Çok fazla km yapmayacaksam,1.4T mi 1.3 95 hp dizel mi sizce ?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Çok fazla km yapmayacaksam,1.4T mi 1.3 95 hp dizel mi sizce ?

Başka forumlara yazınca dalga geçip hemen 15saniyelik 0-100 verisini ısıtıp önüme sunuyorlar ama bunun sebebi dizel motorların devir aralıklarının dar olması ve ilk 2 viteste firmanın alt devirdeki boşluğu çabuk doldurma isteği..

Kullandığım kadarıyla devir 2000 ve üzerindeyken gayet güzel devirlenen bir makina, zaten arabam 140Hp iken bile 60-70Hp lik araçlar beni yeşilde geride bırakır çünkü aheste kalkarım, eğer ekonomi zorunluluğum olsaydı ben 95Hp Astra alırdım, ama 20li yaşlardaki arkadaşların kanı daha hızlı akıyordur elbet birşey diyemem.

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yılda 15000 km için bence değmez. Bu arada arabaya kac sene binmeyi düşünüyorsunuz o da önemli. Aradaki 5 bin liralık farkı ne kadar sürede çıkarıp kara gececeksiniz bunu da hesap etmek lazım.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gradient link' Alıntı:
Yılda 15000 km için bence değmez. Bu arada arabaya kac sene binmeyi düşünüyorsunuz o da önemli. Aradaki 5 bin liralık farkı ne kadar sürede çıkarıp kara gececeksiniz bunu da hesap etmek lazım.

Hocam alırken pahalı olan satarken de pahalı olur. Ama belli bir km den sonra dizellerin elden çıkarılması nispeten zor oluyor ağır bakımlar geldiği için.

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Hocam alırken pahalı olan satarken de pahalı olur. Ama belli bir km den sonra dizellerin elden çıkarılması nispeten zor oluyor ağır bakımlar geldiği için.
045thumbsup

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gradient link' Alıntı:
En az 4-5 sene kullanırım dıye dusunuyorum.Zaten fazla da km yapmayacagım.Yavas yavas 1.4 T de karar kılmak uzereyım..

hasansenay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.4 t kullanıcısıyım daha önce dizel aracımı performans nedeniyle sattım. sorun şu ki dizeller gerçekten turbo açınca iyi bi öne atılma yapıyor ama bu ancak 2-3sn daha sonra devir bitiyor araç yerinde sayıyor.ama benzinde bu durum yok normalde aheste kullanan biriyim ama herhangi bi kafa tutma durumunda basıyorum ve bastıkçada araç gitmek için can atıyo...yani bana sorarsan 1.4 T senin ihtiyaçlarının karşılığı... greatt

aeozbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Konuya matematik diliyle biraz açıklık getireyim. Senede 15000 km yapıyorsunuz. Benzinin litresi 4.5, dizelin litresi 4 lira. Şehiriçi yakıt tüketimi fabrika verisi 100 km de, benzinli araç için 7.9, dizel araç için 5.0 (benim araçta 5.4). Bu arabayı aldınız madem kaç sene kullanmayı düşünüyorsunuz, 5 sene diyelim.

Benzinli araçta 100 km de 7.9 litre yakarsa(ki bence daha çok yakar) 15000 km de: 1185 litre yapar.

Dizel araçta 100 km de 5.0 litre yakarsa(benim araca göre hesaplayacağım, gerçek veri odur) 15000 de: 810 litre yapar.

5 sene kullanınca benzinli araçta: 5925 litre yani 26662 lira harcamış olursunuz.
5 sene kullanınca dizel araçta: 4050 litre yani 16200 lira harcamış olursunuz.

Yani dizel araçtan tasarruf etmek için çok km yapmaya gerek yok, 4 işlem hesabına göre öyle senede 30000 km falan yapmanız falan gerekmez. 15000 km bile yapsanız (ki İstanbul gibi bir yerde 15000 i geçmek çok normaldir) dizel araç almak her zaman daha mantıklıdır.

Sizin o aradaki 5000 lira fark ilk 2.5 senede uçtu gitti işte. Bir de benzin alırken ki moral bozukluğunu hesaplayın. Kısaca, matematik yalan söylemez: Dizel alın.

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hasansenay link' Alıntı:
1.4 t kullanıcısıyım daha önce dizel aracımı performans nedeniyle sattım. sorun şu ki dizeller gerçekten turbo açınca iyi bi öne atılma yapıyor ama bu ancak 2-3sn daha sonra devir bitiyor araç yerinde sayıyor.ama benzinde bu durum yok normalde aheste kullanan biriyim ama herhangi bi kafa tutma durumunda basıyorum ve bastıkçada araç gitmek için can atıyo...yani bana sorarsan 1.4 T senin ihtiyaçlarının karşılığı... greatt
Performans acısından bakılırsa tabi 1.4T en guzeli..Sakin kullanımlarda ve genel olarak nasıl yorumlarsınız 1.4 T'nin tuketımlerını sizin aracınızda?

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tamamen zevk işi kendi adıma konuşayım 15000 km yi geçene kadar kesinlikle hiçbir dizele yönelmem bu araç 320d olmadığı sürece :) sn.warlordares e bir düzeltme yapıyım yüksek hızlarda gitmek içinde dizel alabilirsiniz sonuçta 2012 yılında 180-200 e çıkmayan araba kalmadı ama olay ara hızlanmada burda güzel bir fark olacaktır. 1.4t bastın mı uçan bir araç değil ama c sınıfı araç alıp uçmak bekleniyorsa zaten yanlış bir beklenti içindesiniz ama bunun için astra da 1.6t var. s.içi yakıt olarak 3 lt fark olacaktır her zaman dizel 6 yakıyorsa benzin 9 yakarki bu değerleri istanbul için bekleyebilirsiniz kullanılan yola göre aşağı yukarı gidebilir.astra 1.3 ü test etmiştim bana hiç hitap etmedi sıkıcı geldi motor olarak(kendi görüşüm) sınıfında iyi bir tüketime sahip ama en güçsüz ve en ağır araç ikilisine sahip araçta astra 1.3 dizel . hızını aldıktan sonra yüksek süratlere çıkabiliyor ama dediğim gibi 2012 de bu hızlara çıkmayan araç kalmadı. bunun dışında tolga arkadaşıma cevap vereyim her yerde 15 sn 0-100 ü söyleyebilirler ama öyle bir değerki belirtilmeyecek gibi değil buda çoğu insan için rahatsız edici olabilirki ben bunlardan biriyim.sonuç olarak 1.4t diyorum ve 1-2 yıl içinde opelin 1.6 dizel 120-130 hp aracı geleceği kesinleşti açıklaması da yapıldı bu motor opelin araç sattığı bütün ülkelerde 1.3 ve 1.7 motorun yerini alacak bu yeni motorun çıkması kullanıcıların 1.3 ten pek memnun olmadıklarını gösteriyor bence ki forumda memnun olanlar olduğu gibi birçokta memnun olmayıp satan arkadaş var.

diagnotics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu soru tamamen aractan ne beklediginizle alakalıdır.. eger ben ayagımın altında surekli guc olsun, ara hızlanmaları severim, aracın limitlerini zorlamak isterim diyorsanız kesinlikle 1.4 t alın.. ama genellikle kendi seridiniz de seyretmeyi seviyorsanız, sık sık sollamalar yapmıyorsanız, benim ıcın az yakıt onemli diyorsanız kesinlikle 1.3 cdti alın.. aradaki 5bin tl lik farkı da kafanıza takmayın..cunku isterseniz yılda 15bin degil 1000km yapın satarkan benzinliden yine pahalıya satarsınız.. ve cok kolay satılır.. o yuzden yok bu farkı kac yılda amorti ederim gibi sorular cok anlamlı olmuyor.. he soyle de diyebilirsiniz nasıl olsa benzinle mazot hemen hemen litre fiyatında esitlendi gibi.. ama ben de sunu soylerim isterse mazot benzinle aynı olsun diesel arac 1 depo ile sehir ici 900km kesin yapar benzinli ise max 600-650km.. sizin icin hayırlı olsun..