far sensörü bağlantısı hakkında

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhabalar. internetten cyclone marka far sensörü aldım.

http://www.hepsiburada.com/liste/cy...00f6r%5cu00fc&fh_eds=%c3%9f&fh_refview=search

içinden çıkan basit şema ile evde bağlantılarını yaparak besleme uçlarına 12V bağladım. devrenin park ve kısa far çıkışlarında karanlık ortamda multimetremde 12V görüyorum. ışıklı ortamda röleler olması gerektiği gibi çekerek çıkış 0'a düşüyor.

aşağıdaki resimde olduğu gibi tis'ten corsa c cdti aracımın far anahtarının şemasını buldum. bildiğiniz üzere forumda bazı yerlerde de var zaten bu resmin benzeri. işte sorum burada başlıyor:

far anahtarının 4 ve 5 nolu uçlarına BCM'den 12 v beslenip anahtar çevrildiğinde şaseye akıtılmak suretiyle devre tamamlanarak parklar veya farlar yanıyor. far sensörümün bağlantılarını far anahtarının 4 ve 5 nolu uçlarına bağlamayı düşünüyorum. lakin sensör devreye girdiğinde bana 0V lazım iken 12V alıyorum. yani sensör sistemi aracın far sisteminin çalışma mantığına ters. ne yapmamı önerirsiniz? aklıma devrenin çıkışlarına röle bağlamak geliyor ama daha kısa bir yolu olabilir mi?

s124.png

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
cengiz abi-ethem abi nerelerdesiniz? birkaç sorum olacak sizlere.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Role ile çöz abi. Sensör ile roleden devreyi aç kapa. No, Nc karar verirsin.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
montaj tamamlanmıştır. sistem çok güzel çalışıyor. self servis bölümünde montaj işleminin resim ve açıklamalarını yazacağım. sensör sistemi 62 tl, ekleme yaptığım röleler tahminim 2x2=4 tl. toplam maliyet 66 tl.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normalde ne gerek olsun ki ek röle takmaya.bence tasarladığınız devrede gözden kaçan bişey var.röleyle istediğiniz 0 volt u halledersiniz ama rölesiz olmalı bence.sensörün bağlantı şemasına tekrar göz atın derim

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
sensör sistemini ben tasarlamadım. hb'den aldığım cyclone marka sensör.

haklısınız, ufak değişiklikle halledilebilecek birşey. aşağıdaki resim sensörün içinden çıkan bağlantı şeması. kırmızı oklarla gösterdiğim röle uçları rölenin pozitif giriş uçlarına bağlanılmak suretiyle çıkışında 12V alınması sağlanıyor. bu uçlar kesilip şaseye verilirse cosa c'ye uygun hale geliyor.

ben kesme yapmadım, önceden elimde bulunan röleleri deneme amaçlı ekledim, sonra da sökmedim bir daha.

73698324.jpg

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam, bu sistem çalıştığında far anahtarı çevrilmiş gibi konsolu da yakıyor mu? yoksa sadece ışıkları mı yakıyor.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Selam, bu sistem çalıştığında far anahtarı çevrilmiş gibi konsolu da yakıyor mu? yoksa sadece ışıkları mı yakıyor.

Merhaba. far anahtarındaki kademelerde ne oluyorsa onlar oluyor. sistem zaten far anahtarina paralel çalışıyor.

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim de merak etiğim bir şey var..Malumunuz vectra c lerin 04 elegance lerinden far sensörü sunulmuyor..05 ve design editionlarda örneğin far sensörü yağmur sensörü devresiyle birlikte iş görüyor yani yağmur yağdığında da farlar açılabiliyor..Tümleşik bir sistem..Ben kendi aracım için orj far sensörü düşünmüştüm fakat biraz zorlar beni diye (tesisat + AUTO lu far anahtarı + yeri kablolar vs vs) çekindim ve netten valeo marka on/off far sensörü aldım..Henüz montajını yapmadım ama elektrikçiye götürdüğmde olmaz dedi..CANBUS oldğundan ötürü... Oysa montaj şemasında bu araçlar için de devresi var...Belki de uğraşmak istemedi...Sizce bunun aracımda oluru var mı?Kusur görmeyin, ilgili konu var diye yeni konu açmak istemedim..Belli ki olaya hakim pek çok kişi de var..Yardımcı olur musunz?Teşekkürler..

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. far anahtarındaki kademelerde ne oluyorsa onlar oluyor. sistem zaten far anahtarina paralel çalışıyor.

Bende internetten aldığım bir modeli taktırdım, fakat konsol ışıkları yanmıyor. Hafif kararınca parkları, daha da kararınca farları yakıyor. Ama konsol ışıklarım yanmıyor. Eğer Astra H olsaydı zaten konsol ışıkları kendi kendine yandığı için sorun olmayacaktı ama Astra F de bu sistem yok. Bu yüzden bu soruyu sormuştum.