Fren disk sorunu

• Konuyu başlatan salihcaglayan
  • Başlangıç tarihi

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Fren disk sorunu

az önce aklıma bişey geldi.Saçma olabilir ama acaba el freni mi çok sıkması diskleri yamultabilir mi?Belki de aracı yeni çalıştırdığımda el frenini indirdikten sonra bi uğultu sesi geliyor sanki balatalar diske yapışmış disklerden kurtulmaya çalışıyor gibi.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Oydelee link' Alıntı:
az önce aklıma bişey geldi.Saçma olabilir ama acaba el freni mi çok sıkması diskleri yamultabilir mi?Belki de aracı yeni çalıştırdığımda el frenini indirdikten sonra bi uğultu sesi geliyor sanki balatalar diske yapışmış disklerden kurtulmaya çalışıyor gibi.
bu bahsettiğiniz ses bizim araçlarımızda da mevcut, ayrıca el freni çekili iken el frenini indirmeden direk debriyajdan ayağı çekip gaza basarak gidildiğinde araca zararı yok

SpeedCar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mertan link' Alıntı:
Bir kere fizik kurallarına aykırı sıcak diske soğuk su tutunca yamulmaz tamamen yalan. Sıcak herhangi bir maddenin genleşmesine neden olur. Hatta bu konuyla ilgili verilen yegane örnek demiryolu raylarının yazın genleşmesinden kaynaklı olarak aralarında ufak boşluklar bırakılarak yerleştirilmesidir.Genleşen ray uzayarak bu boşlukları doldurur. Şimdi birden suğutursak bu rayları yamulacakmıymış. Bir elementi bükmek için sadece ısıtmak yeterli ki demire şekil vermek için kor hale getirirler. Bu veriler ışığında bakarsak sadece ısınması (ki o da çok yüksek değerlere gelmesi lazım) yamulması için yeterlidir. Siz diskleri kor hale getirecek kadar nasıl ısıtabilirsiniz ki balatalar bu diskleri yamultsun. İkinci husus da soğuma esnasında yamulmaz. Yani bu servisler bazen kullanıcıları yanıltıyorlar orası ayrı konu, ama bu kadar da insanları saf yerine koymayın be kardeşim... battle_Teroriste
Banada pek inandırıcı gelmedi ama bilemiyorum 032questn
Eğer gerçekten böyle bir problem varsa ozaman bizde risk altındayız

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
[quote author=Oydelee link=topic=1545.msg33366#msg33366 date=1305905711]
bu bahsettiğiniz ses bizim araçlarımızda da mevcut, ayrıca el freni çekili iken el frenini indirmeden direk debriyajdan ayağı çekip gaza basarak gidildiğinde araca zararı yok
[/quote]
el freni iki kez çekildikten sonra.... ayak debriyaja basınca ve çalışırıldıktan hemen sonra otomatik olarak ikinci kademe iniş yapıyor.sesini birçok kez duydum(el freni kaldırma sesi olan ses).. 1. kademe çekilmiş duruma geliyor... sonra 1.kademeyi indirmeden hareket edebiliyoruz..

comodor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Oydelee link' Alıntı:
tek bi bahaneleri var sanırım diskler sıcakken soğuk su tutmak.Bana çok komik bi bahane geliyor bu kadar hassas olmamalı fren diskleri o zaman kışın sürekli disklerin yamulması lazım ya da ne bilim uzun yoldayken su birikintisine girdik mi disklerin yamulması lazım.
nasıl bi  malzemeymişki kaç derece ısındımı soğuk suyu görünce yamuluyomuş çocukmu kandırıyorlar

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sıcakta soğuğu görünce yamulmaması lazım, bizde benzer koşullarda kullanıyoruz
bunun başka bir sebebi var bence, bazı parçalar bence kusurlu oluyor ve bu sonradan çıkıyor

comodor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

o parçalar ısıl işlem görmüş parçalar sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır olurmu öyle şey

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet arkadaşlar disklerim tekrar yamuldu.fren yaptığımda yine titreme yapıyor.hatırlayacağınız gibi ilk kez bu problem çıktığında serviste torna işlemi yapıldı bir müddet problem yoktu tekrar yamuldu sonra yeni disklerle değiştirdiler yeni disklerde 2 ay dayanmadı tekrar yamuldu yine servise götürdüm yine torna işlemi uygulandı ve opel türkiyeyi aradım ordan bana disklerdeki problemin yamulma değil salınım yaptığına dair bi bilgi verdiler artık ne demek oluyorsa tornadan sonra bu problem tekrar başladı.tüketici kanununa göre aynı hatadan bir yıl içinde 3ten fazla aynı problem çıkarsa satılan malın yenisiyle değiştirilmesi veya ücretinin geri ödenmesine dair bi madde vardı ya bu otomobiller için de geçerli mi acaba?işin aslı sıkılmaya başladım sürekli bu disk problemiyle uğraşmaktan.

mertan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet otomobiller için de geçerli. Mahkemeye gider olay büyük olasılıkla. Ama oraya gitmeden önce disklerin tümünü değiştireceklerdir. Burada olayın peşini bırakmamanız lazım. Bu şekilde Corsa arabamda silecek motoruyla ilgili problem yaşamıştık GM Türkiye denen yerle. Kesinlikle cimrilik peşindeler ve başlarından atmak için ellerinden geleni yaparlar olay henüz yeniyken bilmeniz gerek diye düşündüm. Telefonda soruna çözüm bulamazsınız en azından ben bulamamıştım. Ben de oturdum olayı özetleyen bir mail yazıp Almanya opel (yazdığınız mailin ingilizce olması gerekmiyor onlar zaten giden bu maili başka adreslere yönlendiriyorlar bu adam bakın ne diyo diye) Türkiyedeki genel müdürlük ve gittiğim servisteki servis müdürünün de mailini koyarak yolladım. Birkaç tane de tüketici derneğinin mailini ekledim daha etkili olsun diye. Yazdığım mailde de baya bi giydirdim sonlarına doğru. 3 gün sonra servisten arayıp değişiminiz onaylandı demişlerdi. Bu olayı servisle ilgili kötü anıları olan herkese anlatırım. Fakat benim olayda servis benim yanımdaydı GM malzemeye onay vermiyordu.

Hakkınızı sonuna kadar arayın çünkü Avrupadaki sistem buradaki gibi işlemiyor. Adamlar sattıkları malın tamamen arkasında duruyor. Burda da insanı nasıl kandırırız da parasını tüketiciye ödetiriz diye hergün sinsi planlar yapılıyor. Hele teknik konularda bilginiz azsa ki birçok kişi bilmek zorunda değil insanları kandırıyorlar hemen.

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

değişim derken yeni bir araçla mı değişim yapıldı yoksa parça değişimi mi?