Gaz Tepki Süresi hakkında..

iakgul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Opel Astra J Sport 115Bg Sport Active Select aracımı Allah'a çok şükür baya bi gecikme ile de olsa teslim aldım ve depoyu yarımladım  ( :D Artık Full'edim kelimesini bu fiyatlar ile zor duyarsınız) Bundan önceki tek araç deneyimim 3 yıl boyunca 1991 Model Tofaş Kartal olunca hali ile insan bir garip oluyor. Lakin araçta Gaz'a bastığımda sanki bir tepkisizlik veya geç tepki verme gibi bir durum var. Manuel alışkanlığı ile alayım şunu en iyisi manuel'de kullanayım dedim ama araca daha çok yabancıyım. Gaza bastıkça araç sanki bana "baba dur napıyosun yaa hele bi soluklanım elbet hızlanırız" der gibiydi. Ve biraz daha ısrarcı bir şekilde gaza basınca motor acı bir şekilde kükrüküyor ve beni koltuğa yapıştırırcasına "bunu sen istedin ahbap" diyordu. Sizce bu tepkiler normal ve alışmam gereken bir sürecin parçasımı?

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Gaz Tepki Süresi hakkında..

Bu sürenin oluşmasında bir kaç neden var... 1. si aracın 115 hp olması 2. otomatik olması... tek çözümü var siprint bostır diye bir cihaz var o... ben okunduğu gibi yazdım:)

T

tolgahan06

Bilgi Girilmemiş

iakgul link' Alıntı:
Merhabalar,

Opel Astra J Sport 115Bg Sport Active Select aracımı Allah'a çok şükür baya bi gecikme ile de olsa teslim aldım ve depoyu yarımladım  ( :D Artık Full'edim kelimesini bu fiyatlar ile zor duyarsınız) Bundan önceki tek araç deneyimim 3 yıl boyunca 1991 Model Tofaş Kartal olunca hali ile insan bir garip oluyor. Lakin araçta Gaz'a bastığımda sanki bir tepkisizlik veya geç tepki verme gibi bir durum var. Manuel alışkanlığı ile alayım şunu en iyisi manuel'de kullanayım dedim ama araca daha çok yabancıyım. Gaza bastıkça araç sanki bana "baba dur napıyosun yaa hele bi soluklanım elbet hızlanırız" der gibiydi. Ve biraz daha ısrarcı bir şekilde gaza basınca motor acı bir şekilde kükrüküyor ve beni koltuğa yapıştırırcasına "bunu sen istedin ahbap" diyordu. Sizce bu tepkiler normal ve alışmam gereken bir sürecin parçasımı?
bence 115 hp sport almaktansa aynı para nerdeyse 1.4 140 hp enjoy plus alırdım sizin yerinizde olsam.hayırlı olsun güle güle kullanın

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tolgahan06 link' Alıntı:
bence 115 hp sport almaktansa aynı para nerdeyse 1.4 140 hp enjoy plus alırdım sizin yerinizde olsam.hayırlı olsun güle güle kullanın

140 da olsa değişmeyecekti çünkü 180 de aynısı. Bunun motorun gücüyle alakası yok. A.S den kaynaklı bir olay bu. Manuel modda örneğin 2. yada 3. viteste gaza istediğiniz gibi tepki veriyor, otomatikte hafif basınca kimse yok biraz daha yüklenince sinirlendirilmiş arslan meydana çıkıyor. Kullanmadım tam bilemiyorum ama s.boster ile de düzeleceğini düşünmüyorum. Çünkü anlık tüketime alıp gazı hafif yokladığınızda anında değerlerin değiştiğini görüyorsunuz. Sinyal gecikmesi ile alakalı olsa değerlerde ona göre gecikme ile değişirdi. Kanımca bu aracın yazılımı ile alakalı, belki güvenlik sebebi ile yapılmış olabilir. Her gazda atlayıp gitmesin gerekirse ve ihtiyaç varsa o zaman zaten fırlasın gibisinden...

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
[quote author=tolgahan06 link=topic=2920.msg63333#msg63333 date=1322686373]

140 da olsa değişmeyecekti çünkü 180 de aynısı. Bunun motorun gücüyle alakası yok. A.S den kaynaklı bir olay bu. Manuel modda örneğin 2. yada 3. viteste gaza istediğiniz gibi tepki veriyor, otomatikte hafif basınca kimse yok biraz daha yüklenince sinirlendirilmiş arslan meydana çıkıyor. Kullanmadım tam bilemiyorum ama s.boster ile de düzeleceğini düşünmüyorum. ևünkü anlık tüketime alıp gazı hafif yokladığınızda anında değerlerin değiştiğini görüyorsunuz. Sinyal gecikmesi ile alakalı olsa değerlerde ona göre gecikme ile değişirdi. Kanımca bu aracın yazılımı ile alakalı, belki güvenlik sebebi ile yapılmış olabilir. Her gazda atlayıp gitmesin gerekirse ve ihtiyaç varsa o zaman zaten fırlasın gibisinden...
[/quote]

Evet eketen dostum doğru söylüyor bende 1.4T versiyonu olarak konuya dahil olayım tecrübelerimle.

Kesinlikle Active Select'in olayı bu, bende ilk seferler tehlike bile atlattım bir göbekten dönerken. Gazı kaktırınca, iki saniyelik bir "hani kuşlar ağaçlar, binbir renkli çiçekler" bölümü var hareketsiz geçen, hatta bence o iki saniye arabanın konsol ekranında TRT'nin eski çiçekli karaflarından bile çıkartabilir Astra. (Hatta daha da abartayım, ben o ara arabadan inip, arkasından ittim vb. (yuh) )  :)

Active Select'imiz otomatik moddayken 80lik dedeler kadar iyi duyuyor ama kırbaç beygirlere ulaştı mı 18'lik olimpiyat atletleri gibi koşturuyor. Zamanla alışıyor, tepkilerinizi ona göre veriyorsunuz. (֖rneği ben buraya 2 saniyede giremem, yada ben 5 saniye sonra o aradan bile çıkar 8 araya daha girerim gibi.) :)

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

:)

O iki saniye gerçekten "Hani kuşlar ağaçlar, binbir renkli çiçekler"

Sonrası ise "NASIL YAKALAMIşTIK SAևLARINDAN BAHARI"    011zaa

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
:)

O iki saniye gerçekten "Hani kuşlar ağaçlar, binbir renkli çiçekler"

Sonrası ise "NASIL YAKALAMIşTIK SAևLARINDAN BAHARI"    011zaa

Aynen, tabii bunları yaparken anlık tüketim ekranından gelen "Bas bas paraları Leyla'ya, bir daha mı gelecez dünyaya?" şarkısınıda duyabiliyoruz. (:)

tomacco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu düşünme dediğimiz olay sürekli olan bir durum değil belirli devirde gidip ayağımızı gazdan çekip tekrardan bastığımızda veya ayak gazda sabit birden yüklenildiğinde oluyor gibi geldi bana.aracın 0-100 hızlanması bence çok iyi.ama 100den sonra giderken birden gaza yüklenince biraz düşünme modu oluyor sonra tekrar bağırmaya başlıyor sol şeride sellektör yapmadan boşaldığını gördüm hemde nişantaşı gibi çok geniş olmayan bir yerde.pis pis güldüm sonra.çok ayıp oluyor aslında ama dayanamıyor insan. 011zaa