direksiyon pompam ses yapıyor.Yenisi mi, tamir mi ?

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim vectra b 2,0 aracımın direksiyon pompası ses yapıyor ve de direksiyon hafif ağırlaştı şimdi sıfırı 250 tl opel gm sitesinde acaba nasıldır.

http://www.opelgm.com/Opel-Vectra-B-X20XEV-Direksiyon-Pompasi-Hidrolik-ZF-Tip,PR-1421.html

2. si pompayı tamir ettirme imkanım var mı varsa sağlıklı olur mu

Öncelikle geçmiş olsun. Direksiyon pompasının standartın dışında çıkardığı bir ses var ise bence öncelikle direksiyon yağının durumuna bakılmalı. Bunda da bir sıkıntı yok ise o zaman direksiyon kutusuna bakılabilir. Bulduğunuz fiyat gayet uygun... Yine üstadlar vardır, durumu daha iyi bilen fakat ben tahminen derim ki yenisiyle değiştirseniz kafanız daha rahat eder... Ama önce kontroller, belki de hiçbir sorunu yoktur...

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bana servis dedi pompandan ses geliyor diye çevirmediğim halde ses yapıyor çevirdiğimde ses daha da artıyor.direksiyon kutusu zaten daha önce elden geçti.yani pompa kesin bunun bilye yatağı mı bozuluyor sesi yapan bilye mi.Bana ustanın pompa tam basamıyor onun için direksiyonun da sert dedi. Bilye ses yapsada pompa döndüğü müddetçe neden basması azalsın anlayamadım.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bana servis dedi pompandan ses geliyor diye çevirmediğim halde ses yapıyor çevirdiğimde ses daha da artıyor.direksiyon kutusu zaten daha önce elden geçti.yani pompa kesin bunun bilye yatağı mı bozuluyor sesi yapan bilye mi.Bana ustanın pompa tam basamıyor onun için direksiyonun da sert dedi. Bilye ses yapsada pompa döndüğü müddetçe neden basması azalsın anlayamadım.

İşte bu iş profesyonellik gerektirdiği için benim bişey söylemem maalesef mümkün değil... O nedenle, iyi bir ustanın bakması gerekir. Kaldı ki daha önce de elden geçtiyse yenisiyle değiştirilmesi uzun süre kafanızı rahat ettirir...

mythturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bendede var özellikle sabah motor soğukken ilk çalıştırdığında zırıll zırıll ötüyor çevirsende çevirmesende araba ısındıktan sonra ses kesiliyo yada dönüşlerde falan direksiyonu çevirdiğimiz esnada çok az ses geliyor. acaba benim bu sorunda direksiyon yağından mı bi ATF alıp değiştirsek faydası olurmu?

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha onceden tamır gormus zaten artık ömru dolmus onun sokulse tamır yapılsa gne aynı olur tahmınım en ıyısı degıstırmek kı bı an once degıstırın benım başıma bı arabamda gelmıstı bı anda bozuldu ses yapıyodu ınanın toros dıreksıyonlar bıle daha yumusak kalır bozuldugunda.. kısa zamanda degıstırın derım

mythturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracım sesi yapıyo ama ısınıca yok denecek kadar sesi kesiyor.1 senedir boyle kullanıyom sıkıntısını görmedim.bi kaç ustayada gösterdim kimse neyden oludğunu bilemiyolar.lastik ölçülerim 195/60/15 adamların dediği lastik geniş dönüşlerde teker sürtüyo onun için bu sesi çıkartıyo :D çok saçma bir teşhis.ustalar malesef işinin ehli değil. bence değiştirmeden yada yaptırmadan önce iyice bir araştırın sonra kararınızı verin

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bendede var özellikle sabah motor soğukken ilk çalıştırdığında zırıll zırıll ötüyor çevirsende çevirmesende araba ısındıktan sonra ses kesiliyo yada dönüşlerde falan direksiyonu çevirdiğimiz esnada çok az ses geliyor. acaba benim bu sorunda direksiyon yağından mı bi ATF alıp değiştirsek faydası olurmu?

Ses sorunlarını burdan çözüme kavuşturmak gerçekten zor, ancak direksiyon ısındıktan sonra 20 km hızı da geçerseniz direksiyonu çevirdiğinizde ses duymanız zordur. Park ederken, ciyy diye ses gelmesi ve direksiyon manevrasına göre sesin artıp azalması normaldir diye düşünüyorum. Elektro-servo diye tabir ediliyor sanırım bizim direksiyonlar, elektriksel bir sestir, normaldir. Bunun dışında direksiyonda aşırı sertleşme, hatta metal sesi duyulması gibi durumlar varsa bence bi kontrol edilmelidir. Yağ ile başlar, tamir ya da değiştirmeye kadar gidebilir...

mythturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ses sorunlarını burdan çözüme kavuşturmak gerçekten zor, ancak direksiyon ısındıktan sonra 20 km hızı da geçerseniz direksiyonu çevirdiğinizde ses duymanız zordur. Park ederken, ciyy diye ses gelmesi ve direksiyon manevrasına göre sesin artıp azalması normaldir diye düşünüyorum. Elektro-servo diye tabir ediliyor sanırım bizim direksiyonlar, elektriksel bir sestir, normaldir. Bunun dışında direksiyonda aşırı sertleşme, hatta metal sesi duyulması gibi durumlar varsa bence bi kontrol edilmelidir. Yağ ile başlar, tamir ya da değiştirmeye kadar gidebilir...

''Park ederken, ciyy diye ses gelmesi ve direksiyon manevrasına göre sesin artıp azalması normaldir diye düşünüyorum'' BU ses normal her araçta duyulabiliyor.direksiyonda sertleşme yok ama eniştemin 2000 cd astraya göre çok hafif sert dönüşlerde cd nin topladığı gibi rahat toplamıyo benim aracım. tek sıkıntı dediğim gibi soğukken ilk çalıştırmada zırıl zırıl bi acayıp ses çıkması ve araç ısınıca kesilmesi. bence yağdan olabilir yada yine burda ki konuların birinde okumuştum direksiyon pompasını tutan keçeler mi ne varmış onlar eskiyincede bu tür ses çıkartıyormuş