GM ve Chrysler iflas için başvurabilir

faithless1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Moody's Investors Service'e göre 21.6 milyar dolar ek federal yardım talep eden otomobil üreticileri General Motors ve Chrysler'ın iflas için başvurma olasılığı yüzde 70. Eğer GM ve Chrysler 31 Mart'ta ne kadar kârlı olacaklarını gösteremezse Hazine parasını geri çağırabilir ya da paranın iflas finansmanı olarak kullanılmasını gerekli kılabilir. Moody's hem GM hem de Chrysler borcunu en düşük ikinci notu Ca ile derecelendirdi.

yuxell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Neden gm opel i mi batırıyo? Yada nasıl kötü bi etkisi var bilmiyomda. Yada bize faydası olur mu bu işin :)

Kaanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.unicef.org
Gencler bari siz yapmayin ! Bir GM in batmasi ne demek dusunun ! Binlerce GM calisani issiz,yan sanayide milyonlar issiz demek. Bunun yarattigi ekonomik gocme icine daha sonra Opel'inide surukler, Toyotasinida ve daha akliniza ne gelirse.
Turkiye ye geldigimde farkettim, buyuk grup zaten devamli zamlarla, dolar artisiyla, ekonominin kotuye gidisiyle yasadigi icin global krizin etkisini, ciddiyetini pek farketmiyor ama dedelerimizin anlattigi gibi ayakkabilarimizi kemirecegimiz gunlerin cok yakinda geri gelme olasiligi cok yuksek. Boyle bir ortamda dua edelimde dunya ekonomisinin temel direklerinden biri olan GM de ayakta kalsin.

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre Nostradamus gibisin.. :D İki konuda felaket haberi.. :D

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu olay lokomotif şeklinde tüm dunyayı etkıler.Gm Dünyanın en büyük otomotıv şirketi batarsa artık.diğer otomobil fabrikaları ne durumda acaba???

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben size söyleyeyim.Mesela Türkiye'de Ford 2 hafta çalışıp 2 hafta yatıyor...

Moderatörün son düzenlenenleri:

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tüm işletmeler baki (sonsuz ömürlü) olacakları kanaatiyle kurulur ama hiç bir firma sonsuz ömürlü değildir..

Artı, ekonomik krizlerde ilk etkilenecek olan sektörler lüks tüketim sektörleridir. Otomobil,inşaat, iletişim, elektronik gibi sektörler azalan talepten ilk etkilenenlerdir.

Artıı, gm grubu uzun dönem piyasa koşullarının çokda stabil olmayacağını bildiği halde, açgözlülük yapıp saab gibi firmalara yatırım yaptı. Temkinden ve tedbirden uzak yöneticiliğin kurbanı oldu..

Ve bu nedenlerden dolayı da yardım alamıyorlar; yani hiçbir ülke yada kredi kuruluşu şu kriz döneminde lüks tüketime dönük olan otomotiv sektörüne kredi vermez.

Millet pabuçlarını kemirmesin diye temkinli davranır; gıda gibi zorunlu tüketim sektörlerine destek vermekde haliyle daha mantıklıdır..

Artııı; sektör çalışanlarından işsiz kalacakların sayısı zannedilen kadar fazla olmaz. Ana üretim bölümü çalışanları, arge bölümü çalışanları ve satış bölümü çalışanlarından feragat edilecektir. Ki bu personelde genelde donanımlı, eğitimli ve kalifiye oldukları için öyle hepten ortada kalacak elemanlar değildir.

Yedek parça sanayiinde çok büyük değişiklik olmaz, çünkü bu sektör piyasadaki kullanılan araçlara dönük üretim yaptığı için, bir nevi lüks tüketimin "zorunlu" kısmını oluştururlar.

Ez cümle; kendi düşen ağlamaz.. İşsiz kalacağı, kahrolacağı, piyasaları tetikleyeceği zannedilen kişi sayısı çokda fazla değil. Kas gücüyle çalışmayan, beyaz yakalı olarak tabir edilen bu kişilerin zaten belli bir birikimleri de vardır..

Son düzenleme: