Conta Yanmışmıdır ?

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese hayırlı bayramlar diliyorum.2001 Model x16xel motor kodlu astra g aracımız var.Belli miktarda su eksilmesi var haftada yarım genleşme kabını bitiriyor.Bende bu sebepten dolayı hava olacağını düşünerekten bugün bi işe kalkıştım.Su kapağını açtım aracı çalıştırdım bi miktar bekledikten sonra araç dışarı su atmaya başladı ama aşırı miktarda su attı.Bu işe ilk kalkışım değil bundan önce 1 kere termostat değiştirdim aynı işlemi o zamanda uyguladım bu kadar su atmamıştı.Dışarı aşırı miktarda su atınca korkup motoru kapattım az bi süre sonra su atma kesilde ve olan suyuda çekmeye başladı bende üstten su ekledim motoruda bidaha çalıştırmadım.Ardından servisi aradım servis bana bu araçlarda hava alınmadığını araç havayı kendi attığını söyledi contayı yakmışmıyımdır diye sorduğumda olabilir getirin bakalım dedi.Yalnız su atarken sıcaklık 90 -91 derecededı araç fan bile açmamıştı.Contaya bişey olmuşmudur yaptığım yanlış bişey mi.Kısaca yarın sanayıye gitmeyi bekleyemedim opelimde tartışalım dedim.:sorry:

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese hayırlı bayramlar diliyorum.2001 Model x16xel motor kodlu astra g aracımız var.Belli miktarda su eksilmesi var haftada yarım genleşme kabını bitiriyor.Bende bu sebepten dolayı hava olacağını düşünerekten bugün bi işe kalkıştım.Su kapağını açtım aracı çalıştırdım bi miktar bekledikten sonra araç dışarı su atmaya başladı ama aşırı miktarda su attı.Bu işe ilk kalkışım değil bundan önce 1 kere termostat değiştirdim aynı işlemi o zamanda uyguladım bu kadar su atmamıştı.Dışarı aşırı miktarda su atınca korkup motoru kapattım az bi süre sonra su atma kesilde ve olan suyuda çekmeye başladı bende üstten su ekledim motoruda bidaha çalıştırmadım.Ardından servisi aradım servis bana bu araçlarda hava alınmadığını araç havayı kendi attığını söyledi contayı yakmışmıyımdır diye sorduğumda olabilir getirin bakalım dedi.Yalnız su atarken sıcaklık 90 -91 derecededı araç fan bile açmamıştı.Contaya bişey olmuşmudur yaptığım yanlış bişey mi.Kısaca yarın sanayıye gitmeyi bekleyemedim opelimde tartışalım dedim.:sorry:

sistemde antfriz ne kadar kalmıştır tahminen? eğer sürekli sadece su eklediyseniz bunca zaman antfriz olmadığından kaynayıp dışarı atmış olabilir suyu. sanayide anlayan birine baktırın sorasında su antfriz koydurun yarı yarıya

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sistemde antifiriz vardi %40 antifiriz vardir.su genlesince disari atti biraz once gozumu karartip calistirdim dogru duzgun bi servise gidip su sizintisina termostata baktirip uygun bi antifirizle degistircem.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Conta o kadar kolay yanmaz. Yandı diyelim genleşme kabında yağ oluşur. Yandı diyelim aracın ısısı 90 kalmaz alır başını gider.

esesgokhan26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam conta yanmamıstır kesın benım basıma gecen hafta geldı contan eger yandıysa hararet ıbren tavan yapar bırdeeksozdan beyaz duman atmaya baslar baska bır sorunu olmalı sanayıe gıt bı ustaya gotur derım ben

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eksozda duman yok harerette 90 civarinda sanayiyede gidip sistemi silikatli antifirizle doldurcam.İcimi rahatlattiniz ya :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Aracın fanı açtığın da su hortumlarını elinle sık bakalım eğer ki sertleşme varsa yani çok sert ise conta yanmadı ise de yanmaya yakın demektir. Eğer ki yumuşak ise sorun yok demektir.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kapalı sistem çalışır soğutma tertibatı. Araç çalışırken kapak filan açılmaz, basınç düşer, kaynama noktası düşer.
Sistemde kaçak vardır, tespit yapılıp nerden kaçırdığı bulunmalı önce. Sonrada antifrizli suyla soğutma suyu değiştirilmeli.

gümüştekin

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
aynı sorunu yaşadım düzenli su eksiltmesi vardı aracımda, kaçak bulunamadı, önce radayatör değişim dedi yetkli servis, değişim yapıldı sorun çözülmedi , yine tekli serviste su kaçak testi uyguladı usta, conta dan dei ve conta değişti,
aracım hiç hararet yapmadı,sadece conta artık eskimiş , conta değişti sorun kalmadı

selefkos3334

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kucuk bi kacak vardir. Araci calisir vaziyette lifte alip alttan kacak kontrolu yapmak gerekir.benim aracta yedek su deposunda cikti cok kucuk bi kacak sadece arac calisirken su damlatiyodu.