada link' Alıntı:
sevgılı eketen 4sene boyunca h kasa cdti kullandım hıc bır makasda senin dediğin oalyı yasamadım nedense. benı rezıl etmedı aracım bu ondan daha da ıyı olduguna gore kesınlıkle etmez o yonden benım sıkıntım olmaz senınde olmasın :D ayrıca ben genel kullananlar ıcın dedım sen yapmıssın ya da yapmamasıssın cokda onemlı degıl benım ıcın ıstısnadır. ayrıca yakıt dıorsunuzda eskı aracımda maksımum zorlamaya ragmen 6,5 un ustune cıkmadı bunda daha ılk depoda 5,9 falan ılersınde 5 ı gecmez. sızın hesaplamanız sehır dısında bıle 10 dan asagı ındıremezsenız tlye carparsanız aradakı fark barızdır.. ısteyen ıstedgını soleyebılır motor kasaya kullanmasını bılen adam olduktan sonra yeterınce yetıyor.. sızın dızel kullanmadıgınızı zaten yazdıklarınızdan anlayabılıorm kulladysanız da on yargılarınızdan dolayı 50 yı gecmemısınızdır zaten kesın :D son olarak bu ne perhiz lahana tursusu demıssınız ama benım bı hesap yaptıgım yok sız kendı yakıt tuketımınızden bahsettınız sanırım saygılar..

:) sevgili cancanada  öncelikle sizinle tartışmak gibi bir niyetim olmadığını belirteyim. şimdi siz zor durumlardan galiba sadece makası anlıyorsunuz. Makas dediğiniz argümanda sizin çok iyi bir pilotaja yada aracınızın çok iyi bir gidişe sahip olunmasından değil, makası attığınız kişinin dikkat ve size uymamasından sıkıntı yaşamazsınız.(üstün performanslı araçlar bir nebze bunun dışında) Yoksa ortalıkta dolaşan video ları dikkatli izlerseniz makas atan kişinin fark etmemesi makas atılanın bir kamyon olup umursamaması gibi durumlarda genelde sinek gibi bir yerlere yapışıverir insan. Makas da sorun yaşamamanız sizin ya da cdti ın başarısından değildir. Benim zor durumdan kastım eşinizi çocuklarınızı alıp bagajınızı da doldurup tatile çıktığınızda o motorun o kasa ve o yükle nasıl gittiği konusundadır. Siz geçmeye kalktığınızda ayağını paspasa yapıştırıp sizi ne geçiren ne de önünüzde giden üstelik bazılarının üstünüze üstünüze kırdığı sürücü! lerin olduğu yollarda bir sollama manevrasını nasıl yaptığı konusundadır. Elbette sakin olan ve altındakinin farkında olup hiçbir riske girmemeyi becerebilen istisna arkadaşlar olabilir ama bu bile herkesin karşıdan gelene, beklenmeyen durumlara karşı risksiz olduğu anlamına gelmez. Benim emin olun size iyi dileklerde bulunmaktan başka bir sıkıntım olmaz istediğiniz aracı istediğiniz şekilde alır satar kullanır pert edersiniz sizin özgür iradenizdir sonuçta. Burada yol yapılması konusunda ben size istisna isem diğer benzinli arkadaşların km lerini de inceleyin. Benim hesaplarımda ş.dışında 10 dan aşağı indirilemediğini nasıl  anladınız bilemiyorum 10 dan kastınız benim yazdığım ise o ORTALAMA tüketimdir 3500 km için. Ve %60 ş.içi denilen standart kabul etmeyen kullanımda...
Bu motor bu kasaya sizin için yetiyor olabilir Buna itiraz edecek değilim. Ancak bu yetme sizin üstün kullanım becerileriniz ile motorun olduğundan çok daha performanslı hale gelmesinden değil, size bu gidişin yetmesi ile, bununla mutlu olabilmeniz ile alakalıdır. Ben dizel kullandım, kullanan çok da arkadaşım var. Piyasadaki bütün 1.6 ve altı dizelleri... Multijet, hdi, dci... Kullanmış isem de önyargılarımdan 50 yi geçmemişim gibi bir alakayı neye göre kurdunuz. Ben dizel ile benzin arasında kendi açımdan çok fark yok derken sizce hangi bağlamda 50 yi geçmemişimdir. Dizel az yaksın diye mi? :) Hesap olayında da siz bizim güvenlikle ilgili sözlerimizi çok komik ve saçma buldunuz geçin bunları diye tavsiye verdiniz ben de size dostça cevap verdim. ֜stelik hesabı, herkesçe malumdur ki dizel alan arkadaşlar yapar Hani ekonomi yakıt tüketimi km deki kuruş miktarı gibi... Son söz olarak dizel almayın geçin dizeli demiyorum ama varolan bir gerçeği de sırf ekonomik diye görmemenin yok saymanın anlamı da yok. Sağlıcakla...:)

cancanada

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

ben dıyarbakırda calısıordum ve yaklasık bes kısı  1600 km kusadası yolunda bır kere bıle sorun yasamadan gıdıp geldım ve genellıkle yuksek suratlerle ama sız sanırım dızel arbaa cok kullanmıssınız(!) esınız ve cocuklarınızla ve sorun yasamıssanız aracınızda bı problem vardır mutlaka .. cunku bende hıc bır sıkıntı yoktu.. ayrıca 50 km esprısınıde yakıttan degıl sızın onyargılı davranısınızdan yola cıkarak yaptım.. evet soylenenler cok komık hala daha guluorm :D umarım nasıp olur bır gun ben kendı arabamı verırım sızde aılenızle bınersenız soylenenlerın ne kadar yerlı ya da yersız oladugunuzu anlıcaksınızdır.. bende 1.6t alın ocagınıza ıncır agacı dıkın demıorm.. :D herkesın ıhtıyacları farkıdır durumlarıda ole.. yıllardır opel cdti ve magane 100 dci kullanıcı olarak soledıklerınıze katılmıorm kalın sağlıcakla..

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cancanada link' Alıntı:
ben dıyarbakırda calısıordum ve yaklasık bes kısı  1600 km kusadası yolunda bır kere bıle sorun yasamadan gıdıp geldım ve genellıkle yuksek suratlerle ama sız sanırım dızel arbaa cok kullanmıssınız(!) esınız ve cocuklarınızla ve sorun yasamıssanız aracınızda bı problem vardır mutlaka .. cunku bende hıc bır sıkıntı yoktu.. ayrıca 50 km esprısınıde yakıttan degıl sızın onyargılı davranısınızdan yola cıkarak yaptım.. evet soylenenler cok komık hala daha guluorm :D umarım nasıp olur bır gun ben kendı arabamı verırım sızde aılenızle bınersenız soylenenlerın ne kadar yerlı ya da yersız oladugunuzu anlıcaksınızdır.. bende 1.6t alın ocagınıza ıncır agacı dıkın demıorm.. :D herkesın ıhtıyacları farkıdır durumlarıda ole.. yıllardır opel cdti ve magane 100 dci kullanıcı olarak soledıklerınıze katılmıorm kalın sağlıcakla..

:) Size sorunsuz sürüşler dilerim. Ve 140 hp ve üstü araçların yolda nasıl olduklarını umarım birgün deneme şansınız olur. O zaman daha güzel konuşuruz  ;) Sevgiler...

cancanada

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

140 lıgını zaten kullandım bır hafta kadar gercekten muhtesem 180 daha da muhtesemdır ama benım arabam tatmın olması bılene yeterlı.. ve yakıt konusunda sızın kadar zengın degılım :D kazasız belasız gunlerde ınsallah ıı gunler..

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
...
Siz geçmeye kalktığınızda ayağını paspasa yapıştırıp sizi ne geçiren ne de önünüzde giden üstelik bazılarının üstünüze üstünüze kırdığı sürücü! lerin olduğu yollarda bir sollama manevrasını nasıl yaptığı konusundadır.

...

Tam idamlık tipler yaptıkları sizi ve ailenizi ölüme atmak resmen, ben de çok karşılaşmışımdır.