Fren Pedalının Şişmesi ?

__PraMiT___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam Arkadaşlar.

vectra b aracımda kontağı kapattığımda firen hemen şişiyor. yani öle bir kaç kez pompaladıktan sonra şişmesi gibi değil. kontağı kapatıp motoru stop ettiğimde direk şişiyor. frene basılı olarak kontağı kapattığımda firen pedalı ayağımı yukarı doğru ittiriyor ve şişiyor.

normalde kontağı kapattıktan sonra fren şişmeden bir kaç kez firen yapabilmek mümkün değilmidir? yani bizim eski reno ve hyundai de öle idi. kontağı kapatınca bir kaç kez fren yapardı öle şişerdi pedal.

bu şişmenin nedeni ne olabilir? bilen arkadaşlar yorumlarını esirgemesin lütfen.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende astra var oda aynı. benim merak ettiğim otobanda hızla gidiyorsunuz araba her hangi bir sebeple stop etse ne yapacaz. Acaba araba heket halinde olunca şişmiyor mu?

__PraMiT___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hareket halinde olunca da şişiyor. önceden stop etme sorunu vardı. debriyaja basınca direk stop ediyordu ve fren pedalı taş gibi. mecburen vurduruyordum tekrar çalışması için. stop etme sorunundan kurtuldum çok şükür. de bu firen pedalının neden siştiğini hala anlamadım.
hızlı seyir halinde virajda falan stop etse kurtaramayız heralde firen şişince :(

KKAggressor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarıyla ( emin değilim daha iyi bilen ustalarımız yanlışsa düzeltsinler ) hidrolik pompası güç aktarım organlarına direk bağlıdır yani ön tekerleriniz döndüğü sürece hidrolik pompalanır ve dolayısıyla freniniz tutar, haa elbette teker ne kadar yavaş dönerse hidroliğiniz o kadar az pompalanır ve dolayısıyla o kadar freniniz şişer....

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarıyla ( emin değilim daha iyi bilen ustalarımız yanlışsa düzeltsinler ) hidrolik pompası güç aktarım organlarına direk bağlıdır yani ön tekerleriniz döndüğü sürece hidrolik pompalanır ve dolayısıyla freniniz tutar, haa elbette teker ne kadar yavaş dönerse hidroliğiniz o kadar az pompalanır ve dolayısıyla o kadar freniniz şişer....

bir konuda yardımcı olmak gerekirse hidroliğin pompalanma miktarı teker dönüşü ne olursa olsun sabit kalır çünkü westinghouse denilen ve çalışan motorun üzerinden bir hortum vasıtası ile fren hirdoliği dökülen yerde bulunan fren dağıtım ünitesine hava gelir.Bu hava fren merkezlerine gönderilmek üzere kanallarda bekleyen hidroliğin üzerine fren pedalına basıldığında hava takviyesi ile birlikte daha güçlü bir şekilde basınç yaparak hidroliğin fren merkezine baskı yapmasına oradanda merkezin baskı ile fren balatalarının fren kampanasına yapışarak frenleme sağlamasına neden olurb.Eğer aracınız stop ederse kesinlikle en fazla 2.pompada motor hava göndermediği için şişecek ve frenleriniz tutmayacaktır.O nedenle yokuş aşşağı inişlerde kisinlikle viteste inmenizi ve aracınızı asla ama asla hiçbir yol şartında seyir halinde iken stop etmemenizi tavsiye ederim.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
westinghouse dan emme manıfoltuna sıyah sert bı hortum gırer boru desek daha dogru olur. borunun ortasında cıkıntılı bı parca vardır ıcınde yay ve sıbop vardır o sıbop bozuk yada boru tam sıboptan kırılmıstır ve sıbopsuz japon yapıstırıcısyla yapıstırılmıstır.

__PraMiT___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
westinghouse dan emme manıfoltuna sıyah sert bı hortum gırer boru desek daha dogru olur. borunun ortasında cıkıntılı bı parca vardır ıcınde yay ve sıbop vardır o sıbop bozuk yada boru tam sıboptan kırılmıstır ve sıbopsuz japon yapıstırıcısyla yapıstırılmıstır.

firen pedalının şişmesinin nedeni bu mudur ?
ve bu sipop değişir mi?

KKAggressor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir konuda yardımcı olmak gerekirse hidroliğin pompalanma miktarı teker dönüşü ne olursa olsun sabit kalır çünkü westinghouse denilen ve çalışan motorun üzerinden bir hortum vasıtası ile fren hirdoliği dökülen yerde bulunan fren dağıtım ünitesine hava gelir.Bu hava fren merkezlerine gönderilmek üzere kanallarda bekleyen hidroliğin üzerine fren pedalına basıldığında hava takviyesi ile birlikte daha güçlü bir şekilde basınç yaparak hidroliğin fren merkezine baskı yapmasına oradanda merkezin baskı ile fren balatalarının fren kampanasına yapışarak frenleme sağlamasına neden olurb.Eğer aracınız stop ederse kesinlikle en fazla 2.pompada motor hava göndermediği için şişecek ve frenleriniz tutmayacaktır.O nedenle yokuş aşşağı inişlerde kisinlikle viteste inmenizi ve aracınızı asla ama asla hiçbir yol şartında seyir halinde iken stop etmemenizi tavsiye ederim.

Eyvallah hocam :D sonuç olarak stop eden aracın fren pedalı biz basmadığımız sürece 1-2 basıma izin verecekmidir yoksa stop ettikten kısa bi süre sonra bastık bastık basmadık fren tamamen şişmiş ve hiç tutmaz mı olacaktır...

__PraMiT___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eyvallah hocam :D sonuç olarak stop eden aracın fren pedalı biz basmadığımız sürece 1-2 basıma izin verecekmidir yoksa stop ettikten kısa bi süre sonra bastık bastık basmadık fren tamamen şişmiş ve hiç tutmaz mı olacaktır...

üstadım benim de tam olarak demek istediğim bu. araba durduğu yerde yada seyir halinde olsun farketmiyor, stop ettiği zaman bir kaç sefer bas yada basma direk şişiyor ve hiç fren yapamaz duruma geliyor. stop ettikten sonra sen hiç firene basmasan da pedal zaten şişmiş oluyor ve hiç firen yapamıyorsun. bunun nedenini ve çözümünü arıyororum.

KKAggressor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
üstadım benim de tam olarak demek istediğim bu. araba durduğu yerde yada seyir halinde olsun farketmiyor, stop ettiği zaman bir kaç sefer bas yada basma direk şişiyor ve hiç fren yapamaz duruma geliyor. stop ettikten sonra sen hiç firene basmasan da pedal zaten şişmiş oluyor ve hiç firen yapamıyorsun. bunun nedenini ve çözümünü arıyororum.

Açıkcası hocam benim eski vectra 97 CD de Düz yolda ayağımı gazdan çekince stop ediyordu, ben hemen N ye alıp marşa basıyordum çalışıyordu ancak çalıştırmasam bile 2-3 frene basarak kenara çekip durduruyordu aracı :D Frenlemeye yetiyordu yani :D seninki gibi anında şişmiyordu a