Hakim ve savcıya hız yapmak serbest!

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakim ve savcıya hız yapmak serbest!Yargıtay, araç kullanırken hız sınırını aşan savcılara ceza kesilemeyeceğine hükmetti.
yargic.jpg

Trafik kurallarını ihlal eden vatandaşlar ceza öderken, yargı mensupları bundan muaf tutulacak. Yüksek Mahkeme'nin kararı, Manisa'daki bir olayın Yargıtay'a taşınması üzerine gerçekleşti. Trafik denetimi yapan polis ekipleri, kuralları ihlal eden bir savcı hakkında tespit tutanağı düzenleyerek Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Ancak başsavcılık, savcıya trafik cezası uygulanamayacağını belirtti. Buna itiraz eden Manisa Emniyet Müdürlüğü, cezanın ödenmesi talebiyle ağır ceza mahkemesine başvurdu. İtirazı kabul eden mahkeme, savcı hakkındaki tespit belgesinin 'ceza tutanağı' haline getirilmesine ve kararın başsavcılık tarafından uygulanmasına hükmetti. Bu kez Adalet Bakanlığı devreye girdi, savcıya verilen cezanın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle olayı Yargıtay'a taşıdı. Dosyayı inceleyen 7. Ceza Dairesi, hakim ve savcılara idarî para cezası verilemeyeceğine hükmetti.
Kararın gerekçesinde Kabahatler Kanunu'nun 23. maddesine atıf yapan Yüksek Mahkeme, savcılar hakkında sadece kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde idarî yaptırım kararı verilebileceğini belirtti. Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda yargı mensupları hakkında idarî yaptırımın hangi merciler tarafından verileceğine dair bir düzenleme bulunmadığını vurgulayan Yargıtay, kıyas yoluyla para cezası uygulamanın yasaya aykırı olduğunu kaydetti. Bu karar, hakim ve savcılarla ilgili benzer olaylarda emsal oluşturacak. Yargıtay, trafik kurallarını ihlal eden yargı mensuplarına ceza kesilmesinin yolunu tamamen kapatmış oldu. Yargıtay'ın aldığı karara göre, trafik kurallarına aykırı davranan vatandaşlar hakkında uygulanan para cezaları hakim ve savcılar hakkında uygulanamayacak. Daha önce İçişleri Bakanlığı, trafik polisinin ceza kesemeyeceği kişilere ilişkin bir genelge yayımlamıştı. Zaman'ın manşetten duyurduğu yoğun tartışmalara yol açan genelgede, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay, Yargıtay mensupları ile asker ya da sivil tüm hakim ve savcılara trafik cezası kesilemeyeceği belirtilmişti.

kaynak:zaman

Harunde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hemen bir ferrari alıyorum ardından hukuk fakültesine kaydımı yaptırıyorum

Adem KOÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
babaları muhtar değilse bile galiba ehtiyarrrr

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
harun_hu001' Alıntı:
hemen bir ferrari alıyorum ardından hukuk fakültesine kaydımı yaptırıyorum

:D

peki bir kisinin savci oldugu nasil anlasilir?

camda sticker? yada kimlik?

peki kötü niyetli kisiler sahte savci kimligi yaparsa nasil anlasilir?

suistimale acik.

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alpasch' Alıntı:
:D

peki bir kisinin savci oldugu nasil anlasilir?

camda sticker? yada kimlik?

peki kötü niyetli kisiler sahte savci kimligi yaparsa nasil anlasilir?

suistimale acik.

eger adam arabasından inip üzerine yürürken, sen benim kim olduğumu biliyormusun diye bağırıyorsa, kesin savcı yada hakimdir ...şaka tabi..kimlik göstermek yeterli olur sanırım.diğer taraftan sahte kimlik taşımak büyük suç ? sırf hız cezası için buna cesaret edemezler bence

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pzeronero' Alıntı:
eger adam arabasından inip üzerine yürürken, sen benim kim olduğumu biliyormusun diye bağırıyorsa, kesin savcı yada hakimdir ...şaka tabi..kimlik göstermek yeterli olur sanırım.diğer taraftan sahte kimlik taşımak büyük suç ? sırf hız cezası için buna cesaret edemezler bence
insaallah

KentucKy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hürriyet gazetesi haftasonu ekindede bir yazar böyle bir olay yaşamış radarda hakim ve savcılara ceza kesilmemiş memura sebebini sorduklarında biz sadece merkeze plakaları bildiriyoruz.bölgedeki diğer bir savcı dava açarsa ceza uygulanıyor yanıtını almış ama hiçbir savcı meslektaşına dava açmıyomuş.sadece radar değil hiçbir ceza kesilmiyormuş.hemen herkesin bi dokunulmazlığı var olan vatandaşa oluyo altta kalanın canı çıksın!!!