Dizel araç kullanımı nasıl olmalı arkadaşlar...

oceans34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yıllardır benzinli araç kullandım ve arabaya cokda acımadım kısacası tabiri caizse sert kullandım dizeli bu şekilde kullanıcak olsam bu yeni nesil motorlar durmadan arıza verirmi artık dizele gecmek istiyorum ama hiç kullanmadıgım içinde korkuyorum motoru indirirmiyim falan diye.15 senedir benzinli araç kullanıyorum.dizel araç kullanıcıları yorum yaparlarsa sevinirim.mesela dizel araçta da benzinli gibi 140 160 km hızlara çıkmak sakıncalı mıdır vites geçişlerini seri yapmak sakıncalımıdır gibi sorularıma cevap olursanız sevinirim.iyi geceler herkese

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel araç kullanımı nasıl olmalı arkadaşlar...

Öncelikle benzinli gibi 2binde filan vites attırmayın dizelde espri arabanın devirini tamamlaması ve maksimum güç alması yani torktur.Genelde 1.vites klasik olarak sadece hafif hareket ettirildikten sonra attırılır dizelde 1de gidilmez.2.viteste 3bine yakın attırmanız özellikle bizim astralarda biraz daha serilik katar araca ve ağır kalmasını engeller sonrasında size kalmış genelde 2.5000 devirde vites attırmak idealdir. Ama yok ben bağırtcam derseniz yine 4.500 5000 yapabilirsiniz pek sağlıklı değil benzinli için dahi bunlar dizel zaten ekonomi için olduğundan 2.500 3000 arası vites attırmanız yararınızadır.

Hız konusu ise hiç bir zararı yok basın farketmez benzinli gibi hızlı gitmenin araca zararı olmaz tek espri dizelde vites geçişlerini devirli yapmak 2bini görünce vites attırmamak birazda alt devirlerde 2.vitesde filan bağırtmak güzeldir :):)

Kişisel kullanışım bu yönde babamdan bu şekilde gördüm kişiden kişiye değişiyor tabi benzinli araç 1 2 kere kullandım kullanamıyorum artık :)

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınızı çalıştırdıktan sonra 30 sn kadar ve yoldan geldikten sonra da stop etmeden 30sn-1dk arası rolantide çalıştırmanız turbo ömrü açısından faydalı olacaktır.

araba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Re: Dizel araç kullanımı nasıl olmalı arkadaşlar...

Esenlikler.

Oncelikle benzinliden sonra dizel aracin kisiligi biraz degisik gelecektir ama zamanla alisacaksinizdir :)
Aracinizin tork guc,devir egrisine bakarak  ideal vites degistirme devirinizi  belirleyebilirsiniz aslinda fakat normal sartlarda ekonomi yapmak isterseniz aracin devirini 2500'in ustune cikarmayin derim.Tabii bu durumda disli oranlarina gore bir sonraki viteste aracin hangi devirde olacagini da gozlemlemeniz lazim.Yumusak kullanim degilde sert ve cabuk hizlanip bir ust viteste daha yuksek devirde karsilanmak istiyorsaniz 1.3 icin konusuyorum 3000'e kadar cikabilirsiniz.

Kullandigi yakit tipinden bagimsiz olarak tum turbo motorlu araclarda ilk calistirma ve yolculuk sonrasi araci durdurmadan once 45-60 sn kadar beklerseniz faydaniza olacaktir.

NOT:Yukaridaki yorum kisisel dusuncedir.Kimseyi baglayici niteligi bulunmamaktadir.Uygulanmasi sonucunda olusacak herhangi bir problemde yorumu yazan kisinin sorumlulugu bulunmamaktadir.

araba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Re: Dizel araç kullanımı nasıl olmalı arkadaşlar...

Ayrica sorunuz olan, 150-160 km hizlara cikmak sakincali degil ama hangi viteste bunu yapmaya calistiginiz onemli.Seri vites gecisinden bahsetmissiniz ,bu durum tamamen size bagli cok seri hizlanacagim derseniz ust devirlerde vites degistirip,bir sonraki viteste yuksek devirde karsilanacaginiz icin daha seri ilerlersiniz ama yok ekonomi yapacagim derseniz o zaman alt devirde degistirip ust viteste alt devirlerde karsilanirsiniz daha yumusak hizlanirsiniz.

Ozetle,size bagli.

NOT:Bu mesaj icerigi tamamen kisisel dusuncedir.Hicbir sekilde kimseyi baglayici niteligi bulunmamaktadir.Uygulanmasi durumunda olusabilecek durumlarda,yorum yapan,kisisel dusuncesinibelirten kisinin sorumlulugu bulunmamaktadir.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Birde en onemlisi arabaya binip lap diye calistirmamak kademe kademe isiklar sonunce calistirmak iyidir:)

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dizel araçların yakıt kalitesi önemlidir. Bu nedenle euro dizel adı verilen yüksek kaliteli dizel ürün kullanımı tercih edilmelidir.

Dizel araçların aküsünün bitmesi veya boşalması durumunda ülkemizde aracı vurdurma adı verilen yokuş aşağı viteste giden aracın çalışması için ayağın debriyajdan aniden çekilmesi yöntemi kullanılmaktadır. Bu durum motora büyük zararlar vermekte olup dizel otomobilinizin motor ömrünü azaltmaktadır.

Turbo motorlu araçlarda turbolar araç stop ettikten sonra 3-5 saniye kadar daha çalışmaktadır. Ani stop durumlarında aracın yağlanma sistemi de durduğu için turbo motorların yağlanması da durur ve bu da motorlarda arıza ve aşınma riskini arttırır.

Dizel araçlarda dikkat edilecek bir diğer şey, araçtan inmeden önce en azından 1 dk rolantide çalıştırılması ve ondan sonra stop edilmesidir.

oceans34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gradient link' Alıntı:
Dizel araçların yakıt kalitesi önemlidir. Bu nedenle euro dizel adı verilen yüksek kaliteli dizel ürün kullanımı tercih edilmelidir.

Dizel araçların aküsünün bitmesi veya boşalması durumunda ülkemizde aracı vurdurma adı verilen yokuş aşağı viteste giden aracın çalışması için ayağın debriyajdan aniden çekilmesi yöntemi kullanılmaktadır. Bu durum motora büyük zararlar vermekte olup dizel otomobilinizin motor ömrünü azaltmaktadır.

Turbo motorlu araçlarda turbolar araç stop ettikten sonra 3-5 saniye kadar daha çalışmaktadır. Ani stop durumlarında aracın yağlanma sistemi de durduğu için turbo motorların yağlanması da durur ve bu da motorlarda arıza ve aşınma riskini arttırır.

Dizel araçlarda dikkat edilecek bir diğer şey, araçtan inmeden önce en azından 1 dk rolantide çalıştırılması ve ondan sonra stop edilmesidir.

peki benzinli gibi seri kullanıcak olsam sıkıntı yaşarmıyım arıza falan olma olasılığı yüksek mi genelde seri kullanmayı sevdiğim için bnm en önemli sorum bu şu anda.diğer konuları anladım tşk edrm

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

oceans34 link' Alıntı:
peki benzinli gibi seri kullanıcak olsam sıkıntı yaşarmıyım arıza falan olma olasılığı yüksek mi genelde seri kullanmayı sevdiğim için bnm en önemli sorum bu şu anda.diğer konuları anladım tşk edrm
Aracınız ısınmadan yüksek devirlere çıkmamaya gayret edin, bunun dışında seri kullanımın bir zararı olmaz. Bir de önceki dizel aracımda bakımları ve yağ değişimi 15000 km de bir olmasına rağmen ben 10000 km de yağ ve filtreleri değiştirirdim. Yakın arkadaşım bir ustanın bana tavsiyesiydi , kendi araçlarında daha bile erken değiştiriyordu. Bu da motorunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.  Turboyu da arkadaşların dediği gibi dikkatli kullanırsanız herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.