Devire göre artan ses

belphegor31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Astra F im den rolanti de gelen cıtır cıtır sesler çoğaldı aynı dizel araba gibi çalışıyor ve rolantide basarkende giderken basarkende devir yükseldikce o cıtır cıtır sesler yükseliyor acaba direksiyon powermi arızalıdır yoksa şarj dinamosumu birde araba son zamanlarda iyice çekişden düştü 3. vites ile çıktığım rampayı 2. vites ile çıkamıyorum yüke binince hemen yığılıyor debriyaj balatasından olabilirmi çünkü zorlayınca yanık kokusu gelirdi şimdi gelmiyor?

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam 2,3, vıtesde gaza yuklendıgınızde araba bagırıyor ve devır ıbresınde bırden yukarı fırlama oluyor mu ?

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rolantide benım de ses vardı..dinleye dinleye nerden geldiğini buldum.10.000 kmlik V kayışı içten diş sıyırmış grgi rulmanına her geldiğinde ses yapıyordu..değiştiridik sorunsuz biniyorum,dinleyin bulabilrsiniz...

belphegor31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam 2,3, vıtesde gaza yuklendıgınızde araba bagırıyor ve devır ıbresınde bırden yukarı fırlama oluyor mu ?

devirde fırlama yok kardeşim sadece yarım debriyaj zorla cıkıyorum yokuşu 1. viteste en son zorlanınca yığılıp kalıyor durup tekrar kalkıyorum göstergelerde anormallik yok şimdilik :)

belphegor31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rolantide benım de ses vardı..dinleye dinleye nerden geldiğini buldum.10.000 kmlik V kayışı içten diş sıyırmış grgi rulmanına her geldiğinde ses yapıyordu..değiştiridik sorunsuz biniyorum,dinleyin bulabilrsiniz...

bu sesin opellerde 3 nedeni var galiba ya direksiyon pompası , ya şarj dinamo kasnağı , yada itici sesi ama şarj dinamosu ve direksiyon pompasından emin olmadan iticiye iftira atmayalım diyorum :D önceden de geliyodu fakat bu kadar değildi iyice arttı son 1 haftada çok rahat duyuyorum içerden başından beri itici sesi zannediyordum şarj dinamo kasnağından olabilir dediler oraya baktırıcam direksiyonda olsa hissedilir çünkü

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bır ustanın bakması lazım bence cıtırtılar motor devırıyle artıyorsa bence kayıs trıgger veya kasnak bılyelerı gıbı basıtce sokulse anlasılır
duzelır cekıs olayı ıse bu kasnagın surtmesı ıle v kayısı zorlar sankı kllımayla aracın kullanımı ıle klımasız gıbı dusun devreye bır kasnak daha gırıyor cekıs dusuyor yerınde olsam cekısı bujılerı acarak pıstonların komresorunu olcturerek baslardım motor saglamsa bu sesın kaynagı olan kasnak bılye nerde onu bulmaya calısırdım baska bı yerlerını kırıp dokmeden..

belphegor31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bır ustanın bakması lazım bence cıtırtılar motor devırıyle artıyorsa bence kayıs trıgger veya kasnak bılyelerı gıbı basıtce sokulse anlasılır
duzelır cekıs olayı ıse bu kasnagın surtmesı ıle v kayısı zorlar sankı kllımayla aracın kullanımı ıle klımasız gıbı dusun devreye bır kasnak daha gırıyor cekıs dusuyor yerınde olsam cekısı bujılerı acarak pıstonların komresorunu olcturerek baslardım motor saglamsa bu sesın kaynagı olan kasnak bılye nerde onu bulmaya calısırdım baska bı yerlerını kırıp dokmeden..

Ben V kayışının bağlı olduğu yerlerden şüpheleniyorum ama ses alt tarafta kartel in yakınından geliyor daha gösteremedim ustaya en kısa zamanda göstericem çekiş problemi ise çok ayrı araba soğukken bişey yok hararet 100 civarına gelince araba gitmiyor sürekli yığılıyor hararet 95-100 civarında ama 90 da iken bi problem yok zaten yaptırıp satıcam opel sürekli kullanıma gidicek bi araç değilmiş ister istemez kullandıkca sorun cıkıyo :)

arizali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Astra F im den rolanti de gelen cıtır cıtır sesler çoğaldı aynı dizel araba gibi çalışıyor ve rolantide basarkende giderken basarkende devir yükseldikce o cıtır cıtır sesler yükseliyor acaba direksiyon powermi arızalıdır yoksa şarj dinamosumu birde araba son zamanlarda iyice çekişden düştü 3. vites ile çıktığım rampayı 2. vites ile çıkamıyorum yüke binince hemen yığılıyor debriyaj balatasından olabilirmi çünkü zorlayınca yanık kokusu gelirdi şimdi gelmiyor?

slm

bence sekman sesi olabilir.

sekmanlar kırılmış olabilir, bu nedenle kompresyon düşüyor olabilir haliylen motor yüke gelmez. benim eski motosiklet gibi yani.

ama bu araçlar sensörlü filan belki arızalı bir sensörün vardır? ecu yanlış hesaplıyordur.

ben elektrikçiyim motorcu değilim ama benim aklıma bu geldi paylaşayım dedim.
en iyisi fazla gecikme bir ustaya göster derim.

Son düzenleme:

belphegor31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm

bence sekman sesi olabilir.

sekmanlar kırılmış olabilir, bu nedenle kompresyon düşüyor olabilir haliylen motor yüke gelmez. benim eski motosiklet gibi yani.

ama bu araçlar sensörlü filan belki arızalı bir sensörün vardır? ecu yanlış hesaplıyordur.

ben elektrikçiyim motorcu değilim ama benim aklıma bu geldi paylaşayım dedim.
en iyisi fazla gecikme bir ustaya göster derim.

tam olarak anlayamadım ama nedenini rahatsız edici bi ses 3-4 güne kadar göstericem opel garaj a 10/60 mobil yağ kullanıyorum azda olsa ses artmıştı ama son 1 haftadır gelen ses çok fazla arttı çatır çatır çatır çatır bilya sesimi yoksa itici sesimi anlam veremedim V kayışı sökülünce herşey belli olur :)

Mc_LazZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracımdada var 3 4 aydır böyle kullanıyorum. cır cır cır ötüyor ve giderek cogalıyor.. aracın içindende fazlasıyla duyuluyor..
servise ve sanayiye ugradım.. 3 farklı yere gittim emin olmak için :D 3üde şarj dinamosu dediler..(şarj dinamosunun bilyeleri..) sanırım opellerde kronik bir sorunmuş. özellikle corsalarda cok sık oluyomuş servisin dedigine göre..
servis bana 170 lira masraf cıkardı.. sanayide bi tanıdık ustaya gittim 60 liraya hallederiz dedi işçiligiyle.. inş yarın gidip bu sesten kurtulacam.. 4 aydır beynimi kemirdi artık tahammül edemiyorm.. :)