Dizel araçların sarı ışığı

taxable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Beyler dizel araçlarda mazot göstergesinde sarı ışık yandığında maksimum ya da ortalama kaç km gidilebiliyor veya gittiniz. Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi alabilir miyim?

firakog

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel araçların sarı ışığı

son 100 km daha gidersin 100 km bitirdiğinde artık ekranda acil yakıt alın diye uyarı cıkar işte ozaman en yakın istasyona girdin girdin yoksa yolda kalırsın hocam :)

taxable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sarı yanınca yol bilgisayarında yazan rakam ve gidilen yol doğru ve güvenilir oluyor mu peki? Tabi ki tam olarak doğru olmayabilir ama aşağı yukarı yani 120 km gösterip de 100 km gidiliyorsa bu makul bir km dir. O bakımdan soruyorum aynı zamanda. Teşekkür ederim cevabınız için.

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mümkün olduğunca o ışığı görmeden yakıt almaya çalışın.

Yakıt pompası yakıtın içine gömülü olarak yakıt ile soğutulduğu için azalan yakıt pompanın açığa çıkmasına ve ısınmasına, hatta kullanıma göre yanmasına sebebiyet verebilir.

Bir diğer sebep ise, yakıt azaldığında deponun dibinde biriken pislik motora gönderilebilir. Başta DPF olmak üzere bu durum araç için iyi değildir...

taxable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
Mümkün olduğunca o ışığı görmeden yakıt almaya çalışın.

Yakıt pompası yakıtın içine gömülü olarak yakıt ile soğutulduğu için azalan yakıt pompanın açığa çıkmasına ve ısınmasına, hatta kullanıma göre yanmasına sebebiyet verebilir.

Bir diğer sebep ise, yakıt azaldığında deponun dibinde biriken pislik motora gönderilebilir. Başta DPF olmak üzere bu durum araç için iyi değildir...

Bu bilgiyi için teşekkürler ama ben sarı yandığında kaç km gidiliyor diye merak ediyorum. Aracımı tanımaya çalışıyorum. Bu arada dizel aracın deposu tam boşaltıldığında hava yapar diye biliyorum ve bu havanın alınması için yetkili servis ya da bu işten anlayan birisinin yapması gerektiğini de ben belirtmek isterim. Benzinli araçlarda bu yok dizellere has bir özellik...

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:

ևok değerli bir bilgi. Hiç bu açıdan düşünmemiştim.  ::)

+ thnxx

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

taxable link' Alıntı:
Bu arada dizel aracın deposu tam boşaltıldığında hava yapar diye biliyorum ve bu havanın alınması için yetkili servis ya da bu işten anlayan birisinin yapması gerektiğini de ben belirtmek isterim. Benzinli araçlarda bu yok dizellere has bir özellik...

hava yaptığında illa servis yada anlayan birine gerek yok. kullanma klavuzunda havanın nasıl alınacağı anlatılıyor. kontağı bir kere aç kapa falan diye bişey.... ayrıntısı kitapçıkta