Corsa D frenle ilgili sıkıntılar

atacanmalli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar aranıza yeni katıldım uzun zamandır forumu takip ediyorum gerçekten çok yararlı bilgiler öncelikle herkese teşekkür etmek isterim. Sorunuma gelince;

2011 Corsa D makyajlı kasa aracım var. Balatalar 1000 km önce değişti ancak değişimden önce de, sonra da aracı ilk çalıştırdığımda bi 20 dk süreyle fren yaparken arabadan garip "gaaarrrkkk" diye tabir edebilceğim bi ses geliyor. Düz yolda ses daha az ancak yokuş aşağı frenlerken ses çok rahatsız edici. Tam arabanın durmasına yakın başlayıp araba durunca kesiliyor. Yokuş yukarı vitesi boşa alıp geri saldığımda da frenlerken aynı ses geliyor. Opel Gerçek Dolmabahçe'ye götürdüm ustaya söyledim usta bu sesin kronik olduğunu bi çözümü olmadığını söyledi. Balatalar ısınana kadar olur öyle dedi. Dediğim gibi ilk 20 dk oluyor sonra geçiyor. Çok şaşırdım açıkcası daha önce kullandığım hiç bi araçta böyle bi ses olmuyordu. Aynı sesi duyup da çözen var mı varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

2. sorunumda şudur;
Dediğim gibi balatalar 1000 km oldu değişeli sürekli değil ama bazen yani kafasına göre diyelim klasik balata değiştikten sonraki cızzz sesi geliyor. Bazen gelip bazen gelmemesi düşündürücü. Balatalar uyum sağlamamış olsa sürekli çıkar diye düşünüyorum ki 1000 kmde de balata uyum sağlamalı diye düşünüyorum. Aynı usta buna da normal havalar soğuk tarzı bi cevap verdi.

Şimdiden yorum ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim :)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi Sayın Atacan sizin tarifiniz bana ya balatanın kaliber yataklarında sorun var(pas kir vs) yada disklerinizde(kenarları çapaklı balata tam düz (paralel)oturmuyor diske frende, yada balata değişiminde ilk 300km de sert frenden kaçınmadınız balata sertleşmesi. İnşallah anlaşılır şekilde izah edebildim. Burdan herkeze ricam olacak,lütfen ne değişti,aracınızın km vs bilgi veriseniz daha net cevab verebilir ustalarımız forumda. Ben tüm olasılıklar yazdım o ustana söyle herşey kornik deyip sıyırmasın kornik yoktur, varsa ya usta yada malzeme sorunu vardır veya arıza ama asla kronik sornu frende olmaz.Siz sorunuzu detaylı veriseniz daha iyi yardımcı olacak arkadaşlar vardır. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

atacanmalli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Balata orjinal GM ile değişti yine yetkili serviste değiştirdim araç 10300 kmde. Ama dediğim gibi balata değişiminden önce de o bahsettiğim gark sesi vardı.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Balata orjinal GM ile değişti yine yetkili serviste değiştirdim araç 10300 kmde. Ama dediğim gibi balata değişiminden önce de o bahsettiğim gark sesi vardı.

Atacan bey corsa d kronik sorun diye hiçbir şekilde duymadım başımada gelmedi.Kendi aracım 34 binde . Balata için Gm i hiçbir kişi tavsiye etmiyor Trv diye balatayi öneriyorlar .Ama diyosun ki önceden de vardı.Benim aklıma disklerden geliyor.Araba aşırı frenlemeye maruz kalip üstüne yikama yapildiysa diskler zarar görmüş olabilir tabi bu tamamen fikir. Birde balata temizleyici sıkıp deneyin ses için.

memcoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Iyi akşamlar, bende yeni üyeyim ama bir süredir takip ediyorum. 2.el aldığım aracımın da sizin bahsettiğiniz gibi bir frenaj esnasında zırıltısı vardı. Yeni bir takım balata aldım ve değiştirdim şimdi bir sıkıntı yaşamıyorum.
bazen servisler iyisini bilemiyor yada sizde olduğu gibi geliştiriyor, tavsiyem birde sanaiye gidip göstermeniz. Maaliyeti de en fazla bi siftah olur :) Belki balatadandir belkide disk yenilemek gerekiyordur. hiç değilse sorun netleşir.

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arac 10.300 deyken niye balata degisti onu merak ettim ben, GM kalin ve cabuk asinmayan balatadir cunku

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arac 10.300 deyken niye balata degisti onu merak ettim ben, GM kalin ve cabuk asinmayan balatadir cunku

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Benim aracın orjinal balataları 3 yılda 12000 i görmeden bitti.

atacanmalli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sürekli şehiriçi kullanıyorum arabayı ani frenlemeler sık sıl oluyor onun dışında da ayağım hep frende diyebilirim 3 yıllık bakıma götürdüğümde balatanın azaldığı netti ben de bakımla beraber değişsin madem dedim. Şu gark sesini duymanız lazım ama bakalım bugün müsait olursam bi yere göstermeyi düşünüyorum

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben ilk orj balatayı 30.000 km' de bitirdim ve Bosch servisinde rica edip GM getirterek taktırdım ama ses özellikle durmaya doğru gıcırtı gitmedi. Zaten alınırken bana demişlerdi Bosch ya da TRW takalım diye. Şuan 50.000' de aracım ve disk istemeye başladı. Kışı geçirince Garaj' a gidip disk+balata değişcem ve bosch yada trw taktıracağım artık.