Corsa B City 1.2 45HP 1994 Bulunamayan Stop Etme Sorunu

voyager52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba.

Arabamda bulunamayan bir problem var. Yokuş aşağı giderken motor ışığı yakıyor durduk yere düzlüğe gelince düzeliyor. Az bir yokuşta ise motor ışığını yakıp gaz kesiliyor. Yani gaza basıyorum ama tepki vermiyor ve bir süre sonra stop ediyor. durduktan sonra 1-2 dk sonra kendi kendine çalışıyor. Kendi kendine çalıştığı ve bir türlü tam stop (yani bir daha çalışmama) durumu olmadığından arıza da tespit edilemiyor. Ne zaman bir ustaya gitsem taş gibi çalışıyor, alıp eve giderken stop ediyor. 2 yıl kadar önce distirübitör bozulmuştu ve değiştirilmişti. Orjinali yoktu yan sanayi takıldı. 1 sene önce de tevzi makarası bozuldu o değişti. Elektrik kesme problemi yaşadığımdan ötürü elektrik arızasında arabanın bir daha çalışmadığını biliyorum. Elektrik arızası olmadığını düşünüyorum ama tabii belli olmaz.

Denenenler;

Bobin (Değişti)
Bobin kartı (Değişti)
Bobin kablosu
Bujiler (Değişti)
Buji kabloları testi (Değişti)
Maf sensörü (Değişti)
Kablo kontrolleri yapıldı, karbüratör kontrolleri yapıldı birşey bulunamadı.

Yaklaşık 4 aydır bu sorun mevcut.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, konum ankara.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Öncelikle hocam geçmiş olsun, aracınızda varmı bilmiyorum ancak buna benzer sıkıntıları daha önce megane aracımda yaşadığımda oksijen sensörü değiştirilmişti. Aracınızda lpg var mı ? Lpg varsa bu sorunu onunlada bağlantılayabiliriz.

ilker2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzer sorunu astra sedan 1.3 dizel aracımda yaşamıştım.yakıt kaynaklıydı.start stop yoktu tabiki araçta araç bayılıp gidiyordu.100 le giderken biranda rolantide çalışır hale geliyordu. gaz yemiyordu.yakıt aldığım bir istasyondan kaynaklanmıştı. filrelerden yeterli yakıt geçmiyordu.ve mazot yetişmiyordu araca gaza yüklenince,biraz beklediğimde normale dönüyordu,depodaki yakıt tükendikçe ve yeni yakıt aldıkca sorun çözülmüştü.
ama sizinkisi yakıttan kaynaklanmıyorsa mekanik bir sorun olmayabilir beyne ve sensörlere baktırın ,ondan önce kullandığım corsa da hava debimetresinden kaynaklı bir arızası olmuştu.yeniden çalışma hariç benzerdi .birde krank devir sensörü değişmek durumunda kalmıştı.stop edip tekrar çalıştırmak durumuyla karşılaşıyordum.hava debimetresini bir araçtakiyle değiştirip test edin öncelikle , sensör okumuyor .yada kesintili okuyor olabilir.

voyager52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hava debimetresi dediğiniz şey ile maf sensörü aynı şey sanırım. Havayı ayarlayan sensördü. Onu değiştirdim. Herhangibir sonuç alamadım. Az önce işten gelirken de stop etti ama bu sefer farklı olarak rölantide de dengesizleşip stop etti. Gaza basmazken vites boştayken. Distirübütör kapağı, yakıt pompası, gaz kelebeği, buj, kablolarından biri diye düşünüyorum. Yalnız gaz kelebeği nerede onu bulamadım açıkcası.

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

Bu arada araçta lpg var fakat bu sorun lpg de veya benzinde farketmiyor, hatta lpg yi tamamen devre dışı bıraktık emülatör, jikleler, anahtar felan devre dışı bıraktık gene yaptı. Lpg ile ilgili bir problem olmadığı kesinleşti.

Son düzenleme:

voyager52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güncelleme: 22:21

Arkadaşlar 10 pinli beyin yerinden jikle yaptım 5 adet hata verdi araç;
13, 24, 34, 35 ve 44
Bu 5 arıza için de motor ışığı yanmış. Kodların tanımları aşağıdaki sitede mevcut;
https://errcode.info/opel/opel-corsa-b-1993-2000-error-codes-engine-management-multec-s-v-2

13 Lambda sensor Open circuit: Oksijen sensörü açık devre hatası.

24 Speed signalin correct/no signal: Hız belirleme arızası

34 Pressure sensor Intake pipe Short to ground: Map sensörü hatası

35 Idle control outside range: Hava kontrol valfi aralık hatası

44 Lambda sensor Short to ground: Oksijen sensörü kısa devre hatası

Bu hatalarda 24 ve 35 arabayı stop ettiren arızalar değil. Senelerdir veriyor bu hataları bir sorun yoktu. 35i lpg yüzünden yakıyor, hızı da arada algılayamıyor ama saniyelik olarak algılayamıyor hemen düzeliyor. 34 ise map sensörünü değiştirmeden önce fişini çekip çalıştırmıştık o zaman yakmıştı yani sorun şu an yok, 4 gün öncesinden kalma. Buradaki en büyük sorun 13 ve 44 olarak oksijen sensörü hatası. Oksijen sensörü için 2 adet hata var, Biri açık devre diğeri kısa devre hatası. Değiştirmek sorunu çözer mi yoksa kablolarında bir arıza mı aramak gereklidir? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam yazdığınıza göre iki ihtimal ortaya çıkıyor, oksijen sensörü bazen kısa devre yapıyor bazen hiç akım geçirmeyip açık devre (yokmuş gibi) oluşturuyor. Bu durumda değiştirmekten başka çare görünmüyor.

voyager52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün delphi marka oksijen sensörü taktım gene ışık yaktı yolda gelirken. Kafayı yiyecem yemin ediyorum. Şurdan bi bakın kodlara Allah rızası çin bi çözüm bulun bana valla benzin dökip yakacam arabayı. Sabah ankara trafğinde 5 şeritli yolun ortasında kaldım malak gibi. Ya bi kamyon felan biçeek ya da ben yakacam arabayı. http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm#gm

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence satın o arabayı 24 senelik olmuş artık. O sorun düzelse başkası ortaya çıkacak. Ekonomik ömrünü doldurmuş.

voyager52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Satayım da bu halde nasıl satayım? Sattığım adama da yazık değil mi? Adam evine gidemeden yolda durur araç ben tecrübeliyim hadi alıştım stoplara da adam ya kaza yaparsa? Şu parasızlığımda bile 10-12 bin tl için insan canına bir zarar gelebilecek birşey yapacaksam kendime bir daha nasıl insan diyecem? Ya tamir edilecek öyle satacam ya da yakacam ıssız bir yere götürüp. Başka çözüm yok gibi.

voyager52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar opel corsa 1.2 hararet müşürü nerde? Sanırım sorun bu. Yerini bulabilirsem kendim değiştirecem.