Emniyet Kemeri İkaz Sorunu ve Vites Sorunu

Mess1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Değerli Opel Kullanıcıları,
Bir aydır aracı kullanmaktayım ve genelde herkesin yaşadığı kaliper sorununa İzmir Surtaş tan Güntekin ustanın uğraşları ile burç ve yağ uygulamasıyla kurtuldum gibi. Ancak bu tedavinin yenilenmesi gerekebilirmiş. Rüzgar sesine ise maalesef çözüm yokmuş. Benim daha farklı iki sorunum var. Birincisi kaliper sorunu için servisten aracı aldığımda gösterge ekranındaki emniyet kemeri ikazı çalışmadı. Sesli ikaz da devreye girmedi. Hemen servise döndüm ama birşey bulamadılar. Ertesi sabah ise çalıır hale geldi fakat gündüz güneşli bir alana aracı park ettim 2-3 saat sonra aracı çalıştırdığımda yine aynı arıza oluştu 15-20 km yol aldıktan sonra tekrar çalışır hale geldi. İkinci sorunum ise seyir halinde durduğumda (trafik sıkışıklığı, trafik lambaları vb.nedenle) vitesi tekrar 1 e takarken aracın altından tok ama kuvvetli bir vurma sesi geliyor. Hatta bunu ön yolcu dahi hissediyor. Çoğu zaman vitesi 2'ye alırken de aynı durum oluyor. İlk önce senkromeçlerin alışması zannetim ancak değil. Zira ilk kez sıfır araç kullanmıyorum. Bu arada aracın çalışma süresi de önemli değil yani hem ilk çalıştırmada hem de 1-2 saatlik kullanım sonrasında da aynı durum oluyor. Acaba sizinde başınıza bunlar geldi mi? Bu arada ilk kez bir foruma üye olup yazı yazıyorum. Hatalıysam affola...

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Emniyet Kemeri İkaz Sorunu ve Vites Sorunu

1.vitese takınca bazen bende tak diye ses duyuyorum 2.de bazen çok sert geçiyor ama bunlar normal diye konuşmuştuk sanki

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Emniyet Kemeri İkaz Sorunu ve Vites Sorunu

Benim aracımda da benzer durum vardı; boşta bekledikten sonra 1. vitese takarken alttan "çat" diye bir ses geliyorken araç yaklaşık 1-2cm ileri kayıyordu, şuan araç 12.000km de ve bu sorun düzelse de halen vites değişim hızına göre "çat" sesi gelebiliyor, gerçi bu ses önceki araçlarımda da duyulabiliyordu.

Sorununuzun devamı bence senkromeç ya da debriyaj sisteminin kontrolünü gerektiriyor, kendiliğinden düzelme olmazsa ilerde cebinize ciddi zararlar verecek hasarlar oluşabilir servise durumu belirtirken aklınızda olsun; kendileri çözüm üretmezlerse "vites koluna bir ayar yapılıyormuş geçişleri rahatlıyormuş" diye de hatırlatın, faydası olabilir.