Doğalgaz oda termostatı

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bölüm laf lafı açıyor olunca umarım maruz görülür :)
İlk defa doğalgazlı evde oturuyorum.
Evde yalıtım yok. Bu ay 320 tl fatura geldi.
İnternette tasarruf yollarına bakarken oda termostatı diye bisey gördüm.
Herkes mennun gibi. Bizim evde demirdöküm nitromix kombi var. Herhangi bir marka oda termostatı uygun olur mu?
Alsam ciddi bi tasarruf sağlar mı?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kardeşim Kayseri gibi bir yerde iyi bence ben bu ay 286 ödedim.

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
%30 tasarruf sağlıyormuş abi bi oda termostatı. 100 tl gibi bi tasarruf olur bu.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
O termostad belli bir sıcaklığa ayarlıyorsun ve kombi de sıcaklık ne kadar olursa olsun sıcaklık o dereceye gelince akışı kesiyor. Bizim daire kullanan arkadaşlar var. Eksi yanı ise bazı kombilerde buhar kazanı denen bir kısım var onun bozulmasına neden olabiliyor. İyi araştırmak gerek.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Adapazarı da ısı yalıtımı olduğu halde 275 tl geldi. :)

Huawei ascend mate 7 - Tapatalk

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Burada asıl sorun aslında kış aylarında gaz basıncının düşmesinden dolayı ödediğin kadar ısınamamamızdan geçiyor. ;)

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cok faydalı bısey bızım evde kullanılıyor kombı uzerınden sıcaklıgı 65 dereceye cıkarıyosun ıcerden 20 dereceye getr termostatı kı cogunda o termostat antre ye takılır 20 derece oldugunda dırekt kombıyı durduruyor hem bu sayede kombı daha verımlı calısıp petekelr sıcak oldugundan kombı az sevıyode calısıyor arkadslarda yok mesela aynı ev aynı odalarda petekler calısıyor onlar daha az kullanmalarına ragmen onlara 150 tl daha fazla geldı fatura..
normalde salonda otruyoruz kış geldıgınde dırekt ufak odaya gecerız salonu kapatırız kapı altınada ufak bı battanıye tarzı ortu tarzı bısey cok fark ettırıyo mesela benım odam kuzey e bakıyo duvarla kombı arasına karton koydum ust kısmı ıcerı dogru egrılmıs sekılde oda daha guzel ısınıyor su anda bunlar onemlı seyler ufak ama faturayı cok etkılıyor oda termostatında dısarı cıkarken 17 18 e getırıyosun hem ev sogumuyo hemde hıc yanmıyo nerdeyse eve geldgınde 22 ye cıkardıgında hemen ısınıyor evde kesın montaj yaptır

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ankara'da 17 (ilk zamanlar, doğalgaz yokken LPG'de kullandım), İzmir'de ise 6 senedir kombi kullanıyorum. Ankara'daki evimiz kuzeybatı yönünde ve bahçe katında idi. Şimdi evimiz de kuzeybatı yönünde 3 ncü katta. Şimdiye kadar hiç oda veya radyatör termostatı kullanmadım, gerek de görmüyorum. Hiç bir zaman kombiyi geceleri veya işe giderken kapatmadım, bütün kış mevsimi boyunca bütün odaları ve kombiyi devamlı belli bir ayarda yaktım. Her zaman da komşularımızdan daha az fatura ödedik (İzmir'deki evin doğramaları alüminyum olduğu için fazla bir ısı tasarrufu yapmıyordu, bu sene onları PVC yaptırdım. Evin ısınmasına çok faydası oldu). Kombiyi aç sık sık kapa yapmak tüketimi artırıyor, aç kapa yapmaktansa sürekli kısık ayarda yakmak daha verimli oluyor. Benim tavsiyem kombiyi kapatmak yerine düşük ayarda ve sürekli çalıştırın, ısı yalıtımı olmayan yerlere elinizden geldiğince takviye yapın. Tüketimde bir diğer etken de kullanılan kombinin kalitesidir. Ben memnun kaldığım için her iki evde de hermatik bacalı (bildiğim kadarıyla artık bu tür zorunlu oldu) Vaylant marka kombiyi tercih etmiştim.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'da 17 (ilk zamanlar, doğalgaz yokken LPG'de kullandım), İzmir'de ise 6 senedir kombi kullanıyorum. Ankara'daki evimiz kuzeybatı yönünde ve bahçe katında idi. Şimdi evimiz de kuzeybatı yönünde 3 ncü katta. Şimdiye kadar hiç oda veya radyatör termostatı kullanmadım, gerek de görmüyorum. Hiç bir zaman kombiyi geceleri veya işe giderken kapatmadım, bütün kış mevsimi boyunca bütün odaları ve kombiyi devamlı belli bir ayarda yaktım. Her zaman da komşularımızdan daha az fatura ödedik (İzmir'deki evin doğramaları alüminyum olduğu için fazla bir ısı tasarrufu yapmıyordu, bu sene onları PVC yaptırdım. Evin ısınmasına çok faydası oldu). Kombiyi aç sık sık kapa yapmak tüketimi artırıyor, aç kapa yapmaktansa sürekli kısık ayarda yakmak daha verimli oluyor. Benim tavsiyem kombiyi kapatmak yerine düşük ayarda ve sürekli çalıştırın, ısı yalıtımı olmayan yerlere elinizden geldiğince takviye yapın. Tüketimde bir diğer etken de kullanılan kombinin kalitesidir. Ben memnun kaldığım için her iki evde de hermatik bacalı (bildiğim kadarıyla artık bu tür zorunlu oldu) Vaylant marka kombiyi tercih etmiştim.
kombi açma kapma meselesi bizim ailede de çok problem olmuştur zamanında. Bende senin gibi düşünüyordum abi. kombiyi hiç kapatmadan sabit derece ile bütün odalar açık şekilde senelerce kullandık ama faturaları birturlu arada kapatan, geceleri kısan komşuların seviyesine indiremedik. Bende faturalarda değişme olmadığı için pes ettim ve komşuların yöntemini uygulamaya başladım. :) şuanda komşular gibi kullanmaktayız ve faturalar komşulardan yüksek gelmiyor. Bende senin gibi düşünüyordum ama arada kapatınca fatura düşüyor abi. kombi takıldığında ilk 5 sene senin gibi kullandık son 5 senedir arada kapatarak kullanıyoruz. çocuğu olduğu için kombiyi hiç kapatmayan komşumuzdan az fatura ödüyoruz. çocuk olmadan önce onlarda kapatıp acarlardı ve faturalar arasında 20 tl kadar oynardı. (komşunun kombisi ve bizim kombi aynı marka vaillant ve vaillant ın aynı modeli. dereceler aynı. )

Huawei ascend mate 7 - Tapatalk

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnternette çok farklı markaların oda termostatı var. Bu termostatlar standart mı? Yani her hangi birini alsam bizim evdeki kombiye olur mu? Termostat alırken dikkat etmem gereken biseyler var mı?