dinamik çekiş kontrolü

mmtcopur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar arkadaşlar bu gün ara bi yoldan geçerken yolun bi kısmında genişleme çalışması vardı yağmur yağdığı için kaygan bir çamur oluşmuş ve bir kaç araç yol eğimli olduğu için cikamamis bir vaziyette idi bende gözümü karartıp girdim araç haliyle patinaja girdi ama bu bizim araçlarda olan tc devreye girmedi yada ben öyle zannediyorum ışık felan yanmadı sonuç olarak çamur kısmı geçtim :) passat focus gibi bi kaç araç kalmış uğraşıyorlardı bunu şoförlüğüme sayıyorum bu arada acaba benim araçta bu sistemde bi sorun mu varki ?

Jlozde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: dinamik çekiş kontrolü

Araç sağa veya sola kaydı mı ? Şu yüzden soruyorum bir yokuştan çıkarken bir kısmı ıslak bir kısmı kuru idi, araba tam pati çekeceği sırada tc ışığı yandı ve aracı toplarladı. Sorunsuz devam ettim. Yani tc devreye girmese araba o an biraz sola veya sağa giderdi.

Jlozde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Devreye girdiğinde araba kayıyormuş gibi bir ışık yanıyor.

mmtcopur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bahsettiğim de tam bu ışık tı yanmadi yada ben görmedim araç pati yaptı ama sağ sol yapmadı direk çıktı ama pati yapıyordu arada

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ya fazla patinaja düşmedi anında toparladınız çünkü videoda kar baya bir var ve gaza yüklenince ne kadar patinaj yaptığı belli oluyor hemende yanmıyor çok az bir boşluk bırakıyor sonra yanmaya başlıyor belki dikkat etmemişinizdir çünkü çok kısa yanıp sönüyor.Yada çok ufak bir patinaj olduğu için yanmamıştır.Ben kendi aracımla hızlanmada virajda ufak patinajlarda birşey yapmıyor

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu durumda siz çamura biraz hız ile girmişiniz, patinaj yapmasına rağmen araçta hala hız olduğu için ordan sorunsuz geçebilmişsiniz ve sistem devreye girmesi için gereken araç hızı ve teker hızı farkı oluşmamış.

Burda sistemin baktığı şu, teker döndüğü halde araç belli bir hızın altında düşüyor mu, yoksa patinaj yapsa da hızını fazla kaybetmeden yoluna devam edebiliyor mu? Mesela karda ilk kalkışta TC devreye girerken, düşük hızda bir buz tabakasınan geçerken araç hala ilerleyebildiği için devreye girmeyebilir.