Dizel görünümlü Astra

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
SORUN ÇÖZÜLDÜ,
LÜTFEN SON MESAJI FAYDALANMANIZ MAKSADIYLA OKUYUNUZ ARKADAŞLAR!

Merhaba arkadaşlar. Yaz ayında karşılaştığım bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu bir arıza mıdır yoksa geçici ve normal bir durum mudur bilemiyorum :/

Aracımı(2001 Astra G) ilk sahibinden alalı 1 sene geçti(Kasım 2007). 2-3 ay kadar 95 kullandıktan sonra 97'ye geçtim. Daha önce ne kullanılıyordu bilmiyorum(Sonhabar kış ayları gibi) Yakıtı belirtmem, sorunum için önemli olabilir diye yazayım dedim.

Şimdi 1-2 aydır manifolt kısmından(Galiba orası oluyor, aracın altındaki hafif ön kısım) aracım sanki dizelmiş gibi ince tır tır tır tır seslerini duyuyorum. Yine opel kullanan bir aracım yolda araç içinde beklerken "Senin araba dizel mi?" dedi bugün. Hasılı araçtan dizel sesi geliyor !

* Normalde kış aylarında böyle bir ses duymuyordum :/ Yaz kış ayları arasında fark eder mi ?

* Bir yerde çatlak veya arkaya egsoz için yaptığım çift çıkışlı parça eklemenin bir etkisi, hafif kalan bir boşluk ya da aracı garajdan çıkarırken alttaki metal muhafazayı 1-2 kez garaj çıkışına sürtüşüm buna neden olur mu ? Bir zarar mı verdik acaba bir yerine :(

* Bir de alınan benzinin oktanı kendini belli edecek kadar böyle bir ses yaratabilir mi ? Acemi sayılırım :/

Başka bir araçla karşılaştırma imkanım da olmadı ses için. Fikirlerinizi almak ve gerekirse servise gitmek istiyorum. Sürüş esnasında bir sorun yaşamıyorum şükür.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

DOHCLINE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tam olarak nasıl bi ses olduğunu duymadan bişey söylemek yanlış olur.. egsoz manifolttan veya flanşdankaçıtıyo olabilir.. katalizör'ün içi kırılmış olabilir.. en kötüsüde itici sesi olabilir...

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
...

tam olarak nasıl bi ses olduğunu duymadan bişey söylemek yanlış olur.. egsoz manifolttan veya flanşdankaçıtıyo olabilir.. katalizör'ün içi kırılmış olabilir.. en kötüsüde itici sesi olabilir...

Hocam bildiğiniz dizel sesi geliyor :(
Saydığınız 2 parçadaki kaçırma durumu nedir ? Tamirleri nasıl mümkün oluyor acaba. Diyelim ki öyle bir sorun...

Birde bu itici sesi nedir ? İlk defa duyuyorum. Fazla olacak ama acemi olunca terim karmaşası yaşıyorum.

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
Sorun çözüldü.

Sevgili arkadaşlar aracın motorundan gelen normal üstü ve dizel benzeri ses Baharda serviste değiştirdiğim trigger setinin kayışlarındaki gevşeme nedeniyle imiş. Gergi kayışı garanti kapsamında değiştirildi. Kendimi daha kötüsüne alıştırmıştım ama bu çıktı.

Böyle bir ses sorunuyla karşılaşanınız olursa bu ihtimali de aklında bulundursun. Kazasız günler dilerim...

Son düzenleme:

Ertekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorunun çözülmesine sevindim .aklımızda bulunsun..teşekkürler.