Devir işlemleri.. Plaka

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş bey muhtara uğramaya gerk yok. Nüfu müd. gidip ben bu adreste oturuyorum diyorsunuz ve o adres boş ise sorunsuz kayıt yapılıyor bazen fatura istiyorlar(benden istemediler) adreste başka birisi oturuyor görünüyorsa sizden ispatlamanız için belge istiyorlar siz ispatladıktan sonra orada adı yazan şahış başka bir adrese (30 gündü sanırım) kayıt yaptırmaz ise ona direk ceza gidiyor. Benim bildiğim böyle.
Benim Ankara'daki evim 4 senedir boş gözüküyor. Şimdi her önüne gelen "ben burada kalıyorum" diye kayıt yaptırabilirmi? Sonuçta herkesin bu zamana kadar oturduğu bir ev var, insanlar uzaydan gelmediğine göre böyle bir uygulamaya bence çok saçma (eğer uygulama doğruysa). Benim boş evimi adres gösterip milleti dolandırırsa bunun sorumlusu kim olacak? Hiçbirşeyden haberi olmayan mal sahibi mi, sorumsuz muhtar mı,yoksa sahtekar vatandaş mı? Bence bu işler o kadar kolay değildir.

freetosun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim Ankara'daki evim 4 senedir boş gözüküyor. Şimdi her önüne gelen "ben burada kalıyorum" diye kayıt yaptırabilirmi? Sonuçta herkesin bu zamana kadar oturduğu bir ev var, insanlar uzaydan gelmediğine göre böyle bir uygulamaya bence çok saçma (eğer uygulama doğruysa). Benim boş evimi adres gösterip milleti dolandırırsa bunun sorumlusu kim olacak? Hiçbirşeyden haberi olmayan mal sahibi mi, sorumsuz muhtar mı,yoksa sahtekar vatandaş mı? Bence bu işler o kadar kolay değildir.
Savaş bey bu işelr bölgeden bölgeye değişiyor sanırım. Nufus müdürlüğüne gidip ben bu adreste kalıyorum kaydımı alın diyosun hemen aktarıp kaydediyolar. Benim araba 06 plaka idi gümüşhanede çalışıyorum am a trabzonluyum.trabzona gidip hemen iakameti değişip bir hafta sonra tekrar beyanla değişebileceğim söylendi. Aslına bakılırsa denetlenmesi lazım lazım am işler böyle yürüyo.

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş bey bu işelr bölgeden bölgeye değişiyor sanırım. Nufus müdürlüğüne gidip ben bu adreste kalıyorum kaydımı alın diyosun hemen aktarıp kaydediyolar. Benim araba 06 plaka idi gümüşhanede çalışıyorum am a trabzonluyum.trabzona gidip hemen iakameti değişip bir hafta sonra tekrar beyanla değişebileceğim söylendi. Aslına bakılırsa denetlenmesi lazım lazım am işler böyle yürüyo.

Özgür arkadaşım haklı. Artık sadece Nüfus müdürlüğüne Elinizde herhangibir faturayla başvurmanız yeterli. Hatta Nüfusu önce Trabzona ikigün sonra tekrar Erzincana bile alabilirsiniz. Ayrıca İkamet ettiğiniz evde kiracı iseniz kira sözleşmeside geçerli sayılıyor. Son olarak ikamet göstereceğeniz evdeki faturalar anneniz babanız veya kardeşinize aitse aile toplum kağıdıylada nüfustan alabilirsiniz. Kolay gelsin;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş bey bu işler bölgeden bölgeye değişiyor sanırım. Nufus müdürlüğüne gidip ben bu adreste kalıyorum kaydımı alın diyosun hemen aktarıp kaydediyolar. Benim araba 06 plaka idi gümüşhanede çalışıyorum ama trabzonluyum. Trabzona gidip hemen ikameti değişip bir hafta sonra tekrar beyanla değişebileceğim söylendi. Aslına bakılırsa denetlenmesi lazım lazım am işler böyle yürüyo.

Türkiye Cumhuriyete sınırları içerisinde kanunlar her yerde aynıdır. Sizin oralarda farklı uygulamalar var ise bunun kabahati idarecilerin veya muhtarların işgüzarlığından ibarettir. İkinci cümlede çelişiyorsunuz. Madem muhtar veya nüfus müdürlüğü belge olmadan beyanla kayıy yapıyorlar o zaman neden Trabzon'a kadar gidiyorsunuz ki?

Özgür arkadaşım haklı. Artık sadece Nüfus müdürlüğüne Elinizde herhangibir faturayla başvurmanız yeterli. Hatta Nüfusu önce Trabzona ikigün sonra tekrar Erzincana bile alabilirsiniz. Ayrıca İkamet ettiğiniz evde kiracı iseniz kira sözleşmeside geçerli sayılıyor. Son olarak ikamet göstereceğeniz evdeki faturalar anneniz babanız veya kardeşinize aitse aile toplum kağıdıylada nüfustan alabilirsiniz. Kolay gelsin;)

Demek ki birşeyler isteniyor. Yanlız herhangi bir fatura ifadesi yanlış, o zaman Koçtaş gibi bir mağazadan alacağınız herhangi bir malzame faturası da geçerli olur. Normalde noter onayı olmayan kira sözleşmeleri hiçbir işe yaramaz, geçerli olabilmeleri için noter onayı şarttır. Kimlik bilgileri bilgisayara girildiği zaman zaten ailenize ait kütük bilgileri ekranda görüldüğü için anne, baba veya eşle ilgili bir sorun çıkmaz.

zanoylu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
15 gün önce bende adres değişikliği için nufusa gittim beni muhtara yönlendirdiler.Oradan aldığım kağıtla nufusa gittim.

Kadahorlu61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
buradaki nufüs müdürlüğüne (erzurum) sordum. muhtarla işimiz yokmuş. evde babam oturduğu için babamın adına bir fatura ve babamla birlikte nufus dairesine gitmem yeterliymiş. illere göre değişiklik gösterebiliryor. inşallah dedikleri gibi kolay olur.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şehirden şehire değil de muhtardan muhtara değişiyor demek daha doğru olur. Ankara'dayken resmi bir işlem için bir arkadaşımın bizim adreste ikametgahı gerekiyordu, misafir olarak kayıt etmek için muhtarlığa gidip imza atmıştık. İzmir'de ise muhtar misafir ikametgahı kaydı yaptıracağımız kişiyi tanıdığı için gerek görülmedi. Bu duruma iyi niyet veya güven duygusu diyebiliriz.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi kısaca özet soru sorayım; Ben Ankara da ikamet ediyorum ve resmi olarakda herşeyim Ankarada. İstanbuldan bir araba alsam 34 plakalı ve devir işlerini istanbulda yapsak trafik tescil işlerini mi Ankarada yapmak zorunda kalıyoruz? Yani soru aslında şu 34 plakalı değilde 06 plaka olmasını istersen ne yapmam gerekiyo?