Direksiyon Isıtması oluru.. (vectra c) ?

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mevsim itibariyle de gerekli olan donanımlara ihtiyaç arttı..Nsıl ki yazları klima vazgeçilmez ise belki kışın vazgeçilmezimiz olmasa da koltuk ısıtma,direksiyon ısıtma vs gibi donanımlardan yardım bekliyor oluyoruz...

Corsa D,İnsignia gibi yeni nesil opellerde böyle bir donanım sunuluyor... Böyle bir donanım; orjinal olarak Vectra C serilerinde ya da Signumlarda sunulmamıştı fakat aklımda direksiyon kılıfı içine ısıtmalı tel ile kullanabileceğim bir ısıtma yapmak var..Kontak ile paralelleyip araya anahtar takarak araç çalıştığı sürece aktive edebileceğim bir şey düşünüyorum..Maliyeti çok büyük rakamlar çıkarmayacaktır ama eminim harcanan bedele göre işlevi güzel bir donanım olacaktır..Bu meselede oluru/olmazı konusunda yardımcı olabilecek,fikir verebilecek herkese şimdiden çok teşekkür ederim..

Son düzenleme:

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar, aynı konuyu bende araştırdım. Amacım alınacak ucuz bir kılıf içerisine resistansları takıp araç çalıştığı süre boyunca değilde sadece sabah ilk çalıştırmada direksiyonu ılıtıp, sonrasında çıkarılıp kaldırılan bir alet yapmaktı. Kaynak olarak çakmaklığı düşündüm, sonuçta HB vs bir çok koltuk ısıtma var ve hepsi çakmaklıktan çalışıyor. Burada önemli olan gerekli parçaları nasıl seçeceğiniz. Biraz fazla ısınan bir rezistans direksiyona zarar verir. Birde gücü fazla çekmemesi lazım. Alttaki linkteki minderi alıp rezistanslarını kullanabilirim diye düşündüm mesela.
http://www.hepsiburada.com/Liste/productDetails.aspx?Categoryid=266112&Productid=otvz001

Birde şunlar var.
http://www.ebay.com/itm/TruePower-H...Parts_Accessories&hash=item2c6c351dfd&vxp=mtr

http://www.ebay.com/itm/True-Power-...288?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac3e8bb28

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim Ümit Abi..Aslında benim de aklıma gelen ilk bu olmuştu..Sonradan ısıya dayanıklı iletken bir tel üzerine uygun akım( örn max 30 derece ısı yaratacak kadar) verilerek ve direksiyon ile arasına uygun,ısıya dayanıklı yalıtkan bir malzeme ve üzerine tekrar ısıya dayanıklı kılıf takılarak olur düşüncesindeyim..Bir de arka cam rezistanslarını kullanabilir miyiz acaba?Orada kullanan 3-4 telden edinebilsek örn; çakmaklıktan ya da kontak üzerinden alacağımız elektrikle iş hallolur..

Linklerde özellikle de ebaydakiler tam aradığımız cinsten..Fakat bana göre bu işlemi kendimiz yaptığımızda maliyeti daha uygun olacak gibi duruyor..

Özellikle elektrikçi ya da elektrik konusunda deneyimli üyelerin de katkısını bekliyoruz..

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla bu iş için 12V güç kaynağı alıp rezistansları denemek lazım. Tabi çekilen akıma da dikkat ederek. Ulus ta bir sürü rezistansçı var. Ama ne alacağımızı bilmek lazım. Mesela V=IR den yola çıkarsak 12V= 4 Amper x 3 Ohm. Şimdi bu 3 ohm u direksiyon boyuna göre olacak şekilde bir rezistans almak lazım. Sonrasında P=VR den 12x3 = 36W elde ediyoruz. Valla daha pratik bilgisi olan varsa daha iyi olur :D

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar direksiyona isitma rezistansini yerlestirebilursiniz bir sekilde fakat direksiyon dondugu zaman resistansa giden kablolar nasil ic kisma cekeceksiniz airbag icin airbag zemberegi var mesela cok masrafli olur diycem ama yine yapamazsiniz direksiyondan govdeye kablo tesisatini geciremezsiniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direksiyon uzerindeki dugmeler ve airbag ozel bir elektronik surtunme yontemiyle elejttik iletimini sagliyor govdeye.kablolari da aciktan goturemiyceginize gore uzgunum ama cok cok zor bir dusunce

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direksiyon uzerindeki dugmeler ve airbag ozel bir elektronik surtunme yontemiyle elejttik iletimini sagliyor govdeye.kablolari da aciktan goturemiyceginize gore uzgunum ama cok cok zor bir dusunce

Evet, bunun zorluğu nedeni ile en başından beri çakmaklık fikrindeyim. Hem yazın çıkartır eve kaldırırız. Veya bagaja koyarız felan, belki arabayı satarsın alırsın ısıtmanı diğer araca koyarsın. O yüzen çakmaklık en iyisi.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pekı orjınal ısıtmalılarda nasıl oluyor kı sanmıyorum ayrı bı sıstem olcagını aracın uzerındekı sıstemde onun ıcınde bos kablo yuvaları ve kanalları vardır emınım bunada..
şu şekıl geldı aklıma gıreksıyonun sök soktugunde mılın cıktıgı yerın kenarlarına halka seklıne bakır yap dıreksıyonun oraya dokunan kısmınada yap bakırı bırbırıne dokunsun onlar bırı eksı bırı artı.. dıreksıyonun uzerındekı derı kaplamayı sokceksın ısıtma rezıstansını sarcaksın dıreksıyona kablolarıda dıreksıyonun arkasında montajladıgın bakırlara lehımle sonra dıreksıyona yenı derı kaplama.. dıger bakır halkalara kablo montja yapıp elektrıgı dırekt akuden al araya bı sıgorta bıde dugme tamamdır ıste mantıksız mı olur ? sonucta aırbag zemberegıde boyle calısmıyomu he bozmam dersen ac aırbag zemberegını emınım ıcınde bı kanal daha vardır bunun ıcın bakırı oraya dose yap olur neden olmasın..

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana imkansız gibi gelmiyor..Kablo meselesi çok can sıkmaz..2.5 tur direksiyon için merkezden kablo girer ise direksiyona turlar da tehlike yaratmayacaktır...Bayramdan sonra bu işe el atacağım..

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
airbag zembereğinin içinde boşta sargı uçları olsa bile ısıtma için yeterli akıma dayanmayabilir ve erir. erirsede airbag kablo uçlarına 12 volt + ucu değerse airbag açılır .