Corsa D anfi montajı ve seçtiğim midler hakkında

eyyubtezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba 2014 Opel Corsa D aracım var ve ses sistemi yapmak istiyorum. Malum üzerindeki mevcut sistem pek tatmin edici kalitede değil. Arka kapılarda hoparlör yok vs.
Sistemin montajını kendim yapacağım. Fakat birkaç sorum olacak.
1. Anfinin Power kablosunu kabine nereden alabilirim. Aracı kesip biçme gibi olaylara karşıyım. Temiz ve titiz bir işçilik ile nasıl yapabilirim.
2. Negatif kutbu için aküden kablo çekmem mi daha iyi olur şaseye bağlamam mı?
3.Orjinal teyp kullanılacak. Temiz titiz işçilik benim için önemli sırf bu yüzden teyp çıkışının konnectörlerine uzatma kablo sipariş verdim yurtdışından bu soket arasında kesip biçme yapacağım orjinal sokete zarar vermemek için. 4 çıkışlı deck çevirici mevcut fakat seçtiğim anfilere deck çevirici kullanmasamda oluyormuş. Direk hoparlör çıkışlarını girebiliyormuşum. Hangisini tercih etmeliyim.

Düşündüğüm Sistem
- FOCAL PS 165 Mid takımı (Ön kapılar için)
- FOCAL PC 165 Coaxsial (Arka kapılar için)
- Anfi için Audison SR4 veya SR5
- veya HERTZ HCP4-HCP5
istediğim temiz ses almak tavsiyelerinizi bekliyorum. İleride işlemci montajıda düşünüyorum. Sisteme bası daha sonra dahil edeceğim.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
1-amfi power kablosu için akü + dan sigorta kutusuna kablo uzat, oradaki uygun bir boşluğa power kablosunun sigortasını yerleştirebilirsin. sürücü tarafından içeriye giriş yapabileceğin boşluklar var, işlemden sonra silikon uygulayabilirsin. daha sonra sol taraf taban kaplamasını sökerek içeride zaten kabloların bulunduğu kanaldan arkaya ulaşabilirsin.

2-negatif için arka koltukları sabitleyen büyük vidalar var, onları kullanabilirsin.

3-o kablodan ben de kullanmıştım, evde biryerde atıl duruyor :(

orijinal üniteyi kullanacaksan hi input girişli amfi işini görür

kullandığın componentler pahalı seriler.amfiler de öyle. bu tür bir sistem orijinal ana üniteyle tam kapasite çalışmaz. ileride eklerim dediğin ses işlemciyi daha önce düşünmelisin.

bir de subwoofer ekleyene kadar bu sistemde bas frekanslar çok eksik kalacak.

kapı içleri için de ses yalıtımı öneririm.corsa d nin kapı içlerinden ve bagaj kapağı içinden bol miktarda ses ve zırıltı geliyor.

eyyubtezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1-amfi power kablosu için akü + dan sigorta kutusuna kablo uzat, oradaki uygun bir boşluğa power kablosunun sigortasını yerleştirebilirsin. sürücü tarafından içeriye giriş yapabileceğin boşluklar var, işlemden sonra silikon uygulayabilirsin. daha sonra sol taraf taban kaplamasını sökerek içeride zaten kabloların bulunduğu kanaldan arkaya ulaşabilirsin.

2-negatif için arka koltukları sabitleyen büyük vidalar var, onları kullanabilirsin.

3-o kablodan ben de kullanmıştım, evde biryerde atıl duruyor :(

orijinal üniteyi kullanacaksan hi input girişli amfi işini görür

kullandığın componentler pahalı seriler.amfiler de öyle. bu tür bir sistem orijinal ana üniteyle tam kapasite çalışmaz. ileride eklerim dediğin ses işlemciyi daha önce düşünmelisin.

bir de subwoofer ekleyene kadar bu sistemde bas frekanslar çok eksik kalacak.

kapı içleri için de ses yalıtımı öneririm.corsa d nin kapı içlerinden ve bagaj kapağı içinden bol miktarda ses ve zırıltı geliyor.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Şuan için ilk olarak önlere mid takımı ve anfiyi alarak başlamayı düşünüyorum. Kablo konusunda bikaç tesisatçıyla görüştüm. Yok şöyle kablo yok böyle kablo kullanıyoruz diyorlar. Kablo tesisatı ve montaj için 500-800 arası fiyatlar çekiyorlar. Dolayısıyla kendim halledeceğim. Elektronik bilgim yeterince var dolayısıyla fazladan para vermenin bir anlamı yok. Set halinde satılan kablo setleri işimi görürmü? 50-100-200 arasında değişen fiyatlarda ürünler var neye göre seçim yapmalıyım?
Kabine kabloyu geçirebileceğim yerin fotosunu ekleme imkanınız varmı? Şimdiden teşekkürler.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kablo setleri işini görür.
İyi markaları tercih edersen sorun olmaz.
Kicker veya audison bulabilirsen iyidir.
Montajla ilgili burdan yardımcı oluruz.
Foto malesef mümkün değil çünkü araç artık bende değil.
Eski montaj konularını incelemek işine yarayabilir.

eyyubtezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kablo setleri işini görür.
İyi markaları tercih edersen sorun olmaz.
Kicker veya audison bulabilirsen iyidir.
Montajla ilgili burdan yardımcı oluruz.
Foto malesef mümkün değil çünkü araç artık bende değil.
Eski montaj konularını incelemek işine yarayabilir.

Anladım aracın içerisine kesip biçmeden biyerlere zarar vermeden almam mümkün değil mi?
Bu arada çekilişten FOCAL ISC 165 hoparlör kazandım :) Arka kapıların hoparlörleri hazır sayılır.
Ön kapılar Focal PS165
Arka Kapılar Focal ISC 165
Anfi HERTZ HCP4
Bas için ALPINE in aktif baslarından düşünüyorum. Sizin tavsiyeniz nedir? Yeterli gelir mi?
alıcam kısmetse

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
kabloyu içeri almak için kesip biçme olmayacak.zaten o bölgede aracın içine girişler var.lastik kapaklarla kapatılmış yada yalıtılmış bölümler var.çok takılma bu aracı kesip biçiyorum konusuna.sonuçta zarar verici bir şey yapmıyorsun.

sistem yeterli sesi verir sana.
alpine da subwoofer olarak olur.25 cm olsa daha iyi olur bu sisteme.çok fazla bas frekans dinleyeceksen en az 30 cm olabilir.

uykucu06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kabloyu içeri almak için kesip biçme olmayacak.zaten o bölgede aracın içine girişler var.lastik kapaklarla kapatılmış yada yalıtılmış bölümler var.çok takılma bu aracı kesip biçiyorum konusuna.sonuçta zarar verici bir şey yapmıyorsun.

sistem yeterli sesi verir sana.
alpine da subwoofer olarak olur.25 cm olsa daha iyi olur bu sisteme.çok fazla bas frekans dinleyeceksen en az 30 cm olabilir.

Kapı içi yalıtım tahmini olarak ne kadar tutar acaba ? Anfi kullanmaya gerek olmayacak şekilde aracın kapı hoparlörlerini değiştirmeyi düşünüyorum öncelikli olarak arka kapılar için 13, ön kapılar için 16 önereceğiniz modeller nelerdir ? Geri kalan her şey orjinal duracak.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kapı içi yalıtım tahmini olarak ne kadar tutar acaba ? Anfi kullanmaya gerek olmayacak şekilde aracın kapı hoparlörlerini değiştirmeyi düşünüyorum öncelikli olarak arka kapılar için 13, ön kapılar için 16 önereceğiniz modeller nelerdir ? Geri kalan her şey orjinal duracak.
amfi vs kullanmayacaksan zaten güç de değişmeyecek. bu durumda kapı içi yalıtıma gerek yok. yalıtım malzemesi, kapılar bagaj kapağı vs 300-400 tl tutuyor.(dynamat)

model önerisi kolay ancak bütçeni bilmek gerek.
daha önce birçok arkadaşa önerdiğimiz gibi sony veya Pioneer in 3 yollu coaxial hoparlör modelleri iyi sonuç verir.

Son düzenleme:

coldekiadam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşlemci tavsiyesi konusunda Oktay'a katılıyorum.

Bahsettiğiniz cihazlardan daha üst cihazları kullandım ana üniteyle. İşlmecisiz tad vermiyorlar.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
amfi vs kullanmayacaksan zaten güç de değişmeyecek. bu durumda kapı içi yalıtıma gerek yok. yalıtım malzemesi, kapılar bagaj kapağı vs 300-400 tl tutuyor.(dynamat)

model önerisi kolay ancak bütçeni bilmek gerek.
daha önce birçok arkadaşa önerdiğimiz gibi sony veya Pioneer in 3 yollu coaxial hoparlör modelleri iyi sonuç verir.

Oktay bey merhaba benimde size bir sorum olacak bolum sorumlusu olarak fikirinizu almak istiyorum corsa d aracimin sol tweeter hoparlörndn ses gelmiyordu ustaya gotrdum soğuk lehim arizasi olmuş twweter saglam diyip soketi kesip kabloya direk lehimledi. Aradan 3 ay sonra gene ses kesildi baska sehirde oldugumdan baska ustaya gosterdim twweter bozulmus olabilir dedi hurdaliktan aynisini alip lehimledi. 2 gun sonra cazirti yapip gene sesi kesildi. Bir türlü yapılamıyor iki tweeter denedik ikiside ayni sonuc verdi bunun sebebi nedir ? Usta yanlış lehim mi yapıyor yoksa soketi bulup takmak mi lazım