Farklı Düşünce Zenginliği

MRM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eski konuları araştırdım fakat verildiğine rastlamadım. Sıkılmadan okuyun lütfen...

[FONT=&quot]FARKLI DÜŞÜNCE ZENGİNLİĞİ[/FONT]
[FONT=&quot] Adamın biri haram yoldan para kazanıyordu. Bu kazandığı paralarla bir inek almıştı. Ama zaman zaman bu haram parayla aldığı inek onu rahatsız ediyordu. Bu durumdan kurtulmak için kendine göre bir formül buldu. Bu ineği götürüp Hacı Bektaş Veli’nin dergahına bağışlayıp aşevinde pişirilerek fakirlere dağıtılmasını isteyecek, böylece bir hayır işleyecek ve önceki günahlarından kurtulacaktı.[/FONT]

[FONT=&quot] Bu düşüncelerle Hacı Bektaş Veli’ye giderek fikrini anlatmış. Adamı dinledikten sonra Hacı Bektaş: “Haramdan kazanarak aldığın ineği kesinlikle alıp aşevine koyamam” diyerek reddedilmişti.[/FONT]

[FONT=&quot] Be sefer adam Mevlevi dergahına giderek durumu Hz. Mevlana’ya anlatmış. Hz. Mevlana adamın ineğini kabul etmiş.[/FONT]

[FONT=&quot] Adam bu duruma şaşırır ve Hz. Mevlana’ya, aynı teklifi Hacı Bektaş Veli’ye de yaptığını fakat haram mal diye ineğini almadığını anlatmış. Hz. Mevlana şu cevabı vermiş: “Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahindir. Öyle her gördüğü leşe konmaz, onun için senin hediyeni biz kabul edebiliriz, ama o kabul etmeyebilir.”[/FONT]

[FONT=&quot] Bunun üzerine adam merakını gidermek için tekrar Hacı Bektaş Veli’ye gitmiş, kendisinin kabul etmediği hediye ineği Hz. Mevlana’nın kabul ettiğini, buna akıl erdiremediğini anlatmaya çalışmış. Hacı Bektaş Veli şu cevabı vermiş: “Bizim gönlümüz bir su birikintisi, küçük bir göl ise, Hz. Mevlana’nın gönlü Okyanus gibidir. Onun için bizim gönlümüz bir damlayla kirlenebilir ama onun engin gönlünü bir damla bozuk nesne bozamaz, kirletemez. Bundan dolayı senin hediyeni kabul etmiştir.”

Devam Edecek...

[/FONT]

Son düzenleme:

MRM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yazı puntosundan dolayı kusura bakmayın. Wordden attığım için ayarlayamadım ve düzeltemeyi beceremedim :mad:

Sanırım becerdim :D

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paylaşım içi teşekkürler

rcengiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler paylaşım için..