fahri trafik müfettişinden ceza yedim yardım?

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara> Çankaya> Akdeniz Caddesi. anıtkabirin üstünden geçen, bahçelievlerde belpa buz pateni pistinin önünden geçen, milli kütüphanenin arkasından devam eden cadde. çok nadiren geçerim burdan ama geçmişimdir.

ceza sebebi 56/1a "şerit değiştirerek" yazıyor. ayrıca "suçunuz fahri trafik müfettişi tarafından tespit edilmiştir" kaşesi var. ceza makbuzundaki tarih 03/08/2010. dıştaki posta zarfındaki mühürün tarihi 09/08/2010. bana tebliği ise bugün 17/08/2010.

sormak istediğim, bu cezaya itiraz şansım ve hakkım var mıdır? varsa hangi husustan dolayı nereye itiraz edebilirim?

itiraz etmek istiyorum, çünkü ben trafiği tehlikeye atacak bi hareket yaptıgımı düşünmüyorum. kazara öyle birşey yaptıgımda aklımda yer eder. sonucta şerit değiştirmek trafikte suç değildir. gerek gördüğünüzde trafiğin akışı da uygunsa şerit değiştirebilirsiniz. önünüzdeki trafik tıkanıyorsa, yerine göre aynı şeritte kalmak, o şeritte kalıp yavaşlamak ya da durmak tehlike yaratacaksa, aracınızın limitlerini ve trafiğin durumunu analiz eder, karar verirsiniz.

aklıma gelen manzara şu: anıtkabir tarafından, bu akdeniz caddesi üzerinde (trafiğin aktıgı hızda) sol şeritten kaptırıp gelmişimdir, 7.cadde girişinde kavşakta herkes sola dönerken trafik yığılmıştır, ben kavşak içinde genişten alıp, sağ şeride geçmişimdir ve düz devam etmişimdir. yani kavşak içinde şerit değiştirmiş ve durmakta olan araçları sağdan geçmişimdir. bu noktada insiyatif kullanmış ve kendimce en sağlıklı kararı vermişimdir ama dışardan bakan kişiye göre kavşak içinde makas atmışımdır, tehlike yaratmışımdır. yani göreceli bir durumdur. ama tabii ki cezayı gönderen kişiyle yüzleşip, görüntüleri seyredip, üzerinden tartışma, kendimi savunma imkanım olmuyor.

biraz uzun oldu ama yanlış anlaşılmaları azaltmak istedim. yardımı olabilecek var mı?

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[FONT=Arial,Helvetica]56/1a[/FONT] [FONT=Arial,Helvetica]Şerit izleme değiştirme kurallarına uymamak[/FONT]

kavşak içerisinde şerit değiştirilmez, hangi gözle bakıldığına göre değişmez
yerdeki çizgilerle de bu açıkca belirtilir. sanıyorum düz çizgi üstünden sağa geçtiniz fahri müfettiş de yazdı cezayı.

geçmiş olsun
netten bi araştır itiraz için bi yöntem illaki vardır

tolga_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fahri müfettiş ne demek? yollarda makas atanları görseler onlarada ceza yazabilirler dimi?

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sen zaten ceza sebebini özetlemişsin, itiraz konusunda ise mahkeme yolu mutlaka açıktır

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EDS mobese gizli kamera derken bir de sivil fahri trafik müfettişleri çıktı başımıza.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Korhan, öncelikle geçmiş olsun. Cezanın nedenini Hakan kısaca özetlemiş. Hatırladığım kadarıyla bahsettiğin kavşak girişi 3 şeritli olması lazım (yol iki şeritli olarak gelir, kavşağa yaklaşırken genişler). Sol şerit Balgat tarafına, sağ şerit 7. caddeye döner. Sen tahmin ettiğin gibi sol şeritten gelerek kavşağa girmişsindir zorda kalıncada kavşak içinde şerit değiştirmek zorunda kalmışsındır, fahri trafik müfettişi de o sırada ceza kesmiştir. İtiraz hakkını kullan ama durum değişirmi değişmez mi bilemem.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
fahri müfettiş ne demek? yollarda makas atanları görseler onlarada ceza yazabilirler dimi?
Fahri trafik müfettişleri tesbit ettikleri her türlü trafik hatasını yetkililere bildirip ceza uygulatabilirler.

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[FONT=Arial,Helvetica]56/1a[/FONT] [FONT=Arial,Helvetica]Şerit izleme değiştirme kurallarına uymamak[/FONT]

kavşak içerisinde şerit değiştirilmez, hangi gözle bakıldığına göre değişmez
yerdeki çizgilerle de bu açıkca belirtilir. sanıyorum düz çizgi üstünden sağa geçtiniz fahri müfettiş de yazdı cezayı.

geçmiş olsun
netten bi araştır itiraz için bi yöntem illaki vardır

bildiğim kadarıyla kavşak içinde yerde çizgi yoktur. kavşağa gelene kdr sürer çizgiler. kavşakta çizgi olsaydı kimse kavşağa yerleşemezdi herhalde. orada insanlara insiyatif bırakıldıgını düşünüyorum. ancak ben o kavşak anlatımımı sadece örnek olsun diye verdim. yoksa cezayı orada yemişimdir demiyorum.
tabi düz yol üzerinde seyrederken de şerit değiştirmiş olabilirim ama o yolda şeritler ne kdr belirgin, ya da ne kdr silik bilmiyorum. bir daha geçtiğimde dikkat edicem.

sen zaten ceza sebebini özetlemişsin, itiraz konusunda ise mahkeme yolu mutlaka açıktır
söylediğim gibi, anlatımım sadece bir örnekti. yoksa ceza sebebim hakkında kesin bir kanım yok.

Korhan, öncelikle geçmiş olsun. Cezanın nedenini Hakan kısaca özetlemiş. Hatırladığım kadarıyla bahsettiğin kavşak girişi 3 şeritli olması lazım (yol iki şeritli olarak gelir, kavşağa yaklaşırken genişler). Sol şerit Balgat tarafına, sağ şerit 7. caddeye döner. Sen tahmin ettiğin gibi sol şeritten gelerek kavşağa girmişsindir zorda kalıncada kavşak içinde şerit değiştirmek zorunda kalmışsındır, fahri trafik müfettişi de o sırada ceza kesmiştir. İtiraz hakkını kullan ama durum değişirmi değişmez mi bilemem.

kavşağın yapısını doğru hatırlıyosun abi. ben o kavşakta şerit değiştirme konusunu örnek olarak verdim. hatırladıgım bi suçum olarak değil. ama hayatta yapmamışımdır da diyemem :D

sonuçta o cadde çok uzun bi cadde. o caddeden geçtiğimde anıtkabirin kapısından, çalışma bakanlığının arkasına kadar giderim. hangi noktasında nasıl bir şerit değiştirdim bilemem. çalışma bakanlığı arkasında ışıklardan sola dönerken yol tek şerittir, sağda park etmiş araçlar vardır, ancak trafik ışığı düz gidenler ve sola dönecekler için ayrıdır. belki de buradan sola dönerken, düz gidecek araçlar kırmızıda durarak yolu tıkamıştır, ben de sollarından geçip sola döneyim derken, ters yönün şeridinden gitmişimdir bir süre. bu da bir ihtimal. dediğim gibi suçu nerede işlediğimi bilemiyorum. keşke kamera vs. olsa da izlesek :D

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fahri trafik müfettişleri tesbit ettikleri her türlü trafik hatasını yetkililere bildirip ceza uygulatabilirler.

örneğin 3 şerit yolda trafiği rahatsız etmeden surekli şerit değiştirerek araç sürmek trafik hatası mıdır? makas biraz daha keskin şerit değiştirmeler ama benim dediğim daha rahat trafikte bunu yapmak?