Çift Bölgeli Klima

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Çift Bölgeli Klima

dreamofice link' Alıntı:
Bugün farkettim klima otomatikte calisirken bluetoothla konusmak istediginizde fanın gurultusu rahatsiz etmesin diye  teli devreye soktugunuz an fani en kisik seviyeye getiriyor.

Maalesef bende auto modda blutooth ile konuşurken seviyede herhangi bi azalma olmuyor. bu durum en çok rahatsız olduğum şeylerin başında geliyor maalesef. Herkeste aynı durum geçerli mi acaba? yoksa bende mi bi sorun var?

Bir de auto tuşu yaz kış hep soğuk veriyor ve asla ortamın ısısına göre derecesi azalıp artmıyor. Hep aynı seviyede ve sürekli olarak soğuk hava üflüyor.

Bunun dışında auto tuşuna bastığımızda geri kapatmak için klima seviye ayarlarından kaptmamız gerekiyor. yani tekrar auto tuşuna bastığımızda kapanmıyor. bunun sebebi nedir.

son olarak ilginç bi şey tespit ettim. Auto tuşuna bastık diyelim. Klima yön durumları otomatik olarak kapanıyor (aşağı yukarı orta tuşları) sonra kademe tuşuyla klimayı kapatalım. Fakat kanallardan halahava üflediğini göreceksiniz. Taa ki üst orta ve ayaklara yönlendirme düğmelerine basana kadar. Bu tuşlara bastığımızda tamamen kanallardan gelen havayı kesiyor.

Yazıyla anlatamadım belki ama video hazırlayarak derdimi anlatmaya çalışacağım boş bi vaktimde

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracımda navi 600 var ve klima otomatik moddaysa telefon geldiğinde yada arama yaptığımda klima açık olsa da olmasa da fan hızı düşüyor.  start stop devredeyken araç kırmızı ışıklarda beklerken de fan hızını otomatik olarak düşürüyor.

kanallardan hava gelme olayına gelecek olursak; havalandırma ve klima kapalı bile olsa aracın hava giriş kanalları sirkilasyon düğmesine basarak kapatmadığınız sürece hep açıkttır. sadece otomatik yönlendirme çalışmaz. fanı kullanıp kapattıktan sonra hava yönlendirme klapesi kontak tekrar kapanıp açılana kadar en son kaldığı konumda devam eder.

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cosmo link' Alıntı:
far sensörü dikiz aynasının arka tarafında yagmur sensörünün oradadadır.

ön cam ısı sensörü ise ön göğüste orta hoparlörün üstündeki küçük top şeklindeki yerdedir. dijital klima olmayan araclarda o hoparlörün üstündeki top bulunmaz!

Bahsettiginiz afl nin kamerası olmasın? Orada başka bir sensör yok çünkü gördüğüm kadarıyla.

Yuvarlak top ise bütün otomatik far açan araçlarda var, elinizle tamamen kapatip farlarin yandigini gorebilirsiniz.

Aynı sekilde fanin hızı da değişiyor topu kapattığınız zaman.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O top alarm sisteminin isigi.
Cosmolarda kapiyi kilitleyince yanar diger modellerde sadece süs.
Sökup bakabilirsiniz.

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BÜLENT link' Alıntı:
O top alarm sisteminin isigi.
Cosmolarda kapiyi kilitleyince yanar diger modellerde sadece süs.
Sökup bakabilirsiniz.

Lambadan bahsetmiyordum, lamba sensörün icinde :) deneyen olmadı kimse dediğimi henüz sanırım :)))

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaslar aracın disina gunduz çıkın; elinizle ön camda aynanın orada led şeklindeki yağmur sensörünü kapatın. farlarınız yanar. opellerde yağmur ve far sensörü aynı yerdedir. denemesini yapmadan yorum yazmamanızı öneririm

o top şeklindeki parçanın içinde klima üst bölge ısı sensörü bulunur. cosmo donanımında extradan alarm için bir de led mevcuttur.

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cosmo link' Alıntı:
arkadaslar aracın disina gunduz çıkın; elinizle ön camda aynanın orada led şeklindeki yağmur sensörünü kapatın. farlarınız yanar. opellerde yağmur ve far sensörü aynı yerdedir. denemesini yapmadan yorum yazmamanızı öneririm

o top şeklindeki parçanın içinde klima üst bölge ısı sensörü bulunur. cosmo donanımında extradan alarm için bir de led mevcuttur.

O zaman top şeklindeki ısı sensöründen dolayı fan hızı düşüyor?
Başka türlü ikisinin bir arada olmasını açıklayamiyorum.
Burada deneme yapmadan yazmadığımı farketmissindir umarım.

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cosmo link' Alıntı:

Arabaya erişimim bugün itibariyle olacak o sebeple deneyen olmadı mı diye sormuştum.
Daha önceki aracımda o kisimdaydi.
Böyle deneme yapmadan yazmayalım demek pek hoş olmadı.

dreamofice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dün mercedes a serisini test ettim amg değildi en düşük donanımdı buna ragmen astra segmentınde ılk defa bır aracın yol tutusunu ve dıreksıyon hakımıyetını begendım; yol tutusu astradan daha sportıf ve güven verıcı gıbıydı bu segment'de astra bana göre lıderdı bu arada;
  Gelelim klımasına eger mercedes a'daki klıma ise bizdekı kesınlıkle başka bir şey:) klımayı acar acmaz ıceriyi buz gibi yaptı, astra klıma konusunda kendını gelıstırmeli.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dreamofice link' Alıntı:
  Dün mercedes a serisini test ettim amg değildi en düşük donanımdı buna ragmen astra segmentınde ılk defa bır aracın yol tutusunu ve dıreksıyon hakımıyetını begendım; yol tutusu astradan daha sportıf ve güven verıcı gıbıydı bu segment'de astra bana göre lıderdı bu arada;
   Gelelim klımasına eger mercedes a'daki klıma ise bizdekı kesınlıkle başka bir şey:) klımayı acar acmaz ıceriyi buz gibi yaptı, astra klıma konusunda kendını gelıstırmeli.
Ama o mersedes yani.
Astrayla kiyaslanmaz bile